Тази публикация е част от Списание "Пчеларство" от януари, 1983 г.
Календар
Януари е най-студеният месец през годината. През февруари циклонал- ната активност в Средиземноморие- то е добре изразена. На това се дължат характерните за месеца аномални затопляния-предвестници на пролетта. Нерядко максималните температури са достигали 20—25°С. Характерни са и нахлуванията «а арктичен въздух, водещи до така нареченото „възвръщане на зимата“, когато минималните температури се понижават до — 30°С. Мъгливите дни намаляват. Преобладават северните и североизточните ветрове. Февруари е най-сухият месец през годината. Валежите са предимно от сняг и са най-малко. При тези климатични условия пчелите се намират в особено състояние — плътно кълбо, пли отслабено, разпуснато и многократно облитане на пчелите. Това налага пчеларят да бъде винаги готов, при всякакво време да окаже нужната помощ. Сега тя е решаваща за съществуването и развитието на пчелните семейства.
Необходимо е пчелните семейства да бъдат наблюдавани външно за изместване на кошери и покриви, за облитане на пчелите и вътрешно — чрез прослушване с гумена или пластмасова тръбичка. Прослушването трябва да става няколко пъти през месеца, без да се безпокоят семействата. При прослушването трябва да се чува само тихо и равномерно шумолене. Отделните звуци са признак на някакво неблагополучие в гнездото. При необходимост се оказва своевременна помощ, като се премахват причините.
Много важно е входът на кошера да бъде почистен, за да има достъп на чист въздух и навременно облитане на пчелите. Със завит тел или пръчка, след като се отстранят мишите предпазители, се почиства дъното от трупове и отпадъци. Ако труповете са разкъсани и се виждат само крайници, главички и коремчета, а гърдите липсват, вероятно в кошера има мишка. Тя трябва да се изгони и да се провери, откъде влиза и да се отстрани тази възможност. Падналият сняг на прилет- ната дъска редовно се почиства, за да не пречи при излитането и връщането на пчелите при облитане. Снегът се почиства внимателно, за да не се тревожи семейството.
През тези месеци има периоди на затопляне на времето — по няколко дни или часове от деня. Те може да се използват за пълно облитане на. пчелите. Очистителното облитане е изключително важно за по-нататъшното нормално зимуване и активизиране на пчелите. Резултатите биха били още по-добри, ако то е масово. Затова е необходимо- пчелното семейство да се опуши или да се почука по кошера. Така ще излезнат повече пчели на облет.
Преди облитането мястото пред; кошерите трябва да се почисти от сняг и вода, като се посипят материали за подсушаване, за да не загиват пчелите. По него опитният пчелар може до голяма степен да установи състоянието на пчелните семейства. Дружното и енергично облитане показва, че семейството е добре. Ако пчелите излитат поединично, бавно пълзят около входа — това говори, че нещо не е в ред — липсва храна, има голяма влага в кошера, заболяване и други причини, които тормозят семейството.
По изверженията на пчелите при' очистителния полет също може да се съди за състоянието му. Ако има едри тъмнокафяви диарични петна около кошера и особено по стените му, семейството не е в добро състояние. Зимното облитане на пчелите има и важно санитарно- профилактично значение. Част от изтощените и заболели пчели, след като излязат от кошера не се връщат и по този начин се намалява заразата в пчелното семейство. Често пъти дори при студени дни по снега се намират излетели и вкочанясали пчели. Това също така показва за наличие на заболяване.
Всеки пчелар знае как са зазимени пчелните му семейства с хранителни запаси. Тези, които са зазимени с достатъчно и доброкачествена храна, не е необходимо да се подхранват и да се безпокоят през тези два месеца. През есента в много райони на страната пчелните семейства до къено развиват пило и хранителните запаси намаляват. Има опасност такива силни семейства да останат без храна. Пчелите изразходват храна икономично, но когато тя е малко това не помага. При нужда трябва да се даде захарно тесто или пити с мед. То се приготвя от 3—3,5 кг пудра захар и 1 кг мед втечнен на водна баня. Замесва се на твърдо тесто, правят се тънки питки от около 0,5 кг и се обвиват в хартия или рядък памучен плат. Така приготвени те се слагат непосредствено над зимното кълбо.
От много голямо значение за пролетното бързо развитие на пчелните семейства е да се направи навременен осведомителен преглед. Той се извършва за различните райони на страната по различно време (дати) и е в зависимост от природните условия. Целта на прегледа е за кратко време да се установи какво е състоянието на всяко семейство, като се подпомогнат незабавно тези, който се нуждаят от това. Проверяват се количеството и качеството на хранителните запаси, наличието на майка, евентуално на влага и топлина в кошера, смъртността и здравословното състояние на пчелите. Прегледът се извършва при температура, при която пчелите излитат. Затоплящите материали може да се подменят или увеличат. Може да се стесни гнездото и да се дадат пити с мед в близост до пчелите.
При откриване на осиротяло семейство незабавно трябва да му се придаде майка заедно с пчелите. Може то да се присъедини към друго семейство с майка. Не бива да се разчита, че осиротялото семейство ще бъде спасено, ако му се придаде пило от друго семейство. Това само ще забави развитието и на другото. При присъединяването се използват пчелите в отглеждането на пило, а през пролетта се прави отводката.
След започване на по-редовен летеж на пчелите в края на февруари и началото на март вниманието на пчеларя трябва да бъде насочено към активизиране на снасянето на майките. Снасянето на яйца издяла' се регулира от пчелите. Ако те им дават млечице, майките снасят големи количества яйца. Затова са нужни достатъчно и качествени хранителни запаси, особено цветен прашец.
През февруари майките редовно започват да снасят яйца. Пчелите са принудени да поддържат в центъра на кълбото температура 34— 35°С. Ето защо затоплянето на гнездото тогава е от голямо значение. Пчелите от семейства, чиито майки са започнали да снасят, излизат при невисока температура (9—10°С) и донасят вода и прашец, които събират от ранните пролетни растения. Прашецът и водата сега са най- необходими за доброто развитие на семействата.
Подбудително се подхранват пчелите в края на месеца, но при осигуряване на достатъчно прашец. Време е да се отремонтира пчеларският инвентар, да се поправят някои повредени кошери, да се дезинфекцират с бензинова лампа и боядисат, за да се използват наново.
През зимния период се преглежда както старата, така и най-новата пчеларска литература. Трябва да се обърне внимание на някои статии от сп. „Пчеларство“, които могат да се разгледат и да станат повод за разисквания на събрания- в дружествата. Да се обърне внимание и набележат мероприятия за водене на борба с вароатозата, защото при бездействие от страна на някои пчелари, тя отслабва и ликвидира пчелните семейства.
Много са задачите, които стоят пред пчеларските дружества, като» голяма част от тях се провеждат през тези месеци. Сега е времето за провеждане на съвещания в селищните системи по пчеларство и на окръжните отчетни конференции. В тях делегатите трябва да участвуват най-активно за обсъждане състоянието и перспективите за развитие на пчеларството в дадеш район. Да се анализират и приемат мероприятия за изпълнение на програмите за развитие на пчеларството в окръга. Селищните съвети по пчеларство да се активизират и да оказват помощ на пчеларските дружества, като съдействуват на окръжните съвети по пчеларство при провеждането на редица мероприятия за подобряване на пчеларството в окръга.
През Седмицата на пчеларя, контото е последната от февруари, да се организират мероприятия, чрез които пчеларите и обществеността ще се запознаят с успехите на този отрасъл.
Нека Новата 1983 година носи радост и щастие на всеки пчеларски дом!
Богомил ВЕНОВ