Неразтворимите вещества в меда се състоят от восък, части от пчели и личинки, дървени частици, прашец и т. н. Количеството им зависи от начина на изваждане на меда от питите, от пречистването и от условията на съхранението му.
Центрофугирането на меда от пити, които съдържат пило или прашец, недоброто филтруване или утаяване и съхраняването в открити съдове водят към увеличаване на неразтворимите вещества и към влошаване качеството на меда. Чистотата на меда се контролира чрез определяне процентното съдържание на примесите, което трябва да е не повече от 0,1%.
Минералните вещества попадат в меда както от нектара и маната, така и при технологичните процеси при преработването. Нормалното им съдържание не надвишава обикновено 0,5%, като е сравнително високо в мановия и по-ниско в нектарния мед. По количеството на пепелта може да се съди за фалшифициран със захар мед или за наличие на захарен мед. В захарния мед пепелното съдържание е много по-ниско, а основен елемент е силицият.
Горната граница на общата киселинност е 4 cm3 натриева основа за 100 g мед (40 meq/kg). По-високите стойности са свързани с ферментационни процеси или със съхраняване при неподходящи условия и изобщо с влошаване качеството на меда. Захарният и фалшифицираният със захароза мед има ниска киселинност (под 1 cm3), а добавянето на изкуствена инвертна захар води към повишаване на киселинността. Понякога киселинността се изразява в процент мравчена киселина, но това е нецелесъобразно поради наличието на много киселини в меда.
Диастазната активност дава сведения относно натуралността, фалшифицирането и условията на съхраняване и нагряване на пчелния мед. Долната граница е 9 единици по Готе (8 единици за акациевия мед). Всички фалшификации, в т. ч. и захарният мед, предизвикват намаляване на диастазната активност. Нагряването на меда инактивира диастазата и понеже е най-стабилният ензим по отношение на високите температури, отсъствието й означава липса и на други ензими в меда (инвертаза, фосфатаза, каталаза). Продължителното съхраняване при висока температура също намалява диастазното число. Методите за определяне на диастазната активност са сравнително достъпни и затова при всички стандарти активността на този ензим се използува като критерий за качеството.
Аналогични сведения относно съхраняването и нагряването на меда дава и количеството на ХМФ. Според БДС в натуралния мед съдържанието му трябва да е под 2 mg%, но в повечето случаи е под 1 mg%. При продължително съхранение на меда количеството на ХМФ достига 2—3 mg%. При нагряване на меда при високи температури ХМФ също се увеличава. По-високото съдържание на ХМФ понякога показва, че медът е фалшифициран с търговска глюкоза и особено с изкуствена инвертна захар, получена чрез киселинна хидролиза на захароза. Инвертната захар в зависимост от условията на хидролизата съдържа над 50—100 mg% ХМФ и ако се добави към меда, увеличава съдържанието му.
Дори когато с инвертна захар се подхранват пчелите, ХМФ преминава в получения захарен мед. Ако са подхранени с обикновена захар, количеството на ХМФ е незначително. Определянето на ХМФ се основава на цветната реакция, която се образува при реакцията на ХМФ с барбитуровата киселина и с р-толуидина. В някои стандарти се използува цветната реакция между ХМФ и резорцина в присъствие на концентрирана солна киселина (реакция на Селиванов). В повечето стандарти за меда се допуска съдържание на ХМФ до 4 mg/100 g.
Освен отразените в БДС 2673—77 показатели редица други съставки и свойства на меда може да се използуват успешно за определяне на неговото качество и произход. Оптичната активност на нектарния мед е отрицателна, а на мановия и захарния — положителна. Следователно, ако медът има положително оптично въртене и не е манов, има голяма вероятност да е захарен. Глюкозата, нишестето и декстрините също въртят поляризованата светлина надясно и добавени към меда, изменят оптичната му активност. Този показател позволява да се различават нектарният и мановият мед.
Специфичната електропроводност също може да се използува за идентифициране на мановия мед, който провежда много по-добре електрическия ток от нектарния поради високото съдържание на минерални соли.
Като допълнителен анализ към поленовия за идентифициране на акациевия мед може да се използува високото съотношение между фруктозата и глюкозата (над 1,2). Някои видове мед (липов, ментов, кестенов) съдържат кристали от калциев оксалат, който може да се наблюдават с микроскоп.
За да се получат достовегрни резултати за качеството и за растителния произход, необходимо е медът да се изследва по отношение на основните съставки и на физико-химичните свойства. Едно такова пълно изследване дава възможност да се открият всякакви фалшификации. Разработени са и някои специални не сложни методи за откриване на различни груби примеси в меда (брашно, нишесте, минерални пигменти и др.).
Захарният мед се получава при подхранването на пчелите с големи количества захарен сироп. Подхранването е необходимо и оправдано при пролетното подбудително подхранване, при дълго отсъствие на паша, за създаване на запаси от мед за зимата и за замяна на мановия мед, а със специални добавки и за профилактика и лекуване на заболяванията на пилото и пчелите. Напоследък обаче захарният мед се появи на пазара и се предлага като натурален пчелен мед, въпреки че е непълноценен в хранително отношение. Поради това трябва да се познават добре съставът и свойствата му и критериите за различаването му от натуралния.
Съставът на захарния мед зависи от редица фактори, като концентрация на захарния сироп, срокове на подхранване, степен на преработка на сиропа, сила на пчелните семейства, физиологично състояние на пчелите и др. Независимо от влиянието на тези фактори установено е, че този продукт съдържа по-малко редуциращи захари и повече захароза от нектарния мед. Оптичната му активност е положителна. Общата киселинност, количеството на ензимите, белтъците, витамините и минералните вещества са по-ниски, отколкото в натуралния мед. Това се дължи на факта, че някои от тези компоненти попадат в меда от нектара и затова са в по-малко количество в захарния мед.
Ензимите, които попадат в меда от глътъчните жлези на пчелите, са по-малко, тъй като при преработването на големи количества захарен сироп пчелите се износват физиологично, глътъчните им жлези се изтощават и отделят по-малко инвертаза и диастаза. Инвертазата е недостатъчна за пълно разграждане на захарозата. Електропроводността на захарния мед е много ниска поради минималното количество минерални соли. По някои показатели (водно съдържание, количество на ХМФ, pH, общо количество захари) захарният мед не се различава от нектарния.
По-трудно е идентифицирането на захарния мед, когато е смесен с нектарен. При съхраняването на захарния мед протичат същите процеси както при запазването на нектарния мед. В резултат на това някои показатели (количество на редуциращи захари и на захароза) се доближават понякога до съответните стойности на нектарния мед, докато други (ензимна активност, количество на ХМФ) се влошават още повече.
Независимо от трудностите, срещани понякога, идентифицирането на захарния мед е напълно възможно чрез пълно органолептично и физико-химично изследване.