При настъпването на първите топли пролетни дни след облитането на пчелите пчелните гнезда се преглеждат. За спешни нужди е необходимо да се приготвят медови пити за попълване с храна на някои семейства. Пчеларят трябва да се стреми да определи състоянието на семействата, без да изважда всички пити от гнездото. Отделните показатели за състоянието на пчелното семейство се определят по същия начин както при осведомителен преглед. Хранителните запаси се допълват до 5-8kg на семейство. При липса на медови пити пчелните семейства се подхранват с медово-захарно тесто, а по-късно с концентриран захарен разтвор.
При силните и средните семейства броят на гнездовите пити веднага се допълва до пълния комплект (ако семействата са зимували на по-малко пити). Работата е в това, че кошер с пълен комплект пити може да се превозва без предварителна подготовка (укрепване на рамките). Всички стари и негодни пити се заменят с качествени светлокафяви пити, подходящи за отглеждане на пило. В слабите семейства всички пити, останали без пчели, се отделят с преградна дъска. Неблагополучно презимувалите семейства (без майка, с търтеево пило и др.) се ликвидират веднага.
След прегледа на семейството на стената на кошера (с тебешир, цветни кабърчета и др.) се отбелязва състоянието му (силно, средно, слабо).
На кошера се записва също и количеството на храната, която трябва да се добави за пчелното семейство до 5-8kg.
След прегледа на всички пчелни семейства се съставя акт за състоянието на пчелина. За един работен ден пчеларят с двама помощници може да прегледа и да прецени състоянието (без почистване на дъната) на 170 семейства, да подмени и да
почисти дъната на 200 семейства, да прегледа и едновременно да почисти дъната на 100 семейства. Първата пролетна работа на пчелин с 600 пчелни семейства при правилна организация, добре презимували семейства и наличие на добро метеорологично време пчеларят и помощниците му трябва да извършват за 8-12 дни.
Почистват се и се дезинфекцират само замърсени, силно овлажнени или с наличие на плесени кошери и пити. При липса на диарични плесени или влажни петна не е необходимо да се почистват гнездата и да се прехвърлят семействата в чисти кошери.
Веднага след осведомителния преглед се извършва подбудително подхранване, като върху рамките се дава по 0,5-0,8kg предварително подготвено кърмово тесто (подбуда). За да се запази подбудата в кошера в тестовидна консистенция и да не се превърне в плътна маса, недостъпна за пчелите, необходимо е:
- добре да се подсуши захарта преди смилането на пудра;
- частиците в смляната захар да не са по-големи от 0,2mm (при разтриване между пръстите да не се чувствуват зрънца в пудрата захар);
- кристализиралият мед да бъде разтворен напълно, за което е необходимо след разтварянето му да се държи не по-малко от 24 часа при температура 32-34°С;
- приготвеното тесто да бъде добре размесено и да се съхранява само в херметично затварящи се съдове (баки, казанчета, гюмове и др.).
От подготвената подбуда се приготвят питки и се раздават на пчелните семейства, като се поставят над кълбото върху горните летвички над рамките. За да се облекчи усвояването от пчелите и да не се допусне свличане върху рамките и др., подбудата се поставя върху марля или метални или пластмасови мрежички с отвори около 3 mm. Отгоре се слага полиетиленов лист или на восъчна хартия (за да не изсъхва). Храната може да се постави и в полиетиленов плик, от долната страна на който са направени разрези. Пчелите са в състояние за една седмица да изконсумират питка с маса 0,5-0,8kg. По този начин се стимулира и отглеждането на повече пило.
В местности, където пролетно време се чувствува недостиг на прашец, е полезно към подбудата да се добавят белтъчни вещества. За приготвяне на 100kg белтъчна смес към 54kg пудра захар се прибавят 18kg мед, 10,5kg соево брашно, по 3,5kg сухо мляко, дрожди (бирена мая), прашец и 7 1 вода. Прашецът може да се замести с равно количество дрожди. В пчеларската практика съществуват и други начини за подхранване с белтъчни заместители.
Пчеларят с помощниците си при използуване на автомобили или пчеларска количка може да раздаде подбуда на 600 пчелни семейства за 5-6 часа.
По време на главния пролетен преглед и непосредствено след него се изравнява силата на пчелните семейства чрез разместване на пити с пило и пчели от силните в слабите семейства.
При недостиг на мед в кошера пчелите се подхранват със захарен разтвор (първоначално с по-концентриран - 2 : 1, а впоследствие - 1 : 1). Необходимо е предварително да се почистят, да се дезинфекцират, да се комплектуват и да се ремонтират хранилките. Автомобилът с цистерната минава между редиците кошери, а двамата помощници разливат храната в хранилките.
Предварително се изработва план за преместване на пчелина в местата за ранно пролетна паша (върби, ливади, сечища, рано цъфтящи ягодоплодни и овощни видове). Минималното разстояние между отделните пчелини е 1,0-1,5km. За пчелоопрашване на ентомофилните селскостопански култури по блоковете се превозват толкова пчелни семейства, колкото са необходими за опрашването съгласно с нормативните документи и препоръките за тази цел. При спазването на нормативите се гарантира пълно опрашване и осигуряване на пчелните семейства с пчелна паша.
Пролетните грижи за пчелите и прегледите трябва да осигурят спокойствие на семействата в продължение на 3-5 седмици.