Интересният живот на пчелите и ценните продукти, получавани от тях, са привлекли вниманието на хората още в дълбока древност. Постепенно натрупаните познания и опит относно живота и дейността на медоносните пчели са дали възможност за активна намеса в него и за направляването му с оглед на тяхното пълноценно използване от човека.
При съвременното пчеларство са разработени и усъвършенствани начини за отглеждане и развъждане на пчелните семейства, съобразени с биологичните особености на пчелите и с условията на околната среда. Тези начини дават възможност за получаване на достатъчни количества мед и восък от пчелните семейства и за пълноценното им използване за опрашването на насекомо опрашващите се растения. При сегашните условия на пчеларстване получаването на достатъчно количество качествени пчелни продукти е немислимо без полагане на специални грижи за пчелите. Тези грижи са насочени към осигуряването на възможно най-добри условия за развитие, опрашване и медобер.
Техническият прогрес в областта на промишлеността и селското стопанство сериозно нарушава екологичното равновесие в природата, което се отразява неблагоприятно и върху живота на пчелите. Все повече изчезват естествените условия, необходими на пчелите, и те трябва да се приспособяват към новите условия.
При интензивното селско стопанство пчелите не могат да живеят без помощта на пчеларя. При такова земеделие обширни площи са заети от монокултури, които са обект на растително-защитни мероприятия. Има отделни райони, в които един път в годината цъфти само един вид растение, заемащо основните площи. През останалото време почти няма цъфтяща медоносна растителност. Това налага да се провежда подвижно пчеларство, което е немислимо без намесата на пчеларя.
Отглеждането на монокултури върху големи площи е причина за появяване и за бързо размножаване на насекомите неприятели, прилагат се различни методи за унищожаването им, като най-често се прибягва до химични препарати. Прилагат се вещества, чийто токсичен ефект се появява незабавно, а откриването им в отровените пчели е почти невъзможно. Това причинява бързо отслабване и измиране на пчелни семейства и големи загуби както за притежателите на пчелни семейства, така и за народното стопанство.
Голямо значение има въпросът за замърсяване на околната среда. В промишлените райони на страната се отделят промишлени отпадъци, химични елементи и други токсични вещества и газове, което се отразява неблагоприятно не само на хората, но и на пчелите. Влиянието на тази замърсеност върху пчелните семейства засега е трудно да се установи.
Всичко казано дотук налага активната намеса на пчеларя в живота на пчелите и предпазването им както от вредното влияние на замърсената околна среда, така и от отравяния при растителнозащитните мероприятия. За да получи очакваните резултати от пчелните семейства, пчеларят трябва да прилага нови методи на отглеждане, съобразени с измененията на околната среда.