Качеството на питите в пчелните гнезда е от голямо значение за отглеждане на пълноценни пчели и за повишаване продуктивността на пчелните семейства. �-ивотът на пчелните семейства е тясно свързан е питите в кошерите. В тях пчелите отглеждат пило, събират мед и прашец, върху тях прекарват зимата и т. н. В резултат на използването питите постепенно изменят своя цвят, като отначало стават светлокафяви, после - кафяви, тъмнокафяви и накрая - черни. Това изменение се нарича стареене на питите. То се дължи преди всичко на отглеждането на пило в тях. По време на личинковия стадий личинките линеят няколко пъти, като отделяните кожички се натрупват на дъната на килийките. Колкото повече поколения пчели се отглеждат, толкова количеството на тези обвивки се увеличава. В резултат на това намалява дълбочината на килийките, а шестоъгълната им форма постепенно се закръглява. Празните пити увеличават няколко пъти първоначалната си маса и стават тъмни до черни. Отгледаните в такива килийки пчели са по-дребни, с по-слабо развити крила, мускули и медови стомахчета. Такива пчели пренасят относително по-малко нектар в сравнение с пчелите, отгледани в качествени пити. В крайна сметка продуктивността на пчелните семейства значително намалява. От друга страна, складираният мед изменя отрицателно своите качества. В такива стари пити, особено при по-слабите семейства, често се появява восъчен молец, а понякога и заразни заболявания по пилото.
Остаряването на питите зависи от интензивността на отглеждане на пило в тях. Във всички случаи за 3-4 години питите напълно остаряват и трябва да се подменят. Това подменяне се извършва ежегодно, като по време на восъкоотделянето на пчелните семейства се поставят рамки с восъчни основи, които пчелите изграждат. Всяка година трябва да се подменят най-малко 1/4 от плодниковите пити, а при много корпусния кошер, поне 6-7 пити. Колкото по-често се подменят питите, толкова по-качествени ще бъдат отгледаните в тях пчели и толкова по-висока ще бъде продуктивността им. Много пчелари първенци използват това мероприятие, като ежегодно подменят 50% от броя на питите в гнездата.
Ако питите се използват само за складиране на мед, те може да не се подменят десетки години, тъй като практически не се променят, т. е. не стареят. Такива са магазинните пити в дадан-блатовия кошер.
С редовната подмяна на питите в гнездото не само се отглеждат качествени пчели и се повишава тяхната медопродуктивност, но се получават допълнителни количества восък. Восъкоотделянето в такъв случай се използва чрез поставяне на строителни рамки за свободен градеж. По този начин от всяко семейство се получават допълнителни количества восък, което повишава рентабилността на пчелните семейства.