Кремообразният мед е популярна алтернатива на течния. Според изследване на пазара на пчелен мед в Канада 46% от анкетираните смятат за неудобство факта, че при консумирането на мед можеш лесно да се изцапаш (Coopers Lybrand, 1990). Очевидното решение на този проблем е производството на крем-мед. Той е популярен, производството му е по силите дори на дребните пчелари, при това няма риск производителите да понесат загуби.
Получаването на крем-мед става чрез управляване на естествения процес на кристализация. То се постига по няколко начина. Първият от тях, разработен в Канада през 1928 г. от И.Дж.Дайс, професор по пчеларство в селскостопанския колеж на Онтарио (сега Университет на Гуелф), се нарича процесс на Дайс. Професорът установил, че оптималната температура за кристализиране на меда е 14°C и, че добавянето на 5% стартер (взахарен мед с фини кристали) превръща течния мед в кристализирал. На практика търговските компании използват около 10% стартер.
Смесете стартера с течния мед, охладете и разбърквайте сместа няколко пъти седмично. След седмица или две медът ще се превърне в кремообразна маса. Другият начин е чрез непрекъснато бъркане. Той се използва от някои производители в Квебек. Течният мед се помества в цилиндричен съд заедно с известно количество крем-мед от предходна партида. С помощта на бъркалка сместа се разбива непрекъснато в продължение на няколко часа при темперарура 12-14°C. Този начин е по-бърз отколкото процеса на Дайс и само за няколко часа се получава вкусен, мек, бял мед, който се маже лесно.
Според Алейн Мойен, пчелар-професионалист от Квебек, продажбите на крем-мед нарастват ежегодно през последните няколко години. Изследванията показват, че жителите на Монреал предпочитат да си мажат меда на закуска, за разлика от жителите на Торонто, които го използват като ингридиент, а тези на Ванкувър обичат да го слагат в чая (Coopers Lybrand, 1990). Изискванията към кремообразния мед са доста високи, затова жителите на Квебек го предпочитат в буркани, за да виждат качеството на продукта. По тази причина за пазара в Квебек много рядко се произвежда крем-мед в пластмасови опаковки. За останалата част на Канада картината е противоположна. Някои пчелари от Квебек, такива като Алейн, са развили кооперативна система за производство на крем-мед. Те ползват услугите на фабрики за разфасоване, чиито собственици са инвестирили в мощно оборудване за смесване и големи хладилници. Пчеларите откарват меда си в централния завод и го обменят за разфасован в буркани крем-мед.
Алейн се е учил на пчеларство от своя баща Урбен, който е бил в пчеларския бизнес на провинция Саскачеван почти 40 години. За стила на пчеларстване в Западна Канада е характерно преобладаването на течния мед, който се продава на едро на търговци, занимаващи се с разфасоването му. Съотношението на течния към кремообразния мед е 2:1 (Don Cozine, BeeMaid Honey, pers.comm). Фабриките за разфасоване на мед са малко. Една от тях, Hamilton Bee Ranch, е в Саскачеван. Тя произвежда крем-мед за пчеларите. "Купувачите търсят по-малки опаковки, но по-голямо разнообразие", казва Алейн. "Хората купуват по 30-40 фунта течен мед в ден. Трябва да предлагам и крем-мед, за да удовлетворявам новото търсене". Директните продажби до вратата на фермата дават добра възможност за продажбата на крем-мед. В Квебек около 30% от произведения мед се продава по този начин, а в останалата част на страната делът на директните продажби е 10-15%. И макар че 82% от потребителите купуват мед в супермаркетите (Coopers Lybrand 1990), именно директните продажби дават възможност на пчеларите да реализират продукцията си с добавена стойност.
Превел В.Радойчевски.
Източник - http://www.honeycouncil.ca/users/folder.asp?FolderID=4823