В пчеларството при съвременните начини за отглеждане на пчелите съществува възможност за комплексно използуване на пчелните семейства. От тях може да се получат значителни количества мед, восък, пчелно млечице, прополис, цветен прашец и пчелна отрова. Едновременно с получаването на тези пчелни продукти пчелите се използват по договор за опрашване на ентомофилните селскостопански растения. Такова всестранно използване на пчелите значително повишава производителността на труда, рентабилността и печалбата от пчелните семейства. Пчеларската наука и практика в страната все още не са разработили конкретна технология за комплексно използване на пчелните семейства. Все още не е установено най-сполучливото съчетание между отделните технологични решения за получаване на един или друг пчелен продукт и влиянието, което тези решения оказват помежду си с оглед на получаването на максимален чист доход от използуваното пчелно семейство.
Проведените научни изследвания доказват, че поставянето на прашецосъбирач в кошера през периода на пролетното развитие на пчелните семейства не намалява количеството събран мед. Прашец може да се събира при наличие на междинна поддържаща паша. По време на обилно нектароотделяне събирането на прашец е нежелателно, защото събирачът затруднява пчелите и те не могат да използват по най-добрия начин пашата.
В края на лятото пчелите увеличават събирането на прополис и натрупването му в кошера. В тази работа участват пчелите , които са пренасяли нектар и вече не могат да изпълняват друга работа в семейството. Ето защо получаването на прополис през този период не се отразява неблагоприятно нито върху продукцията на мед, нито върху общото състояние на семейството.
При комплексно използване на пчелните семейства пчелно млечице може да се получава през втората половина на пролетта, и то само при силни семейства. При производството му в семейството се нарушава темпът на развитие (най-често за 15-20 дни). Това намалява отглеждането на млади пчели, което се отразява върху количеството на получения мед. Отрицателното влияние може да се намали до минимум при умело сyчетаване на начините за развитие на семействата и на подготвянето им за пашата с начините за получаване на пчелно млечице.
При комплексно използуване на пчелните семейства пчелна отрова от отделно семейство се получава не повече от 2 пъти в месеца в продължение на 3 часа. Производството на пчелна отрова намалява с 10-15% количеството на отгледаното пило, но високата стойност на отровата надхвърля значително стойността на загубите. По време на главна паша не бива да се получава пчелна отрова. През активния пчеларски сезон в гнездото на пчелните семейства трябва да се поставя строителна рамка. От една страна, това подпомага борбата срещу вароатозата, ангажира пчели в работа и предпазва семейството от роене, а, от друга страна, получава се по-голямо количество восък.
За всички допълнителни продукти (млечице, отрова, прашец или опрашване) собственикът на пчелните семейства трябва предварително да сключи съответния договор. Произведената продукция трябва добре да се съхрани и своевременно да се реализира. Основно изискване към пчелните семейства, които ще се използуват комплексно за получаване на всички възможни пчелни продукти, е да бъдат силни, без проблеми в здравословното състояние и да бъдат отглеждани при подходящи условия. При липса на паша, за да се поддържа активността на пчелите в производството на пчелни продукти, пчелните семейства трябва да се подхранват със захарен разтвор всеки ден.
ЗНАЕТЕ ЛИ. ЧЕ...
...има български пословици, поговорки и гатанки за пчелите. Пилетата се броят на есен, а пчелите - напролет. Мед да капне, да го оближеш. . Близнал от меда, не му излязло от ума. Зет като мед, ама до обед, син като пелин, ама до амин. Натрупали се като пчели на мед. От точило изстисква мед. Огънят зиме е по-сладък от меда. Мед му капе от устата. Пчела го ухапала по езика. Осата и тя е пчела, но мед не дава.
Който няма пари в пазвата си, нека има мед в устата си. Ако би всяка муха мед брала, бръмбарът би събрал най-много.
Без кошер пчели, с пепел ги соли.
Дето има много мед, там и много пипер.
Като приказва, от устата му мед капе.
Лети като пчела от цвят на цвят.
Паякът по цветето бере яд, а пчелата - мед.
Победата е по-сладка от меда.
Какъвто е пчеларят, такива са и пчелите.
Жило до жило, мило гъмжило. Що е то?(пчелен рой)
Малка къщичка, която весело бръмчи през лято. Щом повее зимна хала, стихва цяла онемяла... Що е то?(кошер)
Тоя дъхав пластелин пълни целия пчелин.
И пчелите точно знаят в него клетки да дълбаят.
Моделират тоя плосък пластелин, наречен...(восък)