Подготвянето на пчелните семейства и превозването им по традиционния начин са свързани с голям разход на ръчен труд. Ето защо тази дейност се механизира. За подвижно пчеларство у нас най-често се използват фургоните (закритите вагони) и платформите (ремаркетата). Фургонът е подвижен (на колела) и може да се прикачва към моторно превозно средство.
Броят на кошерите с пчелни семейства и начинът на подреждането им във фургона зависят от големината му. Фургоните могат да се използват както за целогодишно отглеждане на пчелни семейства, така и само през активния сезон (лятото). Платформите (ремаркетата) са специални прицели, върху които може да се поставят от 12 до 80 кошера. Прикачват се към друго моторно средство и може да се местят на различни места с цъфтяща медоносна растителност.
Платформите са открити (без покрив) и се използват за отглеждане на пчелни семейства само през лятото. Те създават максимална възможност за подвижно пчеларство, а това е главното условие за получаване на повече продукция (мед) и за рационално опрашване на селскостопанските култури. При използването им отпадат многократните товарно-разтоварни дейности и се улеснява превозването на кошерите. В някои страни се практикува павилионно отглеждане на пчелите. Павилионът е неголяма дървена постройка, в която кошерите с пчелни семейства се разполагат на 2 - 3 етажа (покрай двете му дълги стени) и престояват там през цялата година.
Навън пчелите излизат през входове (отделни за всяко пчелно семейство), около които са нанесени ориентири с различни бои. Прегледите на пчелните семейства и някои други наложителни дейности при павилионното пчеларстване може да се извършват и при облачно и ветровито време.
Пчелни семейства се превозват с контейнери и палети, които се натоварват механизирано.
Контейнерът представлява метална конструкция, състояща се от горна рамка, подложка (дъно) и две стягащи устройства. Изработва се в няколко разновидности - за два, три, четири или шест кошера.
Кошерите се поставят върху подложка (дъно) с входове, ориентирани в различни посоки. Върху покривите на кошерите се слага горната рамка и със стягащи устройства кошерите се притискат между нея и дъното. На стягащите устройства има специални приспособления, за които контейнерите се хващат при товарене (разтоварване). Контейнерите се товарят и се разтоварват със специални повдигащи устройства (лебедки, кранове и др.). При подвижното пчеларство се използва и т.нар. малка механизация. Това са различни по конструкция и товароподемност носилки за превозване на кошерите до транспортното средство или за пренасяне на корпуси, магазини, пити и др. до складовите помещения.
Специални автомобили за транспортиране на пчелни семейства няма, но голяма част от моторните превозни средства може да се използват за тази цел. Важно изискване е транспортните средства да бъдат правилно натоварени с кошери, като се спазва оптималната вместимост.
Пчелните семейства се превозват с каруци, теглени от коне, с ремаркета, теглени от колесни трактори, с леко- и тежкотоварни автомобили. При превозване на кошери на по-дълги разстояния може да се използва воден, железопътен и въздушен транспорт. При превозване с каруци, теглени от коне, конете трябва да са запрегнати така, че в случай на нужда бързо и лесно да се разпрегнат. Ориентирането на входовете на кошерите при товарене зависи от вида на транспортното средство и от вибрирането при транспортирането - целта е рамките да не вибрират. Например камионът люлее странично и затова входовете на кошерите са обърнати встрани. Тракторът и ж.п. вагоните вибрират напред-назад и входовете на кошерите се ориентират напред-назад.
До кабината на шофьора се поставят най-тежките кошери. Между кошерите се слага трева или сено (във вид на топка), така че да не се допират едни до друг и да не се люлеят. Кошери с хоризонтален покрив може да се товарят един върху друг на два реда в ремарке и до четири реда в камион. След натоварването се завързват добре отстрани и отгоре с въжета.
Когато се превозват твърни и по-малък брой кошери, за увеличаване на товара в транспортно средство се настила пясък на слой 20 - 30cm и те се подреждат върху него.
При превозване с влак кошерите се подреждат на 2-3 етажа в чист, закрит вагон с много добра вентилация. Питите трябва да бъдат в посока, успоредна на релсите. Кошерите се поставят в четирите ъгъла на вагона, така че да се поберат 50 -100 кошера.
Необходимо е покривите да се свалят от време на време на пчелите да се дава
вода чрез напръскване отгоре през мрежата.
За пренасяне на кошери по вода може да се използват и лодки (например превозването на пчелни семейства по Дунав, по големи язовири и др.). Във всеки случай на транспортиране на кошери пчеларят трябва да има на разположение разпалена пушалка, фенер, парцали, лицева мрежа, глина, гвоздеи и чукче. Ако пчелните семейства се превозват на много голямо разстояние или превозното средство се повреди, кошерите се разтоварват и след успокояването на пчелите входовете се отварят. Дава се възможност на пчелите да летят през деня, а вечерта, след като се приберат, транспортирането продължава.
На новото място кошерите се разтоварват и се поставят в същия ред, както на постоянното им място. След като пчелите се успокоят, входовете, на кошерите се отварят. Изчаква се облитането на пчелите и отгоре върху покривните дъски се поставят затоплящи материали. На следващия ден се прави преглед с цел да се подредят гнездата, да се отстранят мрежите и възникналите при транспортирането нередности, да се поставят горните възглавници и при необходимост - рамки за градеж и магазини.
След като пашата в района приключи, пчелните семейства може да се преместят в друг, в който има по-късно цъфтяща медоносна растителност. В края на сезона пчелинът своевременно се връща на постоянното му място.