Лизофосфолипазите са ензими, разпространени в оскъдни количества в микробния и животинския свят. Те отцепват единствената мастна киселина, разположена на първо място в молекулата на токсичния лизолецитин, като го превръщат в нетоксично съединение. По-рано тези ензими се наричаха фосфолипази В.
През 1964 г. Doery и Pearson съобщиха, че са установили слаба фосфолипазна В-активност в екстракт от жилещия апарат на пчели. Данни за наличието на този ензим в пчелната отрова обаче не бяха публикувани.
При изследване на субстратната специфичност на фосфолипаза А от отровата установихме лизофосфолипазна активност в първите гелфилтрационни фракции на фосфолипазата. Лизо- фосфолипазният ензим беше изолиран от отровата и пречистен от нас чрез тристъпкова процедура, която включва гелфилтрация с предварително третиране на ензимния материал с висока концентрация уреа.
Чистият ензим е глюкопротеин, съдържащ 2,6% въглехидрати. Относителната му молекулна маса е около 22 000. В аминокиселинния комплекс, който изгражда белтъчната част на лизофосфолипазата, не се откриват аминокиселините цистеин, метионин и тирозин.
Ензимът разгражда лизолецитина, но не променя лецитина. Най-активен е при pH 9, но проявява втори по-слабо изразен връх на ензимна активност и при pH 7,5. Ензимът е термолабилен. Губи напълно активността си след варене за 3 h, а след нагряване при 56° С в продължение на 10 min се запазва само 25% от нея. Температурният му оптимум е 39° С.
Биологичното действие на лизофосфолипазата от пчелна отрова може да се определи като детоксикиращо. Тя намалява (неизвестно още в каква степен) токсичното действие на фосфолипаза А, като разгражда получения от нея лизолецитин, който уврежда клетките и клетъчните частици. Възможно е наблюдаването от някои автори бързо изчезване на лизолецитина, получен в кръвта на опитни животни след инжектиране на фосфолипаза А от пчелна отрова, да се дължи на замърсяване на ензимния препарат с лизофосфолипаза.
Антигенните свойства на лизофосфолипазата не са изследвани. Големината на молекулата й дава основание да се предполага, че е един от антигените и алергените на пчелната отрова.