Тази публикация е част от Списание "Пчеларство" от ноември, 1974 г.



Календар за декември

Животът в пчелина е затихнал. Активният сезон за пчелите отдавна е от минал, но те не трябва да се изоставят без грижи и наблюдения. След като пчеларят ги е зазимил правилно и навреме е взел всички необходими мерки за тяхното зимуване, от време на време трябва да навестява кошерите, за да отстрани възникналите нередности.

Състоянието на пчелното семейство може да се провери, като се прислуша с гумено маркуче 2—3 пъти в месеца. Тихото монотонно шумолене показва, че семейството е добре, а неравномерният шум с ясно изразено бръмчене на отделни пчели е сигнал за лошо зимуване. То може да се дължи на недоброкачествена храна, на кристализирал мед, на липса на храна, на присъствие на мишка и др. Пчелите зимуват неспокойно, когато в кошера има незапечатан мед, късно даден сироп или хранителни запаси, събрани от грозде. Добре е на такива семейства да се дадат захарни питки.

През първата половина на зимата, докато не се е появило пило, пчелното семейство, събрано на кълбо, се намира в относителен покой. Температурата в кълбото зависи от промените на външната среда. Когато температурата е по-ниска, кълбото се свива и повърхността му се намалява. През зимата пчелите се предвижват върху съседните пити само през дните, когато температурата навън се повиши над 8°С и пчелното кълбо временно се поразпусне. При продължително застудяване или ако на питите има малко мед пчелите не могат да преминат на съседните пити и загиват. Затова при зазимяването се препоръчва във всяка пита да има най-малко от 1,5 до 2 кг мед.

За да се запази пчелинът от ветровете, наложително е да се изградят ветрозащитни прегради.

През по-топли дни пчелите правят очистителни полети. Снегът около кошерите трябва да се почисти, защото пчелите които падат върху него, изстиват и не могат да се приберат.

Напоследък в някои планински райони, кошерите се нападат от мечки. Те отварят кошера, изваждат пити и го оставят отворен. През зимата в тихо време кълвачи безпокоят пчелите, затова трябва да се вземат мерки да се избягнат тези дразнители.

Зимният период е най-подходящ за просветна работа, за организиране на
събрания, курсове, беседи, изложби и други просветни мероприятия. По-опитните пчелари трябва да споделят своите знания и опит с по-младите. Подходяща форма за повишаване на знанията е самообразованието. Без богати познания пчеларят не може да бъде добър производственик.
До края на декември трябва да се проведат годишните събрания на дружествата. Да се направи цялостен преглед на дейността и да се дадат препоръки за бъдещата работа.
През зимните дни могат да се подготвят площи за засаждане на медоносни дървета и храсти.