Тази публикация е част от Списание "Пчеларство" от декември, 1974 г.
Пчелар - ревностен природо - защитник
Костадин Мурджев е учител в основното училище „Н. Й. Вапцаров“ в Широка лъка, Смолянски окръг. Има над 15 години обществена работа с възрастни и деца, които винаги са срещали неговата усмивка. Та може ли да бъде иначе? Човек, израснал сред природата, който с опиянение работи в пчелина, не може да не бъде с благороден и възвишен дух. К. Мурджев е истински приемник на старото поколение учители-пчелари, които с еднаква любов се отнасят към човека и природата.
Моят пчелин се намира в махала Куковица на 7 км от Широка лъка — казва К. Мурджев, но съм готов да се включа в акцията за залесяване, в която и да било част на района ни.
Тези думи не са без покритие. К. Мурджев е укрепил и залесил десетки декари с медоносни дървета и храсти над махалата, в която живее. Народът правилно е казал: „Не е живял безцелно този, който е засадил поне едно овощно дръвче“. А какво да кажем за този учител? Засадил е над 55 орехови дървета, от които 18 вече са в. пълно плододаване, и много ябълки, сливи, круши и др. Горската площ над неговия дом е истинска градина! Каменни прагове укрепват поройните води на планинския бързей. Цялата горска околност е осеяна със стотици медоносни видове. И всичко това е направено от ръцете на съзнателния и работлив народен учител, който обича не само децата, а и природата и труда.
Започнах пчеларството през 1963 г. с 2 кошера — подхвана той любимата си тема. Сега имам 18 дадан-блатови кошера. Убеден съм, че като създадем богата медоносна база в района, условията за отглеждане на пчели ще станат още по-благоприятни. Горското стопанство ни помага. Доставя разсад от липа, люляк и др., но липсва акация, за която има много подходящи места.
В нашия разговор се намесиха и учителите Ангел Присадов — председател на пчеларското дружество, и Тодор Масурски — член на ръководството. Те изказаха тревога от това, че много от дърветата и храстите, които съгласно 61-вото постановление на МС и Закона за опазване на природната среда трябва да са под закрила, безотговорно се изсичат. В местността Метлово са изсечени стотици джанки, череши, киселици и други плодни дървета, с което е нанесена трудно поправима загуба на пчеларството.
Ние трябва да възстановим нарушеното равновесие в природата! — спокойно, но аргументирано подчерта К. Мурджев. Като създадем разнообразна медоносна растителност, ще нарасне броят на полезните птици, които унищожават много вредители по растенията, ще се увеличат изпаренията на фитонцидите — „чумата“ на гъбните заболявания.
Атанас Пищалов Широка лъка