С лежаците се работи по същия начин както с Дадан-Блатовите кошери, като главните особености в обслужването им са свързани с подготовката на семействата за медосбор.
В райони със сравнително кратка и ранна паша една седмица преди настъпването на беритбата пчелното гнездо трябва да се подреди така, че временно да се ограничи яйценосната дейност на майката. Това се прави като се оставят отворени само долният и горният вход от едната страна на кошера (напр. само левите), а входовете от другата страна се затварят. Намира се пчелната майка и тя заедно с питата се поставя в края на гнездото срещу отворените входове. След това до нея се нареждат още 2-3 пити с открито пило. След тях се слагат няколко пити с цветен прашец и мед и накрая следват питите със запечатаното пило. Останалото свободно място се запълва с празни пити в които ще се складира меда.
Когато пашата е по-късна и продължителна крайните входове и от двете страни се затварят, а в средата на кошера над дъното се прави временен вход дълъг около 25 см и висок 1 см. Срещу този вход се поставят питите с пило, 1-2 пити с прашец и майката. След това гнездото се ограничава от двете страни с преградни дъски, под които пчелите могат свободно да преминават, но майката не може. Пространството зад дъските се запълва с празни пити, които трябва да са поне 2-3 зад всяка дъска. Тези пити играят ролята на магазин за складиране на меда.
Изграждането на нови пити от семейството става, като от гнездото се изваждат пити с люпещо се, запечатано пило и се слагат зад преградните дъски, а на тяхно място се поставят восъчни основи. По такъв начин се осигуряват и нови площи за снасяне от пчелната майка.
При лежаците добри резултати се получават при използване на майка помощничка. За целта към края на главната паша кошерът се разделя с преградна дъска на две отделения - едното е за основното семейство и побира 10-11 пити, а другото - за помощното с 6-7 пити. Помощното семейство се сформира, като се поставят 3 пити с пчели, 2 пити с мед и прашец и 1-2 пити с пило. На така образуваната отводка се придава маточник. В случаите когато пчеларят разполага с млада майка, отводката се прави със старата майка, а младата се придава на основното семейство. През пролетта на следващата година помощното семейство се подсилва с 1-2 пити люпещо се пило. След като то се развие, от него се изваждат пити с открито пило и се прехвърлят на основното семейство, а на тяхно място се поставят празни пити. Няколко дни преди главната паша старата майка се отнема, двете семейства се обединяват и гнездото се преподрежда за медосбор.