Привържениците на алпийския кошер сигурно ще бъдат заинтригувани от книгата «Крилатски кошер» («Улей крылатский») на руснаците В.П.Куришев и Р.В.Куришев. В нея са събрани статиите им, посветени на алпийския кошер, публикувани през последните 5 години в списание «Пчеловодство» и «Пчеловодный вестник». Но са добавени и много нови неща.
В интерпретацията на авторите всички елементи на алпийския кошер са претърпели значителна промяна, което им е дало основание да дадат ново име на кошера - крилатски (по името на един от районите на Москва).
Всички корпуси са оформени като наблюдателни - предната и задната им стена са остъклени (общата остъклена площ на един корпус е 900 см2. Стъклото е единично - от вътрешната страна на стената. Като се има предвид, че рамката е без странична летва (тя е с телена кострукция), се осигурява много добър обзор на състоянието на корпуса. Отвън остъклената част се затваря с капак от фазер или шперплат, върху който е залепен топлоизолатор - пенопласт. Това решение води и до олекотяване на корпуса (теглото на празния корпус е 3,5 кг).
Всеки корпус има по два кръгли входа с диаметър 25 мм, разположени в долния край на предната стена. Разстоянието между центровете им е 150 мм. Входовете, в зависимост от нуждите на семейството, могат да бъдат напълно отворени, напълно затворени с плътна втулка, или частично отворени с втулка, в центъра на която е пробит отвор 10 мм. Тези манипулации дават възможност да се имитира топло и студено подреждане на питите, без последните да се местят.
Нов елемент на кошера е многофункционалният магазин (полукорпус). В него може да се произвежда мед в луксозни рамчета. Магазинът вмества 24 (8х3) рамчета с габаритни размери 10х10 см, изработени от дървесина. В него може да бъде поставена вътрешнокошерна хранилка или поилка, мининуклеус за производство на пчелни майки, нагревател за подгряване на подаваните хранителни и лечебни разтвори и т.н.
Кошерът с отворени капаци на наблюдателните корпуси Кошерът със затворени капаци на наблюдателните корпуси
Кошерът е оборудван с ханеманова решетка, снелгроува дъска, пчелогонка тип «Квебек» (като най-лесна за изработване в любителски условия), многофункционално дъно (с противовароатозна мрежа), рамка за транспотиране и още ред елементи. Капакът включва таван и покрив, между които е разположен пенопласт като топлоизолатор.
Многофункционалното дъно е оборудвано с прилетна веранда. При завъртането на верандата около остта и, входът на кошера се затваря, като едновремнно на пчелите се осигурява пространство за вентилиране. Това е много полезно, когато в района на пчелина се извършва химическа обработка и летежа на пчелите трябва да бъде спрян, за да се предотврати отравянето им.
Вместо верандата може да бъде поставен външен прашецоуловител или търтеловка. Последната авторите на книгата използват много активно на пчелина си за селекция по бащина линия. В периода на производство на пчелни майки, в часовете на активен летеж на търтеите, те поставят търтеловки на всички кошери, с изключение на определените за бащини семейства. Уловените търтеи се унищожават. Целта е да се създаде търтеев фон от семейства с добри показатели.
Модифицирана е и рамката на алпийския кошер. Запазена е телената конструкция, но е опростена горната дървена летва и закрепването на металната част към нея. Предложени са и още няколко рамки: строителна, далаците от която се използват за зареждане на луксозните рамчета; рамка кошница - за прехвърляне на семейства от други системи кошери; рамка с централен проход за пчелите; рамка без разкъсване на хранителните запаси между корпусите.
Прави впечатление използването на нови материали при изработването на кошера - шперплат, фазер - обикновен и лакиран, пенопласт, поликарбонат, материали, използвани във външната реклама... Някои биха казали, че корструкцията на кошера е излишно сложна. Но целта на всички конструктивни решения е да се опрости работа с кошера. Нали кошера се изработва един път, а с него се работи в продължение на много много години!
Така стигаме до най-интересната част от книгата - технологията на пчеларстване. Тя е основана на визуалното наблюдение на състоянието на пчелното семейство и е наречена от авторите си «щадяща». В книгата са разгледани следните елементи на тази технология:
* значение на топлото и студеното подреждане на питите в кошера, изменение на подреждането, изхождайки от биологията на пчелата;
* значение на вътрешнокошерната поилка, изхождайки от биологията на пчелата;
* избор на стратегия за борба с вароатозната инвазия (в която използването на химически средства е поставено на последно място б.а.);
* биологични аспекти при използване на противовароатозната мрежа;
* значение на входната зона на гнездото в биологията на пчелата;
* използване на бактерицидни лампи в пчеларството;
* практически аспекти на използването на неутрален анолит АНК (неутрален дезинфектант, за който си струва да бъде разказано отделно б.а) в любителското и промишлено пчеларство.
Последните два елемента осигуряват дезинфекция на питите и кошерния инвентар без разрушаване на прополисовия слой, за което в последните години се изказват и много български пчелари.
Книгата съдържа 164 страници и 84 фигури с детайлни чертежи на всички елементи на кошера, приспособления за тяхното изработване, пчеларски инвентар и оборудване. Тиражът на книгата е 1000 екземплята и се разпространява само от авторите си.
ВАСИЛ ЦОЧЕВ РАДОЙЧЕВСКИ
5600, България, Троян,
e-mail: beeinbg@yandex.ru