Получава се от нектара на цветните растения. Летейки от цвят на цвят, пчелите изсмукват с хоботчетата си от дъното на цветните венчета малки количества нектар. В медовото им стомахче (гушка) нектарът се смесва с ензими, а след това се отнасят във восъчните килийки на питите.
Нектарът е сладък ароматичен сок, който цветовете отделят от нектарниците. Химичният му анализ показва: вода - 78,78 %, инвертна захар - 5,57 %, азотни вещества и белтъци - 0,21 %, тръстена захар - 11,42 %, органични киселини - 0,10 %, декстрин - 1,62 %, минерални соли - 0,19 %, неорганични вещества - 0,11 % и др.
Превръщането на нектара в мед е сложен физичен, химичен и физиологичен процес. След като се върне в кошера с пълна с нектар гушка, пчелата-нектаросъбирачка отваря широко горната си челюст и изкарва капчицата нектар на предната част на хоботчето си. Пчелата-приемник приема с хоботчето си нектара и започва да го превръща в мед. Обработката се изразява в многократно изваждане на капчицата нектар между устните и връщането й обратно в продължение на около 20 минути. При тази процедура нектарът губи значителна част от водното си съдържание и се насища с ензими (инвертаза, амилаза и др.), отделяни от слюнчените жлези на пчелата. Последните инвертират захарозата до глюкоза и фруктоза. Обработеният нектар се поставя във восъчните килийки за узряване и след 3-4 дни захарното му съдържание достига 76 - 80 %. След сгъстяването на нектара пчелите го пренасят в други килийки, където завършва узряването му и той се превръща в зрял мед. Едва тогава пчелите запечатват с восъчни капачета пълните килийки с мед.
За да съберат 1 кг мед, пчелите трябва да обработят 3 кг нектар, да изминат 140 000 км, да посетят най-малко 1 600 000 акациеви, 4 000 000 еспарзетови или 6 000 000 Детелинови цветчета. При добра паша едно пчелно семейство може да събере дневно до 6 кг мед. Когато нектарният мед е събран от цветчетата на един вид растения, той се нарича монофлорен (липов, акациев, детелинов, слънчогледов и т. н.). Мед, получен от нектара на повече видове растения, е известен като полифлорен (полски, планински, ливаден). На практика еднороден мед се среща твърде рядко.