Тази публикация е част от Списание "Пчеларство" от ноември, 1974 г.
Лекуване на младежки пъпки
н. с. д-р Никола Жоковски
Районна ветеринарна станция във Враца
Младежките пъпки (Acne juvenilis) се появяват обикновено в юношеската възраст и се развиват най – силно през пубертета, а в някой случай и след него. По кожата на лицето – бузите и челото се появяват малки пъпки в центъра на които има бели връхчета. След два – три дни те се спукват и от тях изтича гноена материя. Кожата на тези е лъскава, понякога зачервена и със силно разширени пори.
Освен обикновеното акне, при което пъпките са повърхностно разположени и преминават, без да оставят белези, има и друга форма (Acne indurata). При нея пъпките са по-уплътнени, по-големи, болезнени и са разположени в дълбоките пластове на кожата. При изстискване на гнойната материя и травматизиране на околната тъкан те се възпаляват, засяга се подкожната тъкан с образуване на по-големи възли и абсцеси. След заздравяването им по кожата остават белези.
Причините за появяването на младежките пъпки не са напълно изяснени. В повечето случаи се свързват с разстройство на нервната система, индивидуални особености на кожата и организма като цяло, смущения във функциите на ендокринните жлези ( особено половите) и стомашно- чревния тракт.
С лечението се цели да се измени себороичният статус на болния, да се нормализира храненето, като се избягват мазнини, въглехидрати, алкохол и се увеличат храните, богати на микроелементи и витамини. За общо укрепване на организма се препоръчват редовна физкултура и други лечебни процедури. За местно лечение са прилагани много препарати, но в повечето случаи с незадоволителен резултат. При направените от нас бактериологични изследвания на гнойна материя най-често се изолират стафилококи и стрептококи.
Медът, цветният прашец, пчелното млечице, восъкът и пчелната отрова намериха широко приложение както в козметиката, така и за лечение на много болести в медицината. Според най-новите изследвания цветният прашец съдържа комплекс от най-ценните за организма вещества — аминокиселините аргинин,хистадин, лейцин, метиснин, валин и др.; витамините А, С, Д, В1, В2, бета биотин, нантотенова киселина, рибофлавин, фолиева киселина и др.; минерални вещества — фосфор, калций, желязо, мед и др.
Отличните биологични качества на меда и на цветния прашец, богатството им на витамини, аминокиселини и ферменти ни дадоха основание да ги приложим и за лечение на младежки пъпки заедно с хлорамфеникола.
Препарата приготвихме от 100 г незахаросан пчелен мед, 10 г цветен прашец и 2 г хлорамфеникол. Към меда прибавихме хлорамфеникола и прашеца, предварително стрити заедно. За да се стрие по-добре прашецът, използвахме машинка за мелене или хаванче и добавяхме няколко капки дестилирана вода до образуване на гъста кашица. Така приготвения препарат разливахме в малки шишенца с плътни запушалки.
Преди употреба лицето се измива с топла вода и тоалетен сапун и се подсушава добре. Лекарствената смес се размесва хубаво и се нанася на дебел слой върху цялото лице. Един ден преди употребата е задължително да се приложи на малък участък върху лицето, за да се изпита чувствително та на кожата към хлорамфеникола. Ако не се получи зачервяване и оток, препаратът се нанася, върху цялото лице.
За да е резултатно лечение и необходимо е то да се провежда по един път на ден в продължение на 3—4 дни и след почивка от 5—6 дни да се повтори по същия начин. Няколко часа след намазването на лицето настъпва почти пълна резорбция на препарата Нанесеното лекарство трябва да стои не по-малко от 4—5 часа, след което лицето се измива с топла вода. Не се препоръчва да се намазват устните, тъй като препаратът е много горчив.
Още след второто и третото намазване повърхностно разположените пъпки засъхват и голяма част от тях изчезват. По-дълбоко разположените в някои случаи се активират, уголемяват и увеличават секрецията на гнойна маса. В такива случаи тя се отстранява, без да се травматизира околната тъкан и лечението продължава до изчистване на лицето.
С този препарат лекувахме 42 младежи и девойки. От тях 13 с тежки поражения на кожата на лицето и 29 с по-леки повърхностно разположени пъпки. От първата група напълно се излекуваха трима, а при останалите 10 имаше подобрение. При втората група напълно се излекуваха 24 души и при 5 имаше подобрение.
През време на лечението е необходимо след всяко намазване на лицето да се сменят и изваряват дрехите, бельото и бръснарските принадлежности, които се ползват от болния.
При проявена чувствителност към хлорамфеникола препаратът може да бъде употребен и без него, но трябва да се удължи курсът на лечение.