Неразборни кошери.Естествените жилища на медоносните пчели са хралупите в дърветата и дупките в скалите.Когато примитивният човек започнал да се занимава с пчеларство,хващал и настанявал роеве в специално приготвени жилища -издълбани дървени пънове глинени съдове или кошчета,изплетени от слама или пръчки.От тези примитивни кошери у нас е познат тръвният.Представлява конусовидно кошче изплетено от повет или тънки върбови пръчки и замазано от вън от глина,говежди фекалий и дървена пепел.
Разборни кошери. Разборните кошери имат следните предимства :
1.Подвижността на питите осигуряват извършването на обстоен преглед на пчелното семейство и на пълен разбор на състоянието му, откъдето носят името си.
2.Старите пити може да се сменят с нови, а негодните майки - с млади.
3.Пчеларят с намесване в живота на пчелното семейство може да направлява дейността му за получаване на мед, восък, отглеждане на майки и др.
4.По-големият обем на разборните кошери дава възможност на пчелното семейство да стане силно за главната паша и да произвежда повече мед и восък.
5.Разборните кошери дават възможност за направлявано изменяне и обогатяване на наследствените стопански качества на пчелните семейства.
В зависимост от начина, по който се разширяват гнездата, кошерите се разделят на два главни типа - стоящи и лежащи.
Елементи на кошера
Стоящи кошери: Те са вертикални и обемът им се увеличава нагоре чрез прибавяне на надставки, които служат за складиране на мед или за отглеждане на пило. От стоящите кошери най-широко разпространени са Дадан-Блатовият и многокорпусният кошер.
Дадан-Блат: Състои се от три главни части - плодник, магазин и капак.
Плодникът- Служи за постоянно жилище на пчелното семейство. В питите разположени в него , се отглежда пилото и се складира храната. На предната и задната страна на плодника по средата се намира входът на кошера. При плодника се намира дъното, което е подвижно и на чийто преден край е закрепена на панти пролетната дъска, която служи за излитане и за кацане на пчелите.
В плодника има място за 12 рамки , но за удобство при прегледите е по- добре да се поставят 11 рамки и една преградна дъска.
Плодниковите рамки - са правоъгълни. Състоят се от една горна , една долна и две странични летвички.
Надрамковата покривка- обикновенно се изработва от 5 дъсчици.На една от тези дъсчици се прави кръгъл отвор за поставяне на хранилки.
Възглавницата- върху покривните дъсчици стои през цялата година в кошера, като в студено време запазва топлината в гнездото, а през горещините не позволява силното му нагряване от слънцето.Възглавницата представлява квадратна дървена рамка, чиито две страни са обковани със зебло, а между тях е поставена изолация.
Преградните дъски- служат за ограничаване на гнездото и за по-добро запазване на топлината в плодника.
Магазин- служи за складиране на меда и се поставя върху плодника по време на главната паша.В магазина има 12 рамки.
Капак- Това е най-горната част на кошера , която покрива и предпазва вътрешността му от атмосферни влияния.
Многокорпусни кошери.Имат няколко еднакви взаимозаменяеми корпуса с по 10 рамки. Дъното е отделено, а корпусът(плодникът) лежи направо на него. Тези кошери позволяват развитието на силни семейства и висока продуктивност.
Лежащи кошери. Това са хоризонтални кошери. Гнездото им се разширява встрани чрез прибавяне на рамки в празното място на кошера, където пчелите не само отглеждат пилото, но и складират меда.Лежащите кошери може да се използуват като едносемейни, двусемейни и дори трисемейни. Кошерите се боядисват с цветове, които се различават от пчелите - бял, жълт, син.