Двукорпусните кошери се използват в райони с добра или със средна по сила, но по-късна паша (ливади, липи, планинска растителност и др.). В тях успешно се отглеждат силни семейства с млади продуктивни майки. При използването на тази система кошери (10 или 12-рамковата модификация) благодарение на увеличаването на обема на кошера се създава възможност за усилено снасяне на майката и за отглеждане на повече пило до пашата. Така се създават силни семейства, намалява се склонността на семействата към роене, а добивите на мед се повишават с 30 - 40 % и се изграждат повече пити. При двукорпусните кошери пчеларят работи с един вид рамки, което облекчава работата му. Когато има постоянен приток на нектар и пчелите отделят восък, използва се строителна рамка.
При отглеждането на пчелни семейства в двукорпусни кошери през пролетта се създават благоприятни условия за бързо развитие. Когато семейството заеме 10 - 12 междурамия и има 7-8 пити с пило, а до пашата има още 30 - 40 дни, поставя се втори корпус. Вторият корпус в началото се използва за отглеждане на повече пило, а по късно за складиране на мед. Необходимо условие за успешно усвояване на втория корпус от пчелите е наличието на поддържаща паша. Празният корпус се поставя до кошера и в него се преместват 3 пити с пило (две със запечатано и една с незапечатано), а на тяхно място се поставят изградени пити или рамки с восъчни основи. Във втория корпус се добавят две изградени пити и в двата края се поставя по една пита с мед и прашец. Останалото място в корпуса се ограничава с преградна дъска и странични затоплящи материали. Питите с мило в долния корпус се преместват в едната страна и свободното място се запълва с изградени пити Поставянето на втори корпус значително увеличава обема на гнездото. Пчелната майка има възможност да усили снасянето. След 7-10 дни в горния корпус се поставят 2-3 рамки с восъчни основи. Впоследствие гнездото се разширява през 7-10 дни до запълването на корпуса.
В навечерието на главната паша семейството е усвоило двата корпуса и гнездото трябва да се преустрои. За тази цел питите с незапечатано пило се пренасят в долния корпус, а горе се оставят питите със запечатано излюпващо се пило и празни светлокафяви пити. Тук се поставят и 2 - 3 пити с прашец. Майката се ограничава да снася в долния корпус. При добра паша пчелите бързо запълват с мед питите в горния корпус. Запечатаните светлокафяви пити и питите с прашец се прибират и се съхраняват за зазимяването, а останалите се центрофугират. На мястото на взетите пити се поставят празни изградени пити или рамки с восъчни основи (в зависимост от силата и продължителността на пашата).
Вторият корпус се снема от кошера след приключването на пашата и семейството се подготвя за зазимяване.
Двукорпусното отглеждане е оправдано, в случай че майката има възможност да работи във втория корпус в продължение на 30-40 дни до началото на пашата.
Ако се закъснее с поставянето на втория корпус, преди началото на пашата семейството ще има много незапечатано пило, отглеждането, на което ангажира пчели работнички и ги отклонява от пашата. Вторият корпус се поставя малко преди изпадането на семейството в роево състояние. Поставянето на втори корпус на семейство, което е заложило роеви маточници, е безполезно (с това трудно може да се възстанови състоянието на семейството).
Двукорпусният кошер може да се използва за формиране на помощно семейство или на майка помощничка.
За тази цел в плодника на кошера се изолира отделение с отделен вход и с обем 3-4 пити. В това отделение в края на главната паша се формира отводка с млада майка. Основното и помощното семейство зимуват самостоятелно в плодника, като взаимно се затоплят. През следващата пролет, когато в плодника стане тясно, помощното семейство се премества отгоре (над плодника) в корпус с приковано дъно, отделен вход (ориентиран в същата посока), а страничният вход в плодника се затваря. Освободеното пространство от преместеното помощно семейство се запълва с празни изградени пити. Добавят се няколко изградени пити и така комплектуван корпусът се поставя в плодника. В навечерието на главната паша едната майка (старата) се отнема (с нея се формира отводка) или се унищожава и пчелите се обединяват, като гнездото се подрежда, както вече беше посочено. В края на пашата отново се формира отводка в страничното отделение.
При двукорпусното отглеждане на семействата се запазва работното състояние на пчелите, защото младите пчели са ангажирани с работа. В семейството не се чувства пренаселеност и това задържа проявяването на роевия инстинкт. В резултат на това семействата събират повече мед.