Отглеждането на маточници в осиротели семейства е един от най-старите и сигурни начини. Най-общото е, че майката на отглеждача се отнема, т.е. семейството осиротява. Дава му се маточна рамка с ларви за отглеждане на майки. За практиката е важно с какви пити е комплектувано гнездото на осиротеното семейство отглеждач, както и как са подредени. За най-целесъобразен се приема следният начин на подреждане. В края на гнездото до стената на кошера или преградната дъска се поставят питите с мед. Непосредствено до тях се поставят питите с прашец, а в средата на гнездото - питите с пило. В центъра на гнездото между питите с пило се оставя широко междурамие (около 35mm) за поставяне на маточната рамка с ларвите за отглеждане. Хранилките са разположени в близост до рамките с маточници (обикновено над тях). Решаващо значение при майко производството има не броят на питите в отглеждача, а количеството на пчелите върху всяка пита. В сравнение с обикновените стокови семейства на всяка пита семейството отглеждач трябва да има двойно повече пчели.
Отглеждане в семейства, които са осиротени преди 9 дни. Използват се много силни семейства, които се осиротяват. Върху питите с пило пчелите изграждат спасителни маточници. На деветия ден се разрушават всички заложени маточници. На това вече безнадеждно осиротено семейство се дава маточна рамка с еднодневни ларви (получени от отбрано племенно семейство) за отглеждане. На 10-ия ден след придаване на маточната рамка запечатаните маточници се взимат и се използват по предназначение. Този начин се използва и е подходящ за отглеждане на една серия маточници.
След прекратяване на майко производството на майкоотглеждача се придава плодна пчелна майка или се оставя един маточник от последната серия отгледани маточници.
Отглеждане на маточници в семейства, на кои то майката е отнета в началото на отглеждането. С този вариант се активизират по-голям брой пчели кърмачки. Майката на отглеждача се отнема 6 до 24 часа преди поставянето на племенния материал за отглеждане. Питите се подреждат по описания начин. Заложените по тях маточници се унищожават. Питите с незапечатано пило се маркират с цветни кабърчета и се поставят в средата около мястото на маточната рамка. Маточната рамка с племенния материал се дава в семейството, когато в него възниква безпокойство поради отсъствието на майка. След 7-9 дни се проверяват маркираните с кабърчета пити (питите, по които е имало незапечатано пило) за заложени маточници и ако има, унищожават се. В повечето случаи по тях не се залагат маточници, защото пчелите по-охотно отглеждат висящите маточници с племенния материал, отколкото ларвите в килийките на питите. На десетия ден отгледаните
(запечатаните) маточници се отбират и се използват по предназначение.
Поради късия срок на осиротяване на семейството се постига активизиране на повече пчели кърмачки и концентрацията им от двете страни на питите с незапечатаното пило непосредствено до придадените маточници за отглеждане. Така използвани семействата са в състояние да отгледат повече серии млади майки.
Продължително отглеждане на маточници в осиротея и семейства. Използват се много силни осиротели семейства (4,5-5,5 kg пчели). През всеки три дни им се дава нова серия от 40-45 маточника. Така в семейството постоянно се намират три серии за отглеждане, като две от тях са с незапечатани ларви. На всеки 3 до 6 дни семействата отглеждачи получават от помощно семейство една две пити с незапечатано пило, а преди предаване на поредната серия - и по 0,5-1kg млади пчели. Постоянното наличие на незапечатано пило (млади ларви) възпрепятства развитието на пчели търтовки.
При този начин на майкопроизводство се получават повече пчелни майки, защото периодично отглеждачът се подсилва с незапечатано пило и пчели. Независимо че това е много трудоемко, начинът има приложение, тъй като се получават сравнително повече и по-качествени майки.
Отглеждане на маточници в постоянно сменящи се осиротени семейства. Много силно семейство се разделя на две, като майката, няколко пити с мед и пилото се преместват в нов кошер (Б). В стария кошер (А) остават част от младите пчели, всички летящи пчели и питите, с мед. На следващия ден в семейство (А) се дава серия маточници за отглеждане, които остават в продължение на 10 дни до разпределянето им. След като се отстранят маточниците, майката с всичкото пило без пчелите се премества от кошер (Б) в кошер (А). На осиротеното и подготвено семейство в кошер (Б) се дава поредната серия маточници за 10-дневно отглеждане. Този процес може да се повтори много пъти съобразно с условията в района и с нуждите от пчелни майки. В края на сезона майко производителят получава две семейства (А и Б). При този вариант разходите на труд се увеличават, тъй като трудно се открива пчелната майка сред толкова много пчели. При описаните дотук варианти освен знания и желание за отглеждане на маточници се изискват специфично оборудване и "инвентар, твърде много пчели (силни семейства) и значителен разход на труд. За получаване на пълноценни ранно пролетни майки пчеларят не може да разчита на продукция (мед) от използваните в майко производството осиротени семейства.