Отглеждането на пчелни семейства в много корпусни кошери е разпространено в Австралия, Америка, на територията на бившия Съветски съюз и през последните години и у нас. В сравнение с останалите кошери много корпусният кошер има редица предимства.
При много корпусния кошер се работи не с отделни рамки, а с цели корпуси. При използването на много корпусни кошери отпадат трудоемките процеси - стесняване и разширяване с преградни дъски, подготовка за транспортиране и др., което намалява значително излишните прегледи.
Силните семейства, отглеждани в много корпусни кошери, зимуват на два корпуса. През зимата, изразходвайки постепенно хранителните запаси, пчелите преминават в горния корпус, който през есента е бил пълен с мед. В края на зимата пчелното гнездо е съсредоточено във втория корпус. При осведомителния преглед долният корпус се отстранява. При настъпването на топло време в кратък срок пчелите запълват питите с пило, прашец и нектар. Когато в гнездото има 6-7 пити с пило, поставя се втори корпус, комплектуван с изградени пити. При наличие на поддържаща паша в него се поставят и няколко рамки с восъчни основи. Поставянето на втория корпус стимулира майката да снася яйца. След 18-ия - 21-ия ден вторият корпус е запълнен с пило. В този момент се разменят местата на корпусите. Отгоре се поставя първият корпус, в който има пити със свободни килийки за снасяне на яйца от майката. При благоприятни условия пчелите бързо заемат двата корпуса. Тогава между двата се поставя трети корпус, предварително зареден с 5 изградени пити и 5 рамки с восъчни основи, поставени през една. Едновременно с това се разменят местата на корпусите. Горният корпус с незапечатано пило и майката се поставя отдолу, върху него се поставя новият трети корпус, а най-отгоре - корпусът със запечатано пило. За да не премине майката в горния корпус при слаба паша, между втория и третия корпус се поставя ханеманова решетка. Такова подреждане стимулира пчелите за бързо изграждане на гнездото и предпазва от роене. Освободените от излюпващи се пчели.
Отглеждане на пчелни семейства в много килийки по питите в горния корпус бързо се запълват с мед. Майката има възможност да снася яйца в долните два корпуса. Преди началото на пашата, за да се поддържа активното състояние на семейството, корпусите се разместват отново. Поставя се четвърти корпус с восъчни основи. Най-долу се поставя корпусът с незапечатано пило (третият), върху него новият четвърти корпус, отгоре вторият и първият (корпусите със запечатано пило и с пити за запълване с мед). Майката се ограничава в първите два корпуса.
Отглеждането на пчелни семейства в много корпусни кошери дава възможност да се запази работното състояние на пчелите и да се използва по-пълно и най-продължителната паша.
В средата на август корпусите с мед се свалят и се центрофугират. Семейството обикновено се поставя на два корпуса (трети и четвърти). По този начин се сменят и питите в гнездото. Семейството се подготвя за зимата по обикновените пчеларски начини. След приключването на главната паша през август корпусите се разместват периодично, за да се поддържа яйценосната дейност на майката. Семействата се оставят да зимуват на два корпуса с 18 - 20 kg мед.
Много корпусният кошер дава възможност за работа както с една майка, така и с повече майки помощнички. В края на главната паша в най-горния корпус се образува помощно семейство. Корпусът се отделя от основното семейство с разделителна преграда и му се отваря отделен вход. Помощното семейство остава да зимува над основното. През пролетта помощното семейство се използва за подсилване на основното. В началото на главната паша двете семейства се обединяват и се създава силно семейство. На обединеното семейство се оставя младата майка. В края на пашата в горния корпус отново се създава помощно семейство. Така всяка година се сменя майката на основното семейство и се използва по-рационално основната паша.