Подсилване чрез съединяване на две слаби семейства. Към края на август има семейства, чиито пчели заемат 2-3 междурамия. Те не може да бъдат засилени чрез подбудително подхранване, защото имат много малко пчели. В такъв случай е добре да се присъединят към други слаби семейства с млади майки. Така се създават по-силни семейства, които ще зимуват по-добре, а през следващата пролет ще могат да се развият по-бързо, като пълноценно ще използват цъфтящата медоносна растителност.
Подсилване чрез използване на майки помощнички. С подменените пчелни майки по време на главната паша се формират временни нуклеуси, като пчелите в тях се подхранват, за да се усили снасянето на майките. През две седмици от тях се изземват питите с люпещо се пило, а на тяхно място се поставят други за снасяне на яйца. Около две седмици преди зазимяването на основните семейства питите с пилото и пчелите от нуклеусите се изземват и се присъединяват към семействата, които имат нужда от подсилване. Майката на основното семейство се затваря временно, като миризмата на пчелите предварително се уеднаквява, а майката, която е била в нуклеуса , се убива.
Подсилване с пчели (голи роеве). У нас отглеждането на пчелни семейства в тръвни все още се среща. Обикновено при неблагоприятни условия излезлите по късно роеве не могат да се запасят с мед. В такива случаи пчелите им може да се използват за подсилване на някои пчелни семейства, а майките им - за подмяна на стари или негодни майки.
Подсилване чрез отводки. Отводките се създават рано през пролетта със запасни майки в един и същ кошер, който се прегражда с плътна преградна дъска или с ханеманова решетка. С това се цели най-интензивно развитие, като се използва яйценосната дейност на две майки. Преди главната паша семействата се обединяват и едната майка се отстранява. Ако и двете майки са млади, едната се използва като резервна с няколко пити. Този начин за подсилване на пчелните семейства за главната паша е най-удобен за кошери с по-голям обем, но може да се използва успешно и при Дадан-Блатовите кошери.
Подсилване чрез налитане. Когато не всички пчелни семейства могат да се подготвят за настъпването на ранната главна паша, налага се те да се групират постепенно по двойки едно до друго. До момента на настъпването на главната паша се полагат всички грижи за тяхното развитие. С настъпването й в едното семейство се събират всички пити с незапечатано пило заедно с пчелите по тях, като се напръскват със захарен разтвор, а всички пити със запечатано пило остават в другия кошер. След това кошерът с незапечатано пило се премества на 3 - 4 m от старото място, гнездото му се стеснява и се затопля. Ако хранителните запаси са малко, пчелното семейство се подхранва. По този начин всички летящи пчели от двете семейства се събират в един кошер, като използват максимално пашата, защото няма открито пило, което да ангажира пчелите. На това пчелно семейство се поставят наведнъж два или три магазина, за да се създадат благоприятни условия за натрупване на пренесения нектар и за преработването му в мед. Ако след тази главна паша ще следва втора главна паша, пчелните семейства се развиват отново за нея.
В райони с късна паша (слънчоглед, лавандула, ливадна и полуливадна растителност), която настъпва около 2-3 месеца след началото на по-усиленото пролетно развитие, има достатъчно време за развитие на пчелните семейства и те се подсилват с временни отводки, формирани с млади майки, отгледани през пролетта. За 6 - 7 седмици тези отводки успяват да отгледат 2-3 поколения пчели, които може да се използват по време на главната паша заедно с пчелите от основните семейства, като се обединят летящите пчели. С отводките се работи така, че в основните семейства се предотвратяват условията за изпадането им в роево състояние, тъй като се поддържа на високо равнище непрекъснатото снасяне на яйца от майката. При известно натрупване на млади пчели в основните семейства от тях се изваждат 2-3 пити със запечатано пило, които се поставят в отводката, а на тяхно място се слагат празни пити за снасяне на яйца в тях. При настъпването на главната паша пчелите от отводката подсилват основното семейство и то използва пашата за натрупване на стокова продукция от мед.
При продължителни, но по-слаби паши за препоръчване е да се подготвят силни семейства, като се ограничава снасянето на яйца от майката преди настъпването на пчелната паша, в резултат, на което пчелите ще спестят храна и енергия за отглеждането на пило и ще съберат повече мед.
Ако в даден район има две последователни главни паши, ограничаването на яйценосната дейност на майката е нецелесъобразно, тъй като отгледаните през първата паша пчели може да се използват като пчели събирачки през втората паша. Необходимо е да се отбележи, че типът и характерът на една или друга паша не са постоянни дори в една местност. Те са силно зависими от стопанските, метеорологичните и редица други условия. Характерът на пашата може да се измени рязко в зависимост от измененията в състава на медоносната растителност, от размера на посевните площи, от агротехниката и от сортовия състав на отглежданите нектароотделящи културни растения, от температурните условия, влажността, валежите и т.н.