С анализите на пчелния мед се цели да се определят качеството, растителният произход и възможните фалшификации. Пчелният мед е продукт, който се фалшифицира сравнително лесно. Фалшификациите може да са толкова умели, че да се затруднят и най-опитните специалисти.
Груби фалшификации на натуралния мед, като прибавяне на брашно, нишесте, тебешир, минерални пигменти, захарен сироп, обикновена захар, инвертна захар, промишлена глюкоза и др., се срещат рядко и се откриват лесно чрез прости методи. Сравнително по-трудно е идентифицирането на захарния мед.
Медът може да влоши качеството си и вследствие на неправилни технологични процеси при неговото получаване, преработване и съхраняване (нагряване при висока температура, съхраняване при неподходящи условия, замърсяване и т. н.).
Контролът на качеството и на натуралността на меда се извършва, като се определят редица органолептични и физико-химични показатели. Анализите, макар не много трудни, може да се извършват със задоволителна точност само в добре обзаведени лаборатории, в които работят опитни в тази област специалисти. Изискванията, на които трябва да отговаря българският натурален пчелен мед, са отразени в БДС 2673—77. Те са разработени въз основа на обширното проучване на състава и свойствата на различните видове мед, проведено в Опитната станция по пчеларство в София. Повечето от тези показатели се използуват като критерии за качеството и чистотата на меда в повечето страни в света, като има известни различия в допустимите максимални и минимални стойности. Методите за анализ на меда са описани в БДС 3050—80.
Показателите външен вид, консистенция, вкус, аромат и цвят се определят органолептично.
Някои видове мед (манов, кестенов, акациев, лавандулов, липов) имат характерни органолептични показатели. Опитните дегустатори много често определят вида на меда органолептично, но не се изключва физико-химичното изследване, което е задължително. В някои чужди стандарти цветът на меда се определя чрез специални апарати въз основа на сравняването с цветни стъклени еталони или със стандартни цветни разтвори на различни вещества (йод, калиев бихромат и др.). Има и други обективни методи — например измерването на оптичната плътност (пропускливостта на светлината) на меда, която се определя чрез спектрофотометър на слой от мед с дебелина 1 cm.
Колкото по-тъмен е медът, толкова оптичната плътност (екстинкцията) е по-голяма. Всички видове мед се характеризират с максимална прозрачност (минимална плътност) при дължина на вълната 730. Плътността се увеличава успоредно с намаляване на дължината на вълната, а в ултравиолетовата област медът не пропуска, т. е. абсорбира напълно светлината. Напоследък се разработват обективни методи, в т. ч. газово-хроматографски, за оценяване на ароматичните и вкусовите вещества, а също и на гранулацията на меда.
Пчелният мед може да се пусне за продажба, ако съдържанието на вода е под 20%. Тази влажност гарантира доброто му качество и възможността за продължително съхранение. При водно съдържание над 20% възниква опасност от ферментационни процеси. В някои страни се допуска по-високо водно съдържание — 21—23 и дори до 25%, но тези граници се отнасят за определени видове мед (от Calluna vulgaris). Количеството на Ездата по БДС се определя рефрактометрично.
Едни от най-важните показатели за качеството и за натуралността на меда е количеството на редуциращите захари и на захарозата. За минимална долна граница на редуциращите захари е приета 68% за нектарния и 62% за мановия мед, а максимално допустимото количество захароза е 5% за нектарния и 8% за акациевия, лавандуловия и мановия мед. Повечето видове нектарен мед, с изключение на акациевия и лавандуловия, почти винаги съдържат дори над 70% редуциращи захари. Количеството на редуциращите захари намалява, когато медът е фалшифициран, независимо от вида на фалшификацията. Търговската глюкоза поради непълна хидролиза на нишестето съдържа по-малко редуциращи захари от меда, но голямо количество декстрини.
Инвертната захар, получена чрез киселинна хидролиза на захароза, също съдържа по-малко редуциращи захари (количеството им зависи от степента на хидролизиране), но повече неразложена захароза от натуралния мед. Ето защо фалшифицирането с глюкоза намалява редуциращите захари и увеличава съдържанието на декстрини, а фалшифицирането с инвертна захар понижава количеството на редуциращите захари, но повишава захарозата. Ниското количество на редуциращи захари и високото на захароза показва, че пчелите са подхранвани с големи количества захарен сироп (захарен мед).
В БДС 2673—77 се допуска по-високо съдържание на захароза и по-ниско на редуциращи захари в акациевия, лавандуловия и особено в мановия мед. Това налага тези видове да се идентифицират сигурно. Акациевият и лавандуловият мед се идентифицират чрез поленов анализ, а мановият — чрез специални качествени реакции (спиртна и варова проба). Напоследък приложението на газово-течната хроматография за изследване на цялостния спектър на захари в меда откри широки възможности не само за определяне на качеството, но и за идентифициране на произхода на меда.
В някои чужди стандарти за пчелния мед са приети други гранични стойности за съдържанието на захари. Например регионалният стандарт за страните от Европа, предложен от комисията по продоволствения кодекс при ФАО/СЗО (Световна здравна организация), предвижда минимално съдържание на редуциращи захари 65% за нектарния и 60% за мановия и максимално съдържание на захароза 5% за нектарния и 10% за акациевия, лавандуловия и мановия мед. В някои страни се приема за стандартен медът, който съдържа над 60% редуциращи захари и под 8% за- хароза, докато в други се допуска минимално съдържание на редуциращи захари над 70%. Тези различия са свързани отчасти с нееднаквите методи за анализ на захарите и с видовия състав на меда в отделните страни и райони в света.