За получаване на пчелни продукти при работа с пчелите са необходими различни инструменти и уреди. Те се разпределят в няколко групи: за непосредствена работа с пчелите; за разпечатване, центрофугиране и съхраняване на меда; за монтиране на восъчни основи; за преработване на восъчните суровини и за съхраняване на питите; за отглеждане и придаване на пчелни майки и др.
Уреди за непосредствена работа с пчелите. Пушалка, използва се за успокояване на пчелите при преглед. Състои се от ламаринен цилиндър, който в горната си част завършва с конусоподобен капак. Странично към ламаринения цилиндър е прикрепен кожен мях.
В долната част на цилиндъра има решетка-скара, през която минава насоченият от кожения мях въздух. Пепелта, образувала се от изгорелите материали, пада на дъното. Отгоре се затваря с фуниеподобен капак с решетка. Мехчето е направено от две дъсчици, обшити с кожа, между които има пружина и отвор за изтласкване на въздуха. Материалите, използвани в пушалката, трябва да образуват пушек с такава миризма, която не дразни пчелите. Държат се на сухо, за да дават постоянен пушек, когато бъдат поставени в пушалката.
Лицева мрежа. Необходима е за всеки пчелар. Известна е още като було или маска. Основно изискване е мрежата да пречи на пчелите да имат досег до главата, лицето и врата на пчеларя, да бъде лека и да осигурява добра видимост и проветряване. Добра е видимостта, когато срещу лицето има изрезка от черен тюл. Не се препоръчва използването на бял тюл, тъй като очите се изморяват много бързо. Мрежата трябва да се пази на сухо, чисто място, за да не поема дразнещи миризми.
У нас се изработват шапки була от басма, опъната на два телени обръча. На лицевата страна се слага черен тюл. Тюлът може да се сваля под брадата, за да открие лицето, когато не се работи.
Рамкоповдигач. Най-широко за работа с кошерите се използва рамкоповдигачът от типа на Рут. Изработва се от плоска твърда стомана с дължина 15 - 20cm и широчина 2-3cm. От едната страна е изострен като отвертка, а от другата е закривен под прав ъгъл с остър ръб, за да може да стърже.
Работно сандъче (табуретка). Прави се обикновено с три отделения, в които се поместват уредите, необходими при прегледа, горивните материали за пушалката, всички восъчни отпадъци, добити при почистването на кошера. Същевременно може да се използва за сядане като табуретка.
Сандъче за пренасяне на пити. Необходимо е при прегледа, когато ще се прибавят или ще се изваждат пити от кошерите. В него се запазват питите с мед от пчелни крадци, а пилото от простудяване. Прави се от лек материал - тънки дъски или шперплат, като обикновено събира шест рамки и отгоре се затваря с капак. Поддържа се сухо и чисто.
Пчеларски четки. Правят се с по-мек и с по-твърд косъм. По-меките четки се използват за смитане на пчелите от питите. Ако по време на работа четката се зацапа с мед, трябва да се измие, в противен случай пчелите полепват по нея и се дразнят. По-твърдите четки се използват за почистване на дъната на кошерите.
Работно облекло. За да бъде работата с пчелите спокойна и за да се пазят дрехите, трябва да се използва подходящо работно облекло. Такива са работният комбинезон и дългата престилка. За да не се дразнят пчелите, те трябва да се чисти, без миризма и да са направени от светъл плат.
Уреди за разпечатване, центрофугиране и съхраняване на меда.
Пчеларска вилица. Преди да се поставят в центрофугата за изпръскване на меда, медовите пити се обработват с пчеларска вилица. С нея се отделят запечатките на килийките на питите. Пчеларската вилица е съставена от тънки, дълги и остри игловидни зъби, които трябва да бъдат от неръждаема стомана.
Пчеларски нож. Предназначението му е както на вилицата. Много важно е да бъде тънък, остър и изработен от качествена стомана, за да не разрушава при работа килийките на питата. За разпечатване на питите се използват още електрически и парни ножове.
Стойка, за разпечатване на меда. При разпечатването на питите за удобство се използва специално направена стойка. С нея пчеларят работи по-бързо. Изработва се от никелирана или калайдисана телена мрежа, надупчена, дъска или летвичка, през които може да преминава медът.
Центрофуга. Чрез нея се изпръсква медът от килийките на питите. Конструкцията й е такава, че се използва действието на центробежната сила. След центрофугирането питите не се повреждат и могат да се използват отново.
Центрофугата представлява голям цилиндър от поцинкована ламарина, през
средата на който минава ос, снабдена на дъното с кран. Непосредствено към оста са прикрепени касетките, в които се поставят разпечатаните пити. Оста, а заедно с нея и касетките се задвижват ръчно или с електрически ток. Вследствие на центробежната сила, медът излиза от килийките и се стича по стените на дъното на центрофугата.
Центрофугите са два вида, хордиални и радиални - в зависимост от разположението на касетките. В хордиалните се поместват 3 или 4 плодникови Дадан-Блатови или двойно по-голям брой магазинни пити, а в радиалните - значително по - голям брой - до 60 пити.
Цедка за мед. С нея се прецежда медът при изтичането му от центрофугата. Закрепва се върху съда за мед със странични телове. Изработва се с едно или с две сита от неръждаема телена мрежа.
Съдове за мед. Използват се неръждаеми тенекии, бидони, дървени бурета, стъклени буркани. Материалите, от които са направени, трябва да не придават на меда неприятен вкус.
Уреди за монтиране на восъчни основи. При работа с кошерите трябва да се обръща внимание на питите. За добре обзаведен кошер е важно наличието на правилно изградени восъчни пити. Уредите за монтиране на восъчните основи до голяма степен имат значение за постигането на това изискване.
Шпорче. С него. се прикрепват восъчните основи към- тела на рамката. В практиката се използват два вида шпорчета: с нагряване (топло) и без нагряване (студено).
Дъска (подложка). Чрез нея се монтират бързо и правилно восъчните основи в рамката. Дъската трябва да съответства на вътрешните размери на рамката.
Стоманено шило. С него се пробиват дупки по летвите на рамките, в които минава телът за монтиране на восъчните основи. Ако пчеларят има ламаринен шаблон за броя и мястото на дупките, които трябва да се пробият, използването му се улеснява.
Пчеларска тел. Служи за прикрепване на восъчните основи към рамката. Дебелината й е 0,5 mm. Прокарва се през предварително направени отвори или поставени скобички по летвите на рамката.
Скобички и скобонабивач. Скобичките се поставят на летвите на рамката, през които се прокарва телта за прикрепване на восъчните основи. Набиват се на летвите със скобонабивач.
Уреди за преработване на восъчните суровини и за съхраняване на питите. Слънчева восъкотопилка. Това е най-простият начин за извличане на восъка от по-нови восъчни пити. Използва се слънчевата топлина. Състои се от дървено сандъче, в което има ламаринено коритце и мрежа. Восъчните отпадъци, които ще се стопяват, се поставят върху мрежата. Сандъчето е покрито с остъклен капак под ъгъл 45°. Восъкотопилката се поставя срещу слънцето. Във вътрешността на сандъчето температурата достига 75°С, а восъкът се топи при 63°С.
Електрическа восъкотопилка. Състои се от основа, цилиндър и притискащ диск, които се изработват от алуминий. Уредът се включва в електрическата мрежа. Суровината се начупва на дребни късове. При зареждане трябва да заема 3/4 от обема на цилиндъра - около 0,6 kg. Слага се притискащият диск и чрез винта се създава лек натиск върху восъка. След започването на топенето този натиск се поддържа непрекъснато. Когато процесът на топене завърши, восъкотопилката се изключва от мрежата, почиства се и се подготвя за нов цикъл.
Восъчните пити се складират в специални шкафове. Те трябва да бъдат разделени на отделения чрез приковани летви, върху които стъпват ушите на рамките. Вратите на шкафа трябва да бъдат много добре уплътнени, за да не проникват восъчни молци, мравки и други неприятели.
За съхраняване на питите може да се използват и магазини, които се нареждат един върху друг, като най-отгоре се покриват.
Уреди за отглеждане и придаване на пчелните майки.
Маточна рамка. Използва се за отглеждане на маточници по изкуствен начин. На една плодникова рамка допълнително се прикрепват три летвички на разстояние 40 - 80 mm една от друга. Прикрепват се за страничните летви с по един гвоздей, така че да могат да се завъртат. На всяка летвичка има по 10 -12 отвора с диаметър 25 mm, в които се поставят дървени тапички. С восък към тапичките се прикрепват изкуствено направените основи на маточници.
Инкубаторна рамка. Това е обикновена плодникова рамка, разделена от две допълнителни летвички хоризонтално. На летвичките се поставят клетки, заселени предварително с маточници.
Клетки. В тях се пренасят пчелни майки. В дървено трупче с дължина до 150 mm, широчина до 35 mm и дебелина 25 mm има едностранно издълбани кръгли гнезда, свързани помежду си. В едното се слага твърда храна, а в останалите - майката и пчелите придружвачки. В двата края има отвори, които се затварят с дървени тапички. Гнездата отгоре се покриват с гъста мрежа, закована с гвоздейчета към клетката.
Други уреди. Хранилки. В тях се поставя храната при подхранването на пчелите. Правят се от пластмаси, ламарини и дърво. Освен пластмасовата стандартна хранилка се използват и по-големи хранилки с вместимост около 5 U Поставят се върху гнездото на пчелите.
Поилки. Разнообразието от поилки е голямо. Най-често се използва наклонена дъска с нарязани зигзагообразни улеи или така наковани летвички, по които се стича вода от подходящ дървен или пластмасов съд. Пчелите поемат водата от улеите или край летвичките.
Миши предпазители. Представляват ламаринени прегради за мишки и за други неприятели на пчелите. Слагат се на входа на кошера в края на есента. През тях пчелите минават свободно.
Прашецоуловител. Поставя се на входа на кошера. Чрез него се отнема и се събира принасяният от пчелите цветен прашец.
Аптечка на пчелина. Зарежда се медикаменти за оказване на помощ при ужилване от пчели.