Тази публикация е част от Списание "Пчеларство" от септември, 1974 г.
Календар за октомври
През октомври денят намалява и температурата значително спада. Обикновено валежите се увеличават и слънчевото греене е малко. Късните медоносни растения вече са прецъфтели. Излюпва се последното пило. а майките спират да снасят яйца. Пчелите са по-слабо подвижни. Те подготвят гнездото си за зимуване, като запечатват с клей всички пукнатини. Започват да оформят пчелното кълбо.
До края на месеца зазимяването трябва да приключи. Крайно време е пчелните семейства, които са били откарани на паша в други райони, да се приберат на постоянните си места. Кошерите трябва да се нивелират и то е наклон напред. Покривите да покриват добре корпусите. Доброто зимуване зависи от количеството и качеството на меда и прашеца в питите, правилно и навреме ли са зазимени семействата, затоплени ли са добре, има ли достатъчно чист въздух, осигурени ли са всички условия за покой.
Медът, оставен за храна през зимата, трябва да бъде запечатан и да заеме най-малко 2/3 от питата. Подхранването със захарен сироп не се препоръчва, тъй като работоспособността на пчелите е малка и те не могат да преработят сиропа. Голяма част от него, макар и внесен в килийките, остава незапечатан и поради това е непълноценен и дори вреден за пчелите.
Гнездото трябва да се сформира в центъра на кошера или към тази страна, която повече се нагрява от слънцето.
Предпазителите за мишки се поставят преди да са сложени изолационните материали. Грешат онези пчелари, които слагат изолационни материали само отстрани на гнездото, а не и отгоре. По- важно е да се поставят отгоре, тъй като ще поемат влагата от пчелното кълбо.
Важно условие за добро зимуване на пчелите е и вентилацията на гнездото. След като се стеснят входовете на толкова сантиметра, колкото е броят на питите в кошера, отворът на възглавницата за хранилката се покрива с парче плат, през което може да преминава въздух. Отгоре се слагат изолационните материали. По този начин влагата в гнездото се отстранява.
Необходимо е да се осигури пълно спокойствие на пчелните семейства през есенно-зимния период. Всяко безпокоене изтощава пчелите, скъсява живота им и рано напролет семействата не могат да се развият правилно. Пчелинът трябва да се огради, за да не минават през него домашни животни, а пред входа на всеки кошер да се насипе тънък пласт от сгурия, пясък, начупени тухли или керемиди и други материали, които предпазват излитащите пчели от намокряне и измръзване.
Ако през септември пчелните семейства не са подпушени с фенотиазин, това трябва да стане сега, но преди да се образува кълбото. Тъй като всичкото пило е излюпено и акарите са по пчелите, подпушва се 3-4 вечери последователно.
При зазимяването се съставя ведомост, в която се отбелязва на колко пити е оставено всяко семейство, колко мед има, какво е качеството на майката, здравословното състояние на пчелите и др. Това улеснява пчеларя при подготовката на семействата за следващата година. За обществените пчелини специална комисия задължително съставя протоколи за зазимяване.
Наближава времето за годишните отчетни събрания на пчеларските дружества. Те трябва добре да се организират. Необходимо е да се приемат и мероприятия за чествуване на 75-годишнината на пчеларската организация в България. Да не се чака крайният срок за абониране за cп. „Пчеларство“, а това да стане още в началото на абонаментната кампания.
Б. Венов