През последните години пчелният мед много нашумя като „суперхрана“, тоест храна, която отговаря на новия забързан начин на живот и ни дава всички необходими за пълноценното ни ежедневие вещества, без да се налага да си ги набавяме от няколко различни източника или да използваме хранителни добавки, за да допълним баланса на организма си.
И наистина, пчелният прашец съдържа около 40% протеин, което многократно надвишава нивото му в месото, млякото и яйцата. Количеството свободни аминокиселини (тези, които директно се усвояват от оргазнизма), е 50%, което автоматично превръща пчелния прашец в храна – мечта, дарена ни направо от природата. Той също така помага за лечението на редица заболявания, сред които такива на нервната система, простатата, опорно-двигателния апарат. Полезен е също така за общо засилване на организма, както и за подобряване на имунитета.
Много важно обаче е да знаем как да приемаме пчелния прашец, не само за да извлечем максимална полза от него, но и за да не си навредим. Първото нещо, с което трябва да сме наясно е, че малък процент от хората имат алергия към него, заради което е хубаво да се започне с минимални дози, които да се увеличават постепенно.
Под „минимални“ дози се разбира две-три гранулки, така че, дори и да не сте алергични, плавно да стигнете до нормалното количество за дневен прием. А то зависи от възрастта, теглото ви и целта, която сте си поставили. За децата над три години дозата също се увеличава постепенно, но максималният дневен прием за тях е половин чаена лъжичка.
Истината е, че начините за прием на пчелния прашец са десетки, ако не и стотици. Някои предпочитат просто да сдъвчат малките гранулки, други пък ги пият във вода (част от специалистите твърдят, че водата унищожава някои от лечебните свойства!). Трети ги разтварят в кисело мляко и ги оставят да престоят през нощта в хладилника. Много хора пък предпочитат да консумират пчелния прашец с мед. Разбира се, трябва да опитате различни варианти и сами да решите кое е най по вкуса ви.
Единственото условие, което трябва да спазвате задължително обаче е, никога да не подлагате пчелния прашец на термична обработка, тъй като по този начин ще унищожите всички полезни вещества в него. Според повечето специалисти не е хубаво и да го разбивате в блендер (с прясно мляко и плодове, например).