Досега в света са конструирани над 500 различни системи разборни кошери. В зависимост от начина, по който се разширяват гнездата или увеличава обемът им, те се разделят на два главни типа -- стоящи и лежащи.
Стоящите кошери са вертикални и техният обем се увеличава нагоре чрез прибавяне на надставки -- магазини, или корпуси, които служат за складиране на меда или за отглеждане на пило. Повечето от системите стоящи: кошери имат горен капак и при прегледа рамките им се изваждат нагоре, но се срещат и системи, чиито рамки се изваждат на-зад, което е по-неудобно. Отделните системи, стоящи кошери се различават по броя и размера на рамките. Обикновено рамките имат правоъгълна форма -- ниски и широки, -- но има и системи кошери с квадратни, а някой и с трапецовидни рамки. При системите кошери, които са с магазин, се използват два размера рамки -- за плодника по-големи, а за магазина по-малки, които имат ширината на плодниковите рамки, но височината им е приблизително наполовина от тази на плод-никовите. При системите, които имат корпуси, рамките . на плодника и на корпусите са еднакви и могат взаимно да се заменят, което твърде много улеснява работата на пчеларя при отглеждането и размножаването на пчелните семейства в тези кошери.
От стоящите кошери най-широко разпространение имат следните системи:
Дадан--Блат -- с 12 плодникови рамки. Кошерът има магазин, или корпус. Тази система е най-широко разпространена в целия свят (с изключение на Америка). Тя представлява сполучливо съчетание на конструираните кошери от французина Шарл Дадани швейцареца Емил Блат, откъдето носи и името си. От създаването на тази система досега тя е претърпяла редица конструктивни изменения, засягащи вътрешната и външната изработка на кошера, но размерът на плоднико-вата рамка е запазен,
Лангстрот--Рут -- с 10 плодникови рамки с размери 447/232 мм. Вместо магазин тези кошери имат един или няколко корпуса със същия брой и големина на рамките, както плодниковите. Дъното е отделно и плодникът стъпва направо на него, благодарение на което местата на плодника и корпуса могат да се сменят. Тази система е разпространена главно в Америка и по-слабо в другите страни. При нея се прилага специален метод за многокорпусно отглеждане на пчелите. По-ограничено разпространение, и то главно в Средна Европа, имат системите Цандер и Дзирзон. Кошерът от системата Дзирзон се отваря отзад и е пригоден за павильонно отглеждане на пчелите, където кошерите се нареждат на няколко етажа един върху друг. В Русия най-широко разпространение има конструктивно подобрената система Дадан--Блат, чийто магазин е с 10 рамки, високи 145 мм. Там този кошер се комплектува с корпус, съдържащ 12 плодникови рамки, и се използва за така нареченото двукорпуоно отглеждане на пчелите (за създаване на силни семейства, които събират много мед). За по-северните райони със суров климат предната и задната стена па този кошер се правят двойни -- за по-добро затопляне на пнездото. По-слабо е разпространен многокорпусният кошер, състоящ се от 3 и повече корпуса с по 10 еднакви рамки с размери 435/230 мм.
Лежащите кошери са хоризонтални и при тях гнездото се разширява встрани чрез прибавяне на рамки в празното място на кошера, където пчелите не само отглеждат пилото, но и складират меда. При тези кошери няма надставки и рамките на кошера са еднакви, което много улеснява работата на пчеларя. Те биват с различен брой рамки (от 16 до 30) и се използват като едносемейни, двусемейни и дори трисемейии. Отделните системи се различават по броя, размерите и положението на рамките. Има системи с нормална, т.е. с ниско широка рамка, както и такива с тясно висока, т. е. обърната рамка. Освен това рамките биват или на хладно разположение -- перпендикулярно на прел ката, или на топ л о разположение -- успоредно на прелката.
Лежащите кошери са по-слабо разпространени от стоящите. По-известни системи от тях са следните:
Лаянс -- с 20 тясно високи (обърнати) рамки. Разпространена е главно в родината си -- Франция.
Украински лежак -- с 16--24 обърнати Дадан -- Блатови рамки. Понякога се комплектува с магазин. Разпространен е главно в Украйнан.
Обикновен лежак -- с 20--24 нормални Дадан--Бла-тови рамки. Напоследък той усилено се въвежда в колхозните и Совхозните пчелини на Съветския съюз наред с двукорпус-ния кошер, особено за районите с по-късна главна паша. Благодарение на широкия простор за яйцеснасяне на майката, както и на възможността за използване на помощна майка в тези кошери се създават силни, високопродуктивни семейства, от които челниците-пчелари в Русия плучават рекордни добиви на мед и восък.