Комбинирани препарати от прополисов извлек и растителни екстракти били използувани локално и вътрешно за лекуване на язвено-некротичен стоматит. Заболяването било причинено в повечето случаи от резистентни на антибиотици микроорганизми. Бързо изчезнали болките, неприятният дъх на устата и разязвяванията на лигавицата. Контролна група за сравнение с ефекта от лечението с други средства не е наблюдавана.
Комплексът от фармакологичните свойства на прополиса заедно със способността му да образува устойчиво за десетки часове пластично покритие върху венците се използува успешно от някои стоматолози за лекуване на пародонтозите — хронични заболявания с гнойни възпаления на тъканите около зъбите, които причиняват разклащането и падането им.
Отзвучаване на възпалението, премахване на неприятния дъх и заздравяване на околозъбната тъкан било наблюдавано при 50 болни, лекувани с впръскване в лигавичните джобове около зъбите на 30% прополис в дипропиленгликол.
С препарата стомапин, в който основната част е екстракт от прополис (препаратът съдържа и ровамицин, мед, пчелно млечице и рибено масло), Куриян (1978) в Стара Загора е лекувал хиляди болни с начални и напреднали парадонтози с афтозни стоматити, както и раневата повърхност след изваждане на зъби. В повечето случаи пациентите оздравявали след 2—3 процедури на нанасяне на препарата върху венците, в джобовете и в кухините на зъба.
За сравнителна оценка на ефекта от прополиса при лечение за рецидивиращите афти в устата Гафар и Съсълуш—Миндру (1976) лекували 4 групи от болни. Едната от тях лекували с намазване с 30% цинков хлорид, втората — с 3% трихлороцетна киселина, третата — със сребърен нитрат и четвъртата (80 болни) — със спиртен извлек от прополис. Най-добър резултат се получил от лечението с прополис — при 85% от случаите болките изчезнали след 2 h и раничките заздравели след 3—4 дни, а при 81% от болните периодите между повторните тласъци на болестта се удължили с 3 до 12 месеца.
Българският стоматолог Писарев е приложил с много добър резултат лечение с прополис върху стотици болни със заболявания на околозъбната тъкан, зъбния корен и венците. Като отчита някои неудобства на използувания йонофоретичен метод, Писарев (1978) разработил метод за въвеждане на прополиса с новия български апарат магнетоимпулсатор.
Предимствата на метода — въвеждането на препарата през един електрод, по-голямата бързина, по-точната локализация и отсъствието на болки и усложнения след процедурите — дали възможност на прополиса да прояви високите си терапевтични качества. Препаратът, въвеждан по този начин в канала на зъбния корен и в тъканите около върха на корена, унищожавал боле- стотворните микроорганизми в тези труднодостъпни за лекарствените средства части на зъба.
Прополисът се оказал подходящ за лечение на трудно заздравяващи рани в устата, причинени от уврежданията на лъчевата терапия. Чепулис и Лейпус (1978) лекували успешно с прополис в растително масло 270 болни с такива рани по лицево-челюстната област.
Пресич (1978) третирал гнойни възпаления на средното ухо с прополис и забелязал, че спиртният му разтвор отстранява неприятната миризма на гнойните секрети. Дезодориращото свойство на спиртния разтвор от прополис било потвърдено с подходяща методика върху различни зловонни материи. Това дало основание за създаване па аерозолен дезодорант и на зъбна паста с прополис.
Язвената болест на стомаха и на дванадесетопръстника е заболяване, за лечението на което голяма роля играят локално действуващите лекарствени средства. Анестезиращият и трофично-гранулиращият ефект на прополиса повлияват непосредствено върху болката и стимулират зарастването на язвите. Като допълнителни фактори в действието му можем да добавим образуването на защитен филм върху раничките, антивъзпалителната му активност и намаляването на стомашната киселинност и на спазмите на гладката мускулатура.