Да се принуди нормално семейство (с майка) да отглежда маточници е по-трудно, отколкото осиротено семейство. За този начин е необходима особена подготвителна работа. За изолиране на майката се приспособяват магазини или корпуси на различните системи кошери, включително странични отделения на кошерите лежаци, като се използват разделителни решетки.
За промишленото производство има решаващо значение това, че целият работен процес протича по добре обмислена схема, разработена за целия сезон.
Използва се 5-дневен цикъл за зареждане на отглеждачите. На пети ден от зареждането маточниците при дадената група отглеждачи са запечатани и се преместват с маточната рамка между питите със запечатано пило за доотглеждане.
Маточниците може да се доотгледат (да узреят) и в инкубатор, в който се поддържа температура 34-35°С. Веднага след преместването на запечатаните маточници на тяхно място се поставя нова серия маточници за отглеждане. При тази система всяко семейство отглеждач за период от 10 дни получава две маточни рамки със средно по 20 маточника. Ако семейството е започнало да отглежда маточници, не бива да се допускат прекъсвания, а да се продължи поддържането на регулярния 5-дневен ритъм на отглеждане.
Отглеждане на маточници в семейства с майки, заселени в кошери с два корпуса. Семействата отглеждачи се подготвят чрез преместване на 4-5 пити с незапечатано пило в горния корпус. Между тях се оставя по-широко междурамие за маточната рамка. Между двата корпуса има разделителна решетка. Майката се движи свободно в долния корпус. След няколко часа в свободното пространство между питите в горния корпус се поставя маточната рамка, заредена с 15-20 (при благоприятни условия 25) ларви, поставени в сухи (без млечице) маточници. Семейството се подхранва (с хранилка, разпечатана пита с мед и др.). След 5 дни запечатаните маточници се преместват близо до страничната стена на кошера или в инкубатор за доотглеждане. В горния корпус веднага се придават открито пило и маточна рамка с нови ларви за отглеждане. Средно при едно зареждане се получават 15 (18-25) добре развити маточника. Този работен цикъл се поддържа до началото на изгонване на търтеите от семействата. Не трябва да се допусне семействата отглеждачи да отслабнат, тъй като броят на приетите ларви за отглеждане рязко намалява.
Отглеждане на маточници в семейства с майки при използване на няколко корпуса. Използват се силни семейства, заселени в кошери с 3 и повече корпуса. Майката се движи свободно в двата (трите) долни корпуса. Между тези корпуси и последния е поставена разделителна решетка. Над нея се поставя корпус (майко производително отделение), съдържащ 6 пити с незапечатано пило, между които има място за 2 маточни рамки, пити с прашец и две пити с мед. Маточните рамки се зареждат с маточници, в които са пренесени еднодневните ларви на капчица млечице, разредено с 10% вода (мокро пренасяне). На четвъртия ден след поставянето на първата маточна рамка от майко производителното отделение "надолу" в долните корпуси се преместват пити с незапечатан мед. На тяхно място се пренасят "нагоре" две пити с незапечатано пило. Поставя се втората маточна рамка. На осмия ден питите със запечатано пило и незапечатан мед от горния корпус (майко производителното отделение) се преместват в долните корпуси. Първата маточна рамка със запечатаните маточници се премества в термостат. На нейното място се поставя маточна рамка с млади ларви за отглеждане. Съществена особеност на този начин е реорганизацията на гнездото през всеки 4 дни. В долните корпуси майката има достатъчно място за снасяне на яйца, затова не настъпва роево състояние. При разместване на питите надолу се пренасят и питите с мед. Това не съответства на естественото устройство на гнездото и пчелите се стремят да пренесат меда нагоре. Така възниква ефект на постоянно стимулираща паша.
Отглеждане на маточници в семейства с майки, заселени в кошер лежак. Използват се силни семейства, заселени в специално пригодени 15-рамкови лежащи кошери. Кошерът е разделен на две отделения с тънка преграда, която в средата на площ 2 dm2 е с разделителна решетка. Едното отделение е с 4 пити, а другото е с 11. Майката е в голямото отделение. При отглеждане на маточници в малкото отделение се поставят 4 покрити пити с пчели една с мед и прашец, една с пило (по-голямата част запечатано), място за маточна рамка, комбинирана с вътрешна хранилка, и пита с излюпващо се запечатано пило. В голямото отделение непосредствено до разделителната решетка се поставят питите с пило, прашец и мед. При такъв начин на подреждане семейството ще има затворено гнездо с пило, разделено само с малка разделителна решетка. 24 часа след подреждането на питите в малкото отделение на семейството се поставя маточна рамка със серия от 15-20 маточника с пренесени в тях на капка пчелно млечице еднодневни ларви. След 7 дни запечатаните маточници се отделят за доотглеждане в осиротени семейства или в инкубатор. На тяхно място се поставя нова серия маточници за отглеждане. По време на майко отглеждането семейството отглеждач се храни обилно.
Отглеждане на маточници в семейство с майка, затворена в клетка изолатор. Характерна особеност на този начин е изолацията на майката на една празна пита, поставена в изолаторна клетка. Стените на клетката изолатор са от ханеманова решетка. Гнездото се подрежда по следния начин: пита със запечатано пило, пита с незапечатано пило, място за маточна рамка, пита с незапечатано пило, изолаторна клетка с питата и майката, пита със запечатано пило, място за маточна рамка, две пити със запечатано пило, пита с прашец и вътрешна хранилка. Първата маточна рамка с 30 маточника се поставя близо до хранилката. На третия ден тя се премества на другото свободно място (около питите с незапечатано пило), а на нейно място се поставя втора маточна рамка с еднодневни ларви. Питата в
изолаторната клетка се подменя с празна изградена пита. На седмия ден първата маточна рамка се премества встрани в гнездото (или се поставя в термостат), втората се премества на нейното място, а на мястото на втората се поставя нова, трета маточна рамка. Питата в изолаторната клетка се подменя. На десетия ден маточните рамки отново се разместват, като запечатаните зрели маточници от първата маточна рамка се използват по предназначение. Придава се за отглеждане нова маточна рамка, а питата в изолаторната клетка отново се подменя. Така цикълът се повтаря.
Предимството на този начин се състои в това, че благодарение на изолацията на майката на отделна пита за 3 дни през целия сезон пилото на всяка пита в гнездото е с точно определена възраст. Отпада продължителното търсене на пити с пило с определена възраст или на питата с майката. Това спестява работно време. В сравнение с другите начини отглеждането на маточници в семейства с майка в изолаторни клетки е много ефективно и икономично по отношение на използването на пчелите и на разхода на труд.
Отглеждане на маточници в двойни семейства. Използват се специално изработени кошери с три отделения, всяко от които побира 12 Дадан-Блатови рамки. Във всяко отделение презимува отделно силно семейство. В началото на производството от средното семейство се отнема пчелната майка, а преградите, отделящи го от двете съседни семейства, се подменят с разделителни решетки. По такъв начин между двете нормални семейства с майки се създава силно отделение отглеждач с пило от всички стадии и възрасти. Между питите с незапечатаното пило се поставя серия маточници. След 5 дни (когато маточниците бъдат вече запечатани) се поставя втора серия маточници за отглеждане, която се поставя отново между питите с незапечатано пило. След още 5 дни се дава трета серия. Първата серия със запечатани зрели маточници се взима от отглеждача. Периодично от отделението отглеждач се изваждат питите с празни килийки, преместват се в двете странични отделения с майки (за снасяне на яйца в тях), а от отделенията в отглеждача се преместват пити с пило. За да се отглеждат качествени маточници, не бива да се дават повече от 18-20 ларви за отглеждане на една маточна рамка. За сезон в едно двойно семейство отглеждач се отглеждат 360-400 маточника (около 20 серии). Сравнен с другите начини, този начин е по-трудоемък и изисква повече материални разходи.