Кошерът лежак създава големи възможности за отглеждане на силни семейства през цялата година. При него се работи с един вид рамки (няма магазин), в гнездото има възможност да се създават нови семейства, обемът на кошера може да се увеличава или да се намалява съобразно със силата на семейството и рязко да се увеличава при поява на паша. В лежака пчелите имат възможност за усилена строителна дейност. Семействата се роят по-малко, тъй като младите пчели са заети с работа. Липсата на магазин не изисква при преглед допълнителен помощник за сваляне на магазините или на корпусите. При слаба паша кошерът е по-удобен за размножаване (за създаване на нови семейства). Лежащите кошери са по-тежки и не са подходящи за подвижно пчеларство. Лежакът може да се използва за отглеждане на едно или на две семейства или за основно и помощно семейство. При отглеждане на едно семейство то се разполага в едната страна (южната), където се открива вход, а останалата част се запълва със странични затоплящи материали. През пролетта до запълването на 8 - 9 пити с пило гнездото постепенно се разширява с изградени пити. В топъл ден, когато в природата има поддържаща паша, гнездото се подрежда. Всички пити се преместват в противоположната страна на входа, а срещу входа се поставят новите пити (изградени и неизградени през една). В кошера се поставя пълният комплект пити. При такова подреждане се нарушава нормалното разположение на питите в гнездото. (Пчелите винаги разполагат пилото в пити близо до входа, а меда - в най-отдалечената от входа част на кошера. Обяснението е, че пилото изисква повече кислород, а хранителните запаси са по-сигурно защитени, когато са далеч от входа.) Стремейки се да възстановят нарушения ред, пчелите бързо изграждат восъчните основи и усвояват празните пити, майката усилва снасянето и пилото постепенно се премества на питите,
разположени срещу входа. Това създава условия за отглеждане на допълнително количество пчели за главната паша. Такова разширяване се нарича активно (пчелите са принудени да усвояват новите пити под влияние на своите инстинкти) за разлика от пасивното разширяване, при което пчелите усвояват новите пити, поставени над гнездото в корпуси или в магазини.
Преди пашата гнездото се подрежда така, че срещу входа се разполагат питите с яйца и с незапечатано пило, а след тях питите със запечатано пило. По време на пашата трябва да се следи в гнездото да има винаги свободни пити за пресния нектар. Медът от запечатаните пити периодично се центрофугира и освободените пити отново се връщат за запълване с нектар.
В кошера лежак освен основното семейство може да се отглежда и помощно семейство. Използването му в значителна степен ускорява нарастването на основното семейство, подготвянето му за главната паша и повишава неговата продуктивност. Помощно семейство се формира в края на главната паша. Кошерът се разделя с тънка плътна преграда на две отделения - за основното и за помощното семейство. В по-малкото отделение се отваря страничен вход и в него на 3 - 4 пити се формира новото семейство. През следващата пролет помощното семейство се подсилва с пило от основното и преди пашата двете семейства се обединяват. Едната майка (старата) се унищожава (или с нея се формира отводка) и обединеното семейство се използва по описания начин. При използване на помощно семейство се получават по-силни семейства, събиращи значително повече мед от семействата, работещи с една майка.