Тази публикация е част от Списание "Пчеларство" от декември, 1974 г.



Необходима е повсеместна борба с вароатозата

Ганчо Александров
с. Богданлия, Софийски окръг

 
От 1972 г. в района на с. Лесново, Софийски окръг, се появи вароатоза по пчелите. През следващата есен голяма част от семействата бяха зазимени с малко пчели и то доста изтощени. Въпреки нашите сигнали ветеринарната служба не взе сериозни мерки, поради което смъртността беше много голяма.
На годишното събрание на нашето дружество сигнализирах, че в района има вароатоза. Присъствуващите пчелари не бяха съгласни с мен, но само след един - два месеца започнаха да се оплакват, че пчелните им семейства не се развиват нормално. Болестта беше взела широки размери.

Въпреки желанието ми да изолирам единственото болно семейство в моя пчелин, в края на месец юни паразитът се появи във всички кошери, отначало в тези, в които имаше повече търтеево пило. Заразените семейства започнаха да изхвърлят през входовете търтеи, а по-рядко и пчели без крила, без крака и физически недоразвити личинки с бял цвят.

В разпечатаните търтееви килийни, особено в долния край на питите, с лупа ясно се виждаха вече излюпените паразити, а даже и яйцата. Те са разположени по- стените на килийната и по дъното й под търтеевата личинка. Възрастните акари са тъмнокафяви, по-младите са с по-светъл цвят, а най-младите са бели. Те се намират и под крилата на пчелите.

Пчелите не запечатват килийните с личинки за работнички, ако в тях има яйца на паразита. Поради това личинките умират, пчелите ги изхвърлят и още през
юни питите са прошарени както при европейския гнилец.

Вредното действие на акара върху пчелното семейство започва от началото на август и продължава до края на септември. Щом майката преустанови да снася неоплодени яйца и търтеите намалеят, паразитите снасят яйца в килийните за пчелите-работнички. От този момент, макар и да е било силно, семейството започва бързо да отслабва. Пчелите намаляват, а майката не снася въпреки подхранването със захарен сироп. По питите се забелязва прошарено пило, работничките надграждат част от килийките и те добиват вид на търтееви.

Много често пчелите отглеждат нова майка. При по-внимателен преглед се вижда, че част от килийките не са запечатани, а в тях има яйца и люпещи се акари. Болното семейство бързо отслабва, защото личинките в незапечатаните килийки умират още в ранна възраст и пчелите трудно ги изхвърлят. Имах три случая, при които майките не се оплодиха и то в различни периоди от май до 15 август. Това се дължи на слабата активност на търтеите, а може би и на повреждане на майките от паразитите.

Според мен болестта в нашия район беше донесена от любители пчелари, които придвижват кошерите без всякакъв контрол. Вароатозата се разпространи бързо, защото паразитът е много подвижен и преминава от едно семейство на друго, от пчела на пчела, когато събират нектар, пренася се чрез пчелите-крадци, чрез търтеите, чрез роене или подсилване на слаби семейства и т. н.

За мен 1973 г. бе година на усилена борба срещу вароатоза. Всеки осми ден изрязвах търтеивите килийки, а след главната паша започнах системно да опушва семействата с фенотиазин. Останах с убеждение, че той действува само 24 часа, а след това акара продължава да се развива. На дъната на всички кошери сложих капачки от буркани с по 2—3 г нафталии. Парите му предизвикаха смущение в семейството. Някои пчели не влизаха в кошерите, докато не се убедят, че това е тяхното жилище, но по-късно свикнаха. 

Нафталиновите изпарения нарушиха развитието на вароатозата. След 10—15 дни в някои от капачките вместо нафталин намерих умрели акари. След като снасянето бе прекратено и личинките в запечатаните работнически килийки се излюпиха, започнах отново да опушвам с фенотиазин през 5 или 7 дни. Опуших осем пъти, докато времето силно се застуди. При прегледа установих, че само в 2—3 кошера има съвсем малко паразити. От 15 пчелни семейства загина само едно през първата половина на август.

Като се има предвид, че вароатозата се разпространява много бързо необходимо е да се вземат много сериозни мерки за ликвидирането й:

1.    Да се въведе карантина в районите, в които има вароатоза, и да се наказват най-строго стопаните, които преместват кошерите от един район в друг без разрешение.

2.    Да се лекуват пчелните семейства за окончателно унищожаване на акара, а силно заразените да се унищожават.