Значително по-трудно се определя растителният произход, т. е. пропорциите нектар, с които отделните растения участвуват в получаването на даден вид мед. Трудностите са свързани с това, че някои растения имат много прашец, но не отделят голямо количество нектар, други са много нектароносни, чр имат малко полен.
Например медът от някои растения (акация, лавандула, липа) с обилно нектароотделяне съдържа сравнително малко полен от тях. Количеството на полена в меда зависи и от водното съдържание на нектара, отдалечеността на кошера от източниците на нектар, технологичните процеси при преработката на меда и т. н. Поради тези причини процентното съдържание на различните видове полен в даден мед много често не отговаря на участието на съответното растение при получаването на меда.
Поленовият анализ бива качествен и количествен. При качествения анализ се определя видовият състав на поленовите зърна, а при количествения се отчита процентното участие на всеки вид полен и броят на зърната в 1 или в 10 g мед. Прието е да се смята, че даден вид мед е монофлорен, т. е. произхожда от едно растение, ако поленът от това растение съставлява не по-малко от 45% от всичкия полен. Някои видове мед (кестенов) съдържат над 90% полен от даденото растение. Други видове (акациев, липов, от салвия) имат малко поленови зърна и се приемат за монофлорни, ако съдържат 20—30% полен от тези растения, а лавандуловият мед и медът от цитрусови растения — 10—20%.
Освен полен в пчелния мед се съдържат и други неразтворими съставки, които подлежат на микроскопско изследване.
Мановият мед съдържа водорасли и спори на плесенни гъби, които попадат в него главно от повърхностната флора на листата на широколистните и иглолистните растения, откъдето се събира този вид мед. Други съставки на седимента са дрожди, восъчни и хитинови частици, части от пчели, плесени и др.
Методиката за приготвяне на микроскопските препарати за поленов анализ се състои от следните операции:
- разтваряне на 10 g мед в 20—30 cm3 дестилирана вода;
- центрофугиране за 10 min при 3000 min-1;
- промиване на седимента с вода и ново центрофугиране;
- пренасяне на седимента върху предметно стъкло и заливане със смес от глицерин и желатин и поставяне на покривно стъкло.