Въпреки, че хората не харесват осите и стършелите те са полезни насекоми, защото премахват мъртви растителни и животински материали. Същевременно с това са и хищници на много видове насекоми-вредители. За жалост са силен враг на пчелите, но природа... 

Осите са полусоциални , гнездящи в колонии с годишен жизнен цикъл. Колонията стартира през пролетта когато презимувалите царици изберат и създадът гнездо. Гнездото може да бъде кухина, дупка или отвор в конструкция. Кралицата ще постри малко гнездо и ще започне да снася яйца, които ще са първото поколение. Първоначално кралицата подхранва ларвите докато не се появи първото поколоение. След появата на първото поколоение, царицата ще си остане в гнездото, но за да снася яйца. 

През лятото, колонията от оси се развива изключително бързо. В края на лятото царицата ще снесе яйца от които ще се появи следващата генерация майки. Тогава новопоявилите се майки-оси ще се оплодят преди да намерят защитено място за техния зимен сън.

Всяка от тези нови кралици ще зимува индивидуалнои и през пролетта ще създаде своя колония.

За разлика от пчелите, които набавят протеин основно от цветя, осите го набавят от животински източници. Въглехидратните източници включват растителен нектар, плодове или медена роса (захарна секреция на листни въшки).

В края на лятото и есента когато жертвите на осата и източниците на нектар спаднат, осите доста често нападат пчелни колонии.

Размерът на популацията на осите е пряко свързана с времето.

Ако времето на пролет е дъждовно или студено, майките не могат да направят гнездо или храна за ларвите.

Ако обаче пролетта е топла и суха, младите царици успяват успешно да си направят гнездо и да открият храна за първото поколоения работници.

Капаните за регулиране, популацията на осите са най- ефективни през пролетта, защото именно тогава се хващат кралиците които по- късно през сезона може да създадът колония от 5000 работници. 

Един вид ако на пролет хванете една кралица-оса то тя се равнява на 5000 оси-работници


Хубаво е когато се поставят капани около пчелина да не се поставят в голяма близост до кошерите, защото когато осите изследват капаните ще открият и кошерите които също може да атакуват.

Капани има изключително много видове, но скоро ще публикувам няколко вида от които и тези които съм тествал и какъв е бил резултата.