Тази публикация е част от Списание "Пчеларство" от октомври, 1974 г.



Пчеларското дружество «Матица»

Йордан Джерекаров
Радомир

За първи път в Радомир и околията разборни кошери са докарани през 1903 г. от Цариброд. Първото прехвърляне на пчелни семейства от тръвни в разборни кошери е било извършено от самия доставчик в присъствието на десетки пчелари. По онова време най-добър пчелар в Радомирския край бил Стоьо Димитров, учител oт с. Друтан, Пернишки окръг. С голям ентусиазъм работил за въвеждането на модерното пчеларство. През 1903 и 1904 г. С. Димитров бил изпратен с държавна стипендия на специализация в Швейцария. Той е един от първите абонати на сп. „Пчела“ (1902 г.). Обикалял селата и разпространявал своя опит и знания.

С въвеждането на разборните кошери възникнали и редица трудности. Нямало восъчни основи, а медът трудно се вадел от препълнените пити. Хората не познавали центрофугата. Помощ на пчеларите оказал Стоьо Димитров. Той доставил от Германия восъчни основи и центрофуги. През 1905 г. в Кюстендил бил организиран курс за подготовка на млади пчелари. Първият курсист от Радомирския край бил Георги Еленков от Радомир, който става много добър пчелар.

По това време в Радомирско масово започват да се заменят старите тръвни с разборни кошери. През 1910 г. само тук-там остават тръвни.

По време на войните пчеларството западнало. Много от пчеларите отишли на фронта и не се завърнали. Освен това лятото на 1918 г. било много сухо, а зимата - студена и повечето от пчелните семейства загинали. През пролетта на 1919 г. само някъде имало кошери. Големите трудности създали предпоставка през пролетта на 1919 г. да се образува първото пчеларско дружество в Радомирска околия. Нарекли го „Матица“. Отначало членовете били малко, но в резултат на широката разяснителна работа в близките години те станали над 400 души. В ръководството били избрани Георги Еленков, Христо Димитров, Симеон Захариев, Иван Стоев, Кръстю Геренски, Крум Симеонов, Стоьо Димитров. Изработен е бил и печат на дружеството. Основна задача на ръководството е била да сее пчеларска просвета, да запознава своите членове с опита на другите пчелари и с постиженията на пчеларството в другите страни.
Радомирското околийско пчеларско дружество „Матица“ е било един от най-активните членове на Пчеларската кооперация „Нектар“.

В навечерието на Втората световна война работата на дружеството замира. През 1953 г. група млади ентусиазирани пчелари с помощта на Георги Етенков възобновяват дейността му.

Пчеларското дружество „Матица“ едно от първите в страната възприе препоръката на ЦСП да се обединят малките дружества в селата на територията на общинския народен съвет. През 1964 г се обединяват дружествата в Радомир и в селата Върба, Копаница и Николаево, а след това и от селата Борнарево, Червена могила и Радибош.

Ръководството прави всичко необходимо за масовизиране на дружеството и сега почти всички пчелари в района са негови членове. Създадена е здрава връзка между пчеларите, агрономите, бригадирите от ТКЗС и органите на растителна защита, която е гаранция за опазване на пчелите от отравяния. Ръководствата на ТКЗС в Радомир и на пчеларското дружество търсят най-правилните начини за използване на пчелите за опрашване на селскостопанските култури. Пчеларите настаняват кошерите си в блоковете с цъфтяща растителност, което спомага за по-пълното й опрашване и за получаване на по-високи добиви.

Работи се усилено и за ограничаване и ликвидиране на американския гнилец. Голям принос за това имат проверителите, един от които е и дългогодишният пчелар Георги Еленков. От няколко години при профилактичните прегледи се обхващат всички пчелни семейства.

Пчеларите от Радомирския край са убедени, че без просвета не може да има напредък. Поради това те участвуват активно в просветните събрания, много от тях получават сп. „Пчеларство“, от което получават знания и съвети, полезни за практическата им работа. Тържествено празнуват Седмицата на пчеларя. Организират екскурзии из страната, а през миналата година гостуваха в СР Румъния. Само през 1973 г. са посетили седем постановки на Държавния музикален театър „Стефан Македонски“ в София.

Разнообразната културно-просветна дейност сплотява членовете на дружеството и е гаранция за още по-големи успехи.