Разделно отглеждане в едно и също семейство. От семейство, намиращо се в роево състояние, се отделя пълен с пчели корпус (без майката) и се поставя без вход върху вентилационната мрежа. При необходимост се добавят пчели и гнездото се стеснява. След час в подготвеното междурамие в средата на корпуса се поставя маточната рамка. След 24 часа корпусът отново се поставя върху предното семейство, като вентилационната мрежа се подменя с разделителна решетка. Окончателното отглеждане на маточниците се извършва в нормални семейства. Добри резултати се получават само когато временно изолираният корпус е препълнен с пчели. Разделно отглеждане в старетри и финишери. Известно е, че силно семейство с майка приема за доотглеждане маточници, които в продължение на няколко часа или дни са получавали пчелно млечице в семействата отглеждачи. Маточниците се отглеждат на два етапа: старт и финиш.
Стартът, или началото на отглеждането, започва в осиротено семейство. Майката на силно семейство се отнема и след няколко часа в средата на семейството се поставя маточната рамка с 20-25 маточника. След 24 или 48 часа маточниците се придават за доотглеждане (финиш) в силни семейства с майка, като се поставят между питите с незапечатано пило над разделителната решетка, която ги изолира от майката. Семейството "финишер" трябва да съдържа запаси от мед и прашец. При необходимост близо до серията маточници се поставя хранилка. Оптималният брой маточници за доотглеждане е 15-20. Отглеждането на повече маточници от един "финишер" влошава качеството на бъдещите майки.
През 4-5 дни в семейството "финишер" се поставя нова серия маточници. Отгледаните зрели маточници след деветия или десетия ден се отнемат от финишерното семейство и се използват по предназначение. На семейството "стартер" се дава последователно една след друга три серии маточници през 48 часа. Четвъртата серия се оставя в семейството "стартер", докато се изхранят и се доотгледат маточниците. За производството се подготвя друго семейство "стартер". За осигуряване на млади пчели в семействата "финишер" през 9 дни е необходимо да се попълва отделението за отглеждане на маточниците с пило.
При този начин на оглеждане на маточници към всяко семейство "стартер" е необходими да се прикрепят няколко семейства "финишери", тъй като през всеки 12, 24 или 48 часа се подава нова серия ларви за отглеждане. При промишленото производство в много страни се използва специално пригоден (роеви кошер, побиращ 3-10 стандартни пити. В такъв кошер без вход, но с много добра вентилация (мрежа вместо дъно) временно се заселват голям брой млади, добре нахранени пчели (без майка) и се поставят маточните рамки. След 24 часа всички захранени (приети) маточници се предават в семействата "финишери" за доотглеждане. В роевия кошер на семейството "стартер" може да бъдат заложени повече маточници, отколкото в другите обикновени семейства "стартери". В това отношение използването му е за предпочитане, но при създаването на изкуствен рой (заселването на роевия кошер) се изисква много труд и съществува опасност от възникване на заболявания (при използване на пчели от няколко семейства).