Пчелният мед е бил използуван като храна от първобитния човек дълго време преди активното практикуване на пчеларството. Той е получавал мед от гнездата на дивите пчели, разположени в хралупите на дърветата, във входовете на пещерите и в пукнатините на скалите. С развитието на древната цивилизация медът се използувал не само като храна, но и като лечебно, козметично и консервиращо средство. Сега основното количество пчелен мед се използува за храна, а известна част — в медицината и диететиката.
Общото световно годишно производство на мед варира в известни граници по различни причини. Напоследък е над 700 000 t. Най-голямо количество мед се получава в СССР, САЩ, Китай, Мексико и в някои други страни. С най- голям среден добив на мед от пчелно семейство (kg) по данни на Crane са Канада (57), Израел (40), Австралия (37), Мексико, Аржентина и Нова Зеландия (30), Швеция и САЩ (25). Средният добив е по-висок в страните от Океания и от Северна, Южна и Централна Америка, което е свързано с климатичните и природните условия, с броя на семействата на 1 km2 и др. Средната годишна консумация на мед на лице от населението е най-голяма в Северна Америка (700 g), а най- малка — в Азия и Африка. От отделните страни най-много мед се консумира в Холандия (2 kg), ФРГ и Канада (1 kg) и т. н. Броят на пчелните семейства сега е около 50 млн., а на пчеларите — 6 500 000.
През 1963 г. в света са произведени около 500 000 t мед, броят на семействата е бил 40—45 млн., а на пчеларите —5 млн. Като се сравнят тези данни с данните за последните години, се вижда, че в света има тенденция към увеличаване на производството на мед, на пчелните семейства и на пчеларите. Все пак напоследък се наблюдава известно стабилизиране на добива на мед. Това се дължи на фактори, които влияят разнопосочно. От една страна, уедряването и специализацията на пчеларството, приложението на нови по-ефективни технологии и на пчеларски инвентар и създаването на по-продуктивни породи пчели водят към увеличаване на количеството на меда. От друга страна, неблагоприятно влияят използуването все повече на химични средства за защита на растенията, намаляването на нектароносната растителност поради разработване на все по-големи площи земя, болестите по пчелите и по пилото и др.
У нас призводството на мед през периода 1970—1980 г. варира от 5000 до 7000 t, а годишната консумация на мед на лице от населението е над 500 g. Количеството на изкупувания мед се увеличи значително в сравнение с периода преди 1969 г. Средните добиви на мед обаче все още са твърде ниски и не съответствуват на възможностите.