Тази публикация е част от Списание "Пчеларство" от август, 1974 г.



Пчеларството в Гвинея
 
Климатът в Гвинея е тропически, топъл. Денонощните и годишните температури са почти постоянни. Местната адансонова пчела е по-дребна и гради по- малки килийки. Отглежда се в тръвни и в хралупи. Тя е приспособена към климата, работи през цялата година и не страда от американски гнилец. 

Медоносната растителност се състои от жасмин, цитрусови култури и други местни растения. Медът е висококачествен и ценен в Европа. При вадене на мед от тръвни пчелите най-често се унищожават или изоставят.

В гр. Лабе открихме станция по пчеларство. Заселихме гвинейски пчели в български разборни кошери и получихме първите количества мед с български центрофуги. Много пчелари желаят да се снабдят с наши кошери, восъчни основи и инвентар.

Прегледите, транспортирането на пчелните семейства и центрофугирането на меда извършваме вечер, за да се предпазим от агресивността на пчелите. Пчеларят трябва да е облечен добре и да работи с ръкавици. През дъждовния период често се срещат летящи роеве пчели, които понякога се заселват по покривите на жилищата и безпокоят хората.

Докарахме със самолет 10 пчелни семейства от междукооперативното пчеларско предприятие в Сливен. Те се приспособиха към климата и растителността и работят през цялата година. Нямат нужда от зазимяване и зимен покой. Още на първия ден след пристигането започнаха да работят, а майките да снасят яйца. Българските пчелни семейства използваме предимно за обучение на учениците.

Стремим се да получим кръстоска между кавказката и адансоновата пчела, за да намалим нейната агресивност. Бъдещето ще покаже дали това е възможно.

Крум КИРКОВ