Тази публикация е част от Списание "Пчеларство" от януари, 1983 г.



Пчеларството в “Образцов чифлик”

Земеделското училище „Образцов чифлик“ е едно от пионерите на модерното пчеларство в Северна България. В Държавното опитно земеделско стопанство „Нумуне чифлик“, основано от Ахмед Мидхат паша през 1865 г., пчелите са отглеждани в тръвни. Добиването на меда е ставало по най-примити- вен начин — чрез избиване на пчелите и смачкване на медовите пити в чебъри.
В земеделското училище „Образцов чифлик“, открито в 1880 г. от Георги Георгиев, тръвните (четиринадесет на брой) са служили за практическо обучение по пчеларство. Като учебен предмет пчеларството е въведено в средното земеделско училище, открито през 1883 г. и започва да се изучава в трети курс.
Първият учител по пчеларство е известният лесовъд Стоян Брънчов (1864—1940). Той прекъснал учението си във Висшата лесовъдна академия във Виена заради Сръбско-българската война и постъпил в „Образцов чифлик“ през 1886 година. Програмата по пчеларство, съставена от него, разглежда следните по-важни въпроси: „Пчелите и'техните породи; животът на пчелите; пчелин; устройство на кошерищата и сандъците; роене — естествено и изкуствено; пролетна и есенна проверка на пчелите; зимуване на пчелите; болести и неприятели; добиване на мед и восък; грабеж; за-сяване на медоносни растения“.
През учебната 1888—1889 г. програмата е обогатена от учителя Юлиус Пфистер с някои основни въпроси като: анатомия на пчелите; устройство на различните видове килийки; метаморфоза на пчелите и др. Пчелинът на училищрто по> това време наброявал 22 тръвни. От вощината Юлиус Пфистф приготвял восък за облагородяване на овощните насаждения. Добитият в малко количество пчелен мед изцяло се използвал за зимното изхранване на пчелите.
Въвеждането на разборните кошери в училището в „Образцов чифлик“ е свързано с името на Карл Бец, назначен за учител по овощарство и пчеларство на 1. X. 1892 година. Първите 4 разборни кошера, въведени през 1895 г., са от системата Дзирдзон. През учебната 1896—1897 г. за практическото обучение на учениците Карй Бец въвежда нови системи кошери, като Хубер, Хант, Даме, Берлепш, Главенхорст, Бец и др. Само за едно лято през 1897 г., Карл Бец успява да увеличи броя на кошерите в училищния пчелин от 4 на 30 и да получи 92 кг пчелен мед. Най-добра продукция тогава дават кошерите система Хубер, отличаващи се с „евтина и проста конструкция“..
Разборните кошери система Бец се въвеждат и в пчелините на мнозина известни пчелари от Северна България. Така през 1901 г. в пчелина на Н. Дафинов от с. Михалци, Търновско, наред с най- разпространените системи кошери фигурира и разборният кошер на Бец.



За нуждите на учениците Карл Бец съставя в 1895 г. и първия си учебник по пчеларство. Той е отпечатан от ученическата цинкогра- фия в отделен сборник заедно с други ръкописни учебници. Сборникът е собственост на ученика Никола Шишков и се съхранява в музейната сбирка на ССТ „Образцов чифлик“. Учебникът „Пчеларство“ съдържа 72 печатни страници с формат 28/20 см. В уводната му част се говори за пчелата като приятел на човека и като основен източник на мед и восък. Изтъква се и ролята й при опрашването на овошките за получаване на по-добра реколта. В структурно отношение учебникът се състои от няколко раздела, в които са разработени въпросите:
Видове и подвидове пчели — медоносна пчела, голяма южноазиат- ска, индийака, малка южноазиатска, тъмна североевропейска, жълта юж- ноевропейска, жълта и черна африканска, кавказка.
Анатомия на пчелите. В този раздел подробно са описани външните и вътрешните органи и системи, като: глава, очи, „буталца“, стомах,
мускули, дихателни и полови органи, нервна система, зрение, слух, обоняние, осезание, „ревност“, „радост“, „любов“ и други.
Пчелно семейство — майка (кралица), работничка, търтеи, видове килийки, снасяне на яйцата, отглеждане на „плода“.
В раздел „пчелин“ са описани кошерите — стоящи и лежащи, както и системите Дзирдзон и Гла- венхорст.
Размножаване на пчелите — признаци на роене, събиране на рояците, изкуствено роене, пролетна проверка, летен живот на пчелите.
Болести и неприятели на пчелите — зимни болести: ооиротяване, „жажда“, „диария“, „запек“. Летни болести — „гнилец“. Неприятели — мишки, жаби, оси, стършели и Други.
Пчеларски пособия и инструменти — описани са по-важните пчеларски принадлежности, както и начините за добиване на меда и восъка и тяхното съхраняване. Богато илюстриран, учебникът на Карл Бец бил използван от него вите възпитаници като ценно помагало в пчеларската практика.
 
Второто подобрено и разширено издание на учебника по пчеларство е отпечатано от ученическата цинкография през 1903 година.
За първи път през 1896 г. в „Образцов чифлик“ е организирана местна селскостопанска изложба. Пчеларският отдел на изложбата бил представен с пчеларски принадлежности, пчелни пити и чист мед.
Особено голямо внимание Карл Бец е отделял на практическите занятия. В 1901 г. той въвежда в „Образцов чифлик“ учебния стъклен кошер, предоставящ на учениците възможността да наблюдават работата и поведението на пчелите по всяко време. Същата година в пчелина на училището са набавени и разборни кошери от системите Да- дан-Блат и Лаянс. Под ръководството на Бец учениците практикуват и в частния пчелин на Тодор Кър- джиев. От тази година нататък започва в „Образцов чифлик“ системното провеждане на масови курсове по пчеларство. 






Разглежданите  въпроси имат предимно практически характер и са свързани с модернизирането на пчеларството. Курсът през 1905 г. е проведен от Карл Бец при следната разширена програма — няколко думи за ползата от пчеларството и преимуществото на новото пчеларство пред старото; кратки познания по естествената история на пчелите; преселване на пчели от старо кошерище в сандък; три главни системи кошери и преимуществата им; значение на изкуствените пити за рационалното пчеларство; хранене на пчелите и предпазни мерки при храненето; болести по пчелите; неприятели на пчелите; подсилване на един рой от друг; хващане на рояка и поставянето му в сандък; поставяне на магазини при кошерите от американската система и вадене на мед с центрофуга; изкуствено и естествено роене; кражба у пчелите; зимуване; необходими уреди в модерното пчеларство и други.

Като член на българското пчеларско дружество Карл Бец активно участвува в разискванията на Втория пчеларски събор през 1901 г. в София. Съборът приема устава на дружеството и взема решение за издаването на сп. „Пчела“. В 1903 г. той отново е командирован за пчеларската изложба в София, в която Земеделското училище участвува с макети на разборни кошери и пчеларски принадлежности, пчелни пити, мед и восък. Бец участвува и в Третия пчеларски събор, където се разглежда законоппоект за пчеларството, приет от Народното събрание през 1904 г.
Модернизирането на пчеларството в „Обпазцов чифлик“ е продължено от Вацлав Стрибърни. Под негово ръководство в 1911 г. е построен зимен подслон за пчелите. Постепенно старите разборни кошери са заменени с нови.

След Първата световна война училищният пчелин се състои от 24 разборни кошера, от които Дадан- Блат — 8 и Дадан-Рут — 16. За „демонстрация на учениците“ учителят по пчеларство Никола Йорданов поставя и един дзирдзонов кошер. Пр ез август 1925 г. под негово ръководство е бил изцентрофугиран 150 кг мед, от който 35 кг са оставени за пролетно подхранване на пчелите.

Пчеларската просвета през този период се води предимно на страниците на сп. „Земеделско-стопански преглед“ — орган на учителската колегия в „Образцов чифлик“ през 1925— 1926 г., където се печата и селскостопански календар с ценни съвети към земеделските стопани-пчелари. Важна роля за напредъка на пчеларството играят курсовете за народни учители, провеждани в „Образцов чифлик“ след тази година. Придобитите знания служели на учителите за ио-широко разгръщане на пчеларската просвета сред земеделското население и за прилагането им в пчеларската практика. Така учителят Петър Иванов Загорски от с. Тича, Котленско, обзавежда в стопанството си образцов пчелин с дадан-блатови кошери и дава ценни съвети на селяните по пчеларство. Учителят Стаменко Стойнев от с. Ресилово. Дупнишко, през зимата държи пред селяните сказки по пчеларство. Тази народополезна дейност спомага за модернизирането на пчеларството в страната и за превръщането му в доходен отрасъл.

СТОЯН ПЕНКОВ 
София