Тази публикация е част от Списание "Пчеларство" от август, 1974 г.



Календар за септември

 
Лятото си отиде. То показа своята щедрост към тези, които са полагали грижи към пчелите. Каквито и да са резултатите - грижите за пчелите не трябва да прекъсват. Подготовката за зазимяване, започнала от август, продължава а през септември, за да приключи в края на месеца или в началото на октомври.

Всяко закъсняване вези до лоши последствия през зимата и напролет. Пчелните гнезда трябва да се приведат в такъв ред, в който ще ги зазимим. Изолационните материали може да се сложат към края на месеца. След като се поставят предпазителите против мишките, празното пространство в кошера се запълва с парцали, талаш, слама, плява, дървени стърготини, стеропор и други.

Срешат се пчелари, които оставят пчелните семейства да зимуват на всичките пити в кошера.

Те грешат, защото в такъв случай гнездото има голям обем и пчелите трудно го затоплят, особено в ранна пролет. Такива семейства изразходват повече храна, закъсняват в развитието си и най-важното пчелите им бързо се изтощават и умират.

Други пчелари оставят за зимата в гнездото пълни пити с мед.

Това също не е правилно, защото пчелите образуват кълбото много ниско на питите, а там е студено. Освен това напролет в питите има малко празни килийни и майката е ограничена при снасяне на яйца. Всичко това забава развитието на семейството. В кошера трябва да се оставят толкова пити, колкото пчелите покриват, като във всяка пита има по 2—2.5 кг мед.

Ако се налага подхранване за запасяване, гнездата се стесняват на толкова пити, на колкото семейството ще зимува, за да се концентрира храната само на тях. По-слабите семейства с млади майки се подсилват с пило, взето от по-силните, за да се увеличи броят на младите пчели и да се изравнят по сила със средните или да се приближат до най-развитите. Изравняването на всички пчелни семейства е полезно, въпреки че абсолютно изравняване е невъзможно.

В някои райони пчелите събират нектари прашец от слънчогледа — втора култура, памука и други растения, от които натрупват допълнително хранителни запаси. Подбуждани от такава паша, семействата развиват пило, което е много ценно, защото излюпените през август пчели- зимуват най-добре.

Проверява се количеството на меда в гнездото и в случай на недостиг най-добре е запасите да се допълват с пити с мед.

Най-ценна храна за пчелите през зимата е нектарният мед, но при нужда може да се допълни и със захарен сироп, приготвен от две части захар и една част вода. Допълнителните запаси от сироп или мед се дават на по-големи порции по два-три литра, за да успеят пчелите по-бързо да го преработят. Незапечатаният мед през зимата поема влага, защото е хигроскопичен, вкисва и потича по питите. Мановият мед причинява диария.

Необходимо е във 1 кошер да има по две пити с цветен прашец, които не бива да се оставят в края или непокрити от пчели, защото мухлясват и прашецът става негоден за храна.

Макар и да има топли слънчеви дни, през септември пчелите летят лениво, което показва, че се готвят за есенио-зимен покой — период, през който физиологически се подготвят за ниските зимни температури. През този период намалява водното съдържание в тялото им, а се натрупват повече белтъчини.
През септември силното семейство покрива около 8—9 пити, а по-късно се настанява на не повече от 6—7, понеже част от старите пчели измират. По тази причина за зимата не се оставят всичките пити, които пчелите покриват през септември, а гнездата се стесняват плътно. Семейства, които покриват четири пити, се смятат за слаби. Те се обединяват или зазимяват по две, за да се топлят взаимно.

През пролетта пчелните семейства се развиват нормално, ако във всяка оставена в гнездото пита има най-малко по 2 кг. мед. През зимата силните семейства консумират около 4—5 кг мед, а с останалото количество се изхранва ранното пролетно пило. Правилно е пчелите да се осигурят с достатъчно храна през есента, за да се избегне вредната практика, особено през последните години, да се отварят кошерите, в студено време за подхранване. Само запасените семейства с доброкачествена храна могат да отгледат пило още в ранна пролет.

Движението на пчелното кълбо зависи от системата на кошера, от мястото на входа и от разположението на питите с хранителни запаси. Нашите пчелини са обзаведени с кошери, които имат ниски и широки рамки, разположени перпендикулярно към входа, т. е. студено разположение. През есента в повечето случа, кълбото се съсредоточава на предната част на питите към входа. Пчелите се движат нагоре по тази част на питите, която е към предната страна на входа. Така още в началото на зимата те достигат горната част на питите. Като консумират храната от предната част на питите догоре, те продължават по питите към задната стена на кошера. Когато медът в тези пити се свърши, пчелното кълбо преминава вляво или вдясно на питите с мед. При ниски температури това води до голяма смъртност. Естествено по-добре ще бъде за пчелното семейство, ако в кошера е имало достатъчно хранителни запаси и те са подредени така, че пчелите да не са принудени да преминават през празни пити. Затова в гнездото се оставят толкова пити, колкото пчелите плътно покриват, и с необходимите количества храна. 

Пчелните семейства, нападнати от въшка и вароатоза, се третират с феногиазин, преди да се сложат изолационните материали. Най-удобно е да се опушат привечер, когато всички летящи пчели са се прибрали в кошера, а външната температура е сравнително по - ниска. За сега няма друг по-ефикасен начин за обезпаразитяване на пчелите от въшката и акара освен с фенотиазлн. Препаратът се слага в пушалка, която е заредена с разгорени въглени. След опушване на две семейства, жарта се подменя. Фенотиазинът действува най-ефикасно, когато изгаря при температура около 300 градуса.

Кошерите се поставят върху парчетата от тухли или камъни, леко наклонени напред. Времето е подходящо за шпакловане и боядисване на кошерите.

През септември всичко в пчелина трябва да е подредено така, че пчелите да са осигурени за зимуване, а пчеларят да е спокоен и да чака пролетта с по-големи надежди.

Полезно ще бъде пчеларските дружества да проведат сбирки, на която да разгледат резултатите от пчеларската година и как са зазимени пчелите.


Б. Венов