Първият пролетен преглед е проведен. Направени са още около два прегледа на кошерите през 14 дни. Данните за всяка пита от всеки кошер са въвеждани редовно в пчеларската компютърна програма.
Портативен компютърСлед запълването на всички "картончета" в програмата с изходни данни за всеки кошер поотделно, подредете всички кошери (F4) по пило. След което вие ще видите в горната част на таблицата кошерите с най-голямо количество пило, а от долу кошери с най-малко количество пило. Средната част ще бъде примерно с еднаква сила. Ако силните семейства имат пило по-голямо от 3,5 кг, а слабите са под 2 кг по пило, то има смисъл да се изравняват семействата. Изравняването трябва да се прави в кошери, които са прегледани в едно и също време (един и същ ден), иначе на практика то няма да се получи точно. Не се препоръчва да се прави изравняване на повече от 4 семейства, макар, че програмата се справя с изравняването и на 25 кошера). Тъй като технически на пчелина това е трудно да се направи, по добре е да се разбият семействата на тройки (на едно по-силно семейство и две по-слаби) и да се зададат съответните параметри (F9) изравняване (чрез запетая се въвеждат нужните номера на кошерите). Дайте команда "изравняване". Обърнете внимание на препоръчваните минимални показатели по мед и пило (за пролетта), по-малки от тези параметри е нежелателно, особено по пило. По мед може, но след изравняването е необходимо да се допълни недостигащото количество мед в кошерите или да се замени с равноценно количество захарен сироп, по-добре инвертиран със или без някаква добавка. Ако вие задавате параметри по-големи от възможното, то програмата ще ви съобщи за това и изравняването няма да се осъществи. Трябва да се намали в "картончето" в програмата минимума по зададената категория (мед, пило). След някакво време програмата ще ви даде комбинацията от изравнени кошери, където ще бъдат дадени точните данни по мед и пило и ще бъде написано от какъв в какъв кошер трябва да се преместят съответните рамки (пчелни пити) с такива и такива номера. Обърнете внимание! Номерата на питите се подреждат именно в тази последователност, в която вие сте внесли в "картончето" изходните данни на кошера след прегледа. Ако вие не сте удовлетворени от комбинацията, предложена от програмата, то може да корегирате зададеното число и отново да пуснете функцията изравняване, и така до този момент до като не бъдете удовлетворени от нужната комбинация. След което, ако вие сте съгласни с програмата, разпечатайте на принтер изравнената комбинация на кошерите (или препишете данните на лист направо от монитора) и само след това дайте команда на програмата - да постави резултатите от изравняването в "картончетата" за всеки кошер от изравняваните. Програмата ще измени всички "картончета" след изравняването, тъй както e отпечатано при вас. Това е лесно да се провери на нагледен график по силата на семейството или в таблица след подреждането на кошерите по пило. След това вие въплащавате данните от изравняването с помощта на компютъра непосредствено на пчелина. Бъдете много акуратни и внимателни! Много внимателно изтръсквайте пчелите от рамките, които изваждате за да не повредите майката и пилото.
Пренасят се само пчелните пити. Пчелите да се пренасят на тях не следва в никакъв случай! Заболелите семейства да не се включват в изравняването до пълното им излекуване!
Точно така трябва да се изпълнява изравняването на семействата и по мед през есента. За целта показателя пило трябва да се намали до 0 , за меда да се зададе някакъв реален параметър. И да се реализира изравняването, а недостигащото количество мед да се изпълни например с инвертиран сироп до необходимото количество постепенно, в продължение на 2 - 3 седмици, за да могат пчелите да го пренесат където трябва за зимата. Един пример от моя пчелин: По препоръка на авторите на програмата Пчела-1 провеждаме едновременно изравняването до 3-4 семейства, независимо, че тя изравнява и до 25. В случая избираме две. Така количеството на пренасяните пити от кошер в кошер става практически поносимо. Едното е силно №14 за нивото на края на месец април, началото на май, другото е слабо №19. Като данните за "идеален" кошер със средна сила "златна среда", (за подражание) аз използвам такива получени от предходна година, за която имам повторение на голяма част от кошерите на пчелина си. Това се подтвърждава от списъка, който ми дава програмата, когато ми подрежда всички плодници на кошерите ми по получените резултати за количеството на пилото. Както и трябва да бъде, тези "идеални" кошери са от средната част на списъка. От тях избирам №12.
Под "силно" семейство разбирам такова, което ще се рои, ако не бъдат предприети някакви мерки, които включват задължително изземване на пити с пило и мед, един месец преди първата главна паша. С други думи на него трябва да му бъдат отнети пчелни пити с определена конфигурация мед/пило. Колко точно и кои от тях, ще изчисли програмата. Силното семейство е от горната част на вече цитирания списък. Под "слабо" семейство разбирам, такова, което е под нивото на "идеалния" за същия период от време. С други думи това семейство, няма да се развие за първата главна паша и няма да я вземе, ако не участва в процеса на изравняването. Колко пити с пило и мед и с каква конфигурация мед/пило трябва да му се добавят от силното семейство, също ще определи програмата. Слабото семейство е от долната част на списъка, показващ количеството на пилото на всички плодници от кошерите на пчелина.
Под "идеален" кошер, както вече стана дума, разбирам такъв, който един месец преди първата главна паша е с такава сила, че без прибавяне или отнемане на пити с пило ще бъде развит в началото на първата главна паша и ще започне да участва в медосбора без да се роява. Разбира се стандартните мерки против рояване, като поставяне на магазини, спускане на дълбокото дъно, ако има такова, отваряне докрай на входове и други важат с пълна сила и за "идеалния" кошер със средна сила 15-20 дни преди главната паша.
Експериментално за себе си, за местността в която ми се намират кошерите и за времето "края на април", аз съм определил в ролята на "идеален", 12 рамков ДБ кошер с показаното по-долу съотношение мед/пило за всяка негова пита. Разбира се посочените данни носят препоръчителен характер и не са задължителни. Именно за тези кошери авторите на програмата въвеждат понятието "златна среда". С тези си средни възможности "идеалния" кошер е иззимувал и при него всичко си протича стандартно, "идеално", като по учебник. Отстрани изглежда, че кошерът си е такъв "по определение".
Данни от края на м. април, началото на м. май за избрания като "идеален" кошер със средна сила, "златна среда" - месец преди главната паша (началото на юни). Той дава пример за подражание, избран е от пчеларя и е от неговия пчелин. Резултатите, които предлага програмата за него и за такива като него, подобни като конфигурация на меда и пилото по питите им са само за сведение. В друг пчелин, на друга местност те ще са различни.
Номер на "идеалния" кошер - №12
№ пита 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 .
% мед 3 1 1 1 1 1 2 1 2 2 6 7 умножено по 10
% пило 0 5 5 2 3 4 6 5 6 5 0 0 умножено по 10
Програмата е изчислила количеството на медовите му запаси към деня на прегледа 01.05.2005г. на 10,58 кг. Количеството на пилото е 4,10 кг.
Пчелни семейства, избрани от пчеларя за изравняване - 2 бр.
Данни от края на април за определения като "силен" кошер, месец преди главната паша.
Номер на кошера - №14
№ пита 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 .
% мед 2 3 2 2 2 2 3 2 2 2 3 4 умножено по 10
% пило 2 2 6 4 5 4 6 6 7 6 1 1 умножено по 10
След като са въведени данните, програмата веднага изчислява количеството на меда в плодника = 10,96 кг. и количеството на пилото = 5 кг към датата на прегледа 01.05.2005г.
Данни от края на април за избрания като "слаб" кошер, месец преди главната паша.
Номер на кошера - №19
№ пита 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 .
% мед 1 1 1 1 1 1 1 2 3 5 1 0 умножено по 10
% пило 0 2 4 4 2 2 2 1 1 1 0 0 умножено по 10
След като са въведени данните, програмата веднага изчислява количеството на меда в плодника = 6,80 кг. и количеството на пилото = 1,90 кг към датата на прегледа 01.05.2005г.
Тези данни пчеларят е въвел в компютъра си след като е направил преглед на състоянието на пчелните си семейства, както беше подчертано в началото на м. май, 1 месец преди главната паша (тя започва в началото на месец юни).
От двата кошера (силен №14) и (слаб с № 19) , трябва да направим два кошера със средна сила "златна среда", които се доближават до данните на "идеалния" на ниво месец преди главната паша.
Натискаме клавиш от клавиатурата с надпис F9 "Изравняване".
1. Въвеждаме списъкът с двете числа (номерата на кошерите, които ще изравняваме. В дадения случай: 14,19.
2. Въвеждаме показателя по пило в плодника, който при изравняването не трябва да бъде по малък от ... В дадения случай задаваме като отчитаме препоръчаното от програмата и следим желаното от нас ниво на "идеалния" кошер. Понеже кошерите са два, много лесно можем да изчислим средно аритметично от изчислените кг пило на плодниците на №14 и №19. То е 3,45 кг. Това никой не го иска от нас, но помага. Задаваме 3,40 кг минимално количество.
3. Въвеждаме показателя по мед в плодника, който при изравняването не трябва да бъде по-малък от... В дадения случай задаваме като отчитаме препоръчаното от програмата и следим желаното от нас ниво на "идеалния" кошер. Понеже кошерите са два, много лесно можем да намерим средно аритметично от изчислените кг мед на плодниците на №14 и №19. То е 8,88 кг. Ние задаваме 8,70 кг минимално количество.
Уместно е да възникнат въпроси, може ли да не се прави едното изравняване, а само другото (само по мед, или само по пило). Възможни са много варианти. Могат да се получат "книжни" резултати за меда например и програмата да е "доволна". Но пчеларят след това трябва да добавя килограмите мед в кошерите допълнително, ако те не са в наличност. Затова тези също възможни варианнти оставят за въображението на пчеларя, (с програмата могат да се "проиграят" различни възможности) а ние продължаваме със стандартния такъв.
4. Задаваме с мишката отначало изравняване по мед.
5. С мишката кликваме върху правоъгълничето: Показать результаты выравнивания (ENTER). Както се подразбира може и с клавиша "Enter".
6. Програмата дава комбинацията от изравнени кошери и точните данни по мед и пило и от монитора може да се прочете от какъв в какъв кошер да се преместят съответните рамки (пчелни пити с такива и такива номера). Списъкът може да се разпечата или препише на лист.
Преписвам на руски език:
Результаты выравнивания гнездовых рамок
Выравнивание гнездовых рамок по меду
Расхождение со среднем не более 200 грамм.
Среднее по меду = 8,88 кг. Минимум 8,70 кг.
Среднее по расплоду (пило) = 3,45 кг. Минимум 3,40 кг.
Улей (кошер) 14 сумма: По меду=8,69кг. По расплоду 3,50 кг.
В улье 14 (в кошер 14) оставить рамки 1,2,4,6,9,10,11,12
Подставить из улья 19 (от кошер 19) рамки 2,4,7,12
Улей (кошер) 19 сумма:По меду=9,07кг.По расплоду=3,40 кг
В улье 19 (в кошер 19) оставить рамки 1,3,5,6,8,9,10,11
Подставить из улья 14 (от кошер 14) рамки 3,5,7,8
7. Задаваме с мишката изравняване по (расплод) пило.
8. С мишката кликваме върху правоъгълничето: Показать результаты выравнивания (ENTER). Както се подразбира може и с клавиша "Enter".
9. (виж т.6.)
Указаното може и да не се прави. Резултатите, ако алгоритъмът на програмата ги получи, (понякога е възможен само един вариант) ще са аналогични и в рамкита на указаната грешка. Кой от двата варианта да използва (а те не са единствени) и как, решава пчеларя. Програмата е само един негов добър инструмент и помощник.
10. Ако пчеларят няма възражения и не иска да задава други изходни данни по мед или пило за да получи нови резултати, може да реализира предложеното от програмата на пчелина си.
Забележка: Прави впечатление, че ако се направи изравняването, няколко пъти под ред, програмата дава различни резултати в смисъл на различни номера на рамки, особено, ако те имат близки стойности на количеството на меда и пилото. Това не трябва да тревожи пчеларя, грешката е в допустимите грамове, които са отбелязани. Крайният резултат е винаги в указаните за пчеларя граници и удовлетворява зададеното от него минимално число при изравняването.
11. Проверка на получените резултати от програмата за да е спокоен пчеларя, че не е провалил развитието на 2 кошера и не се е лишил от 2 производствени единици през времето на медосбора. С помощта на програмата, това може да стане, като получените резултати се вкарат в "картончетата" с изходните данни за кошерите, в дадения случай с номерата 14 и 19. Това става, като след преписването на списъка с рамките които се разместват (или разпечатването му), с мишката да се кликне върху правоъгълничето "Поставить результаты". По - нататък може да се построят всички кошери на пчелина по пило и по мед. Това става с клавиша F4 (Порядок записей): По найбольшему меду в гнезде; По найбольшему расплоду (пило) в гнезде. Двата кошера с №14 и №19, вече ще бъдат в средата на списъците. Ако използваме още веднъж термина въведен от авторите на програмата за кошери с тяхната сила - те ще бъдат "златна среда". С други думи ще се доближават до "идеалните" семейства в средата на списъците. Вече няма да говорим за силен и слаб кошер. Изравняването и е направено. Виж резултатите, показани по - долу. И двата кошера са с близки резултати (по мед 8,69 кг и 9,07 кг) и (по пило 3,50 кг и 3,40 кг). Силният кошер, вече не е силен и няма да се рои. Слабият вече не е слаб и ще вземе участие в първата паша. Не е излишно да повторим, че и двата са със средни възможности към деня на прегледа (01.05.2005г) и имат един месец да се развият и да достигнат първата паша заедно с другите 90% кошери от пчелина (ако с тях е работено по същия начин) със средна сила "златна среда". Както става ясно, пчеларят може да търси и малко по - добри варианти от направения, като опита още да "доизцеди" възможностите на програмата и да доближи още повече изравняваните кошери с условно избрания за "идеален" и още повече да влезе в т. нар. "златна среда". Ако разполага с малко повече време, според мен е полезно от гледна точка на това, че ще получи няколко варианта на решение на проблема си, макар и почти равностойни.
Програмата Пчела-1 предупреждава за всеки кошер, който ще се рои в предстоящия месец. Същото ставаше и при мен за кошер №14. След провеждане на изравняването, в което участва и това семейство, неговият номер, вече не е сред номерата на кошерите от предупредителната табелка. Още едно доказателство от програмата, че той не е вече между силните кошери на пчелина, които ще се рояват.
Как трябва да изглеждат кошерите №14 и №19 на пчелина след проведеното изравняване с програмата Пчела-1?
Кошер №14, мед 8,69 кг (старо - 10,96кг); пило 3,50 кг (старо - 5,0 кг)
№ пита 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 .
% мед 2 3 1 2 1 2 1 0 2 2 3 4 умножено по 10
% пило 2 2 2 4 4 4 2 0 7 6 1 1 умножено по 10
Кошер №19, мед 9,07 кг (старо - 6,80кг); пило 3,40 кг (старо - 1,90 кг)
№ пита 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 .
% мед 1 2 1 2 1 1 3 2 3 5 1 2 умножено по 10
% пило 0 6 4 5 2 2 6 1 1 1 0 6 умножено по 10
Поглеждаме въведените резултати от прегледите през пролетта, които се отнасят до пилото. При мен едно средно по сила 12 рамково ДБ семейство "златна среда" в средата на април има около 3,8 кг пило, а в началото на май приблизително 4,1 кг. При различните пчелари в различните местности (региони), където им се намират пчелините, числата ще бъдат по-различни.
Слабото семейство на 15 април има примерно 1,2 кг пило. Към момента на началото на първата паша, семейството достига не по-малко от 5,1 кг по пило след изравняването. Така изравнените семейства над 90% донасят мед за продаване от първата и последващите паши, което не винаги става без изравняване. Както беше отбелязано, именно, увеличаването на медопроизводителността на целия пчелин става заради това. А и си е работа на пчеларя - да контролира тези неща, да си прави изводи и да се намесва, така, че числата, които е получил с програмата да му вършат работа.
Подчертавам още веднъж: ако пчелните семейства се подвеждат под един общ знаменател по пило и мед - това е изравняване!!! Ако от кошерите се вземат отделни рамки с пило от силните семейства - това е подсилване именно само на слабите семейства, а не изравняване на целия пчелин.
Изравняването, както не веднъж беше подчертано, се прави 3-4 седмици до началото на първата паша и става дума за получаване на средни по сила семейства "златна среда" именно за този момент! И изравнените семейства за месец до първата паша в момента на нейното начало ще бъдат силни всички (над 90%), ако майките са до двегодишни по принцип и работят нормално. Кошерите трябва да имат равни стартови условия по разплод и мед и са ги получили след изравняването.
Някои пчелари ги смущава понятието "златна среда", която, като че ли "не иска да се рои по определение". Както следва от текста, тези пчелни семейства, които олицетворяват "златната среда" не участват в изравняването. Изравнява се процент от кошерите - слабите за сметка на друг процент - от силни семейства, до като на пчелина всичките станат със средна сила (3-4 седмици преди началото на първата главна паша).
Като финал се получават положителни резултати не само в някои кошери, а във всички пчелни семейства от пчелина (в повече от 90% от тях). Така при навременни грижи и благоприятни природни условия може да се вземе разумния максимум от всеки кошер, а не само от някои, които са се оказали някак, по стечение на обстоятелствата част от лидерите по развитието си към началото на първата главна паша.
Изравняването ще увеличи медопродуктивността на който и да е пчелин в каквито и да са различни, едни от други природни условия.
Отслабените семейства, получавайки допълнително пити с пило, седмица, след излюпването му, рязко се усилват и майките в тези семейства започват интензивно да снасят яйца. А силните такива, загубвайки част от пилото си, са останали при този обем възрастни, летящи пчели, са получили значителна част пити с празни килийки от отслабналите семейства. Майките в тях с нова енергия започват да снасят яйца в питите с празни килийки. Това също допълнително служи за стимул за активна работа на целия кошер, както за събирането на прашец, така и на нектар от цялото семейство.
Ние не отслабваме силните семейства за сметка на слабите! А затормозяваме бурното им развитие, на нужния за нас период, като по тази начин избягваме рояването. А това е една съществена разлика. Тъй като летящите пчели никой не е вземал, а ако беше взел, то в този случай би се наблюдавало отслабване! А в нашия случай, се взима само част от пилото и вместо него се поставят празни пчелни пити или с минимално количество пило, но с компютърна точност. По този начин на майките в силните семейства не се налага да скучаят, тъй като се появяват много празни килийки за снасяне на яйца. Развитието се затормозява примерно на 10 дни, а в слабите семейства с точност, точно обратното, излюпват се млади пчели, освобождаване на пчелите, които са се занимавали с кошерни дейности и майките започват активно да работят, тъй като се увеличават приноса на прашец и нектар в кошера. И след 14 дни вие няма да познаете и тези семейства, те са готови за първата паша!
Програмата не разхвърля безсмислено мед и пило. На практика това е невъзможно, а именно прави пълно сменяне на местата на пчелни пити в зададените кошери, като ги изравнява както по мед, така и по пило в зададените от пчеларя параметри (през пролетта) и само по мед през есента.
Много пчелари получават противоречиви резултати, като прилагат изравняването без компютър, защото точно не отчитат тези параметри.
Ако пчеларят има до 3-4 семейства, то може да опита и без него, но при положение, че кошерите му са примерно от 5 и до безкрайност, компютърът е сериозен помощник в тази работа и това няма как да не бъде признато и то с благодарност към него.
Има ли отрицателни страни изравняването? Има! Независимо от това, че компютъра го изпълнява за броени секунди, то на практика, това е достатъчно трудоемък процес, но ако се отчетат всички плюсове и повишаването на медопродуктивността на семействата от целия пчелин от 1,5 до 2 пъти, в сравнение с неизравняваните пчелини при равни други условия, свеждането на нула на роевото настроение на пчелите и повишаването на съпротивляемостта им към болести, то времето вложено през пролетта и през есента при работата с компютърната програма Пчела-1 се възвръща с лихва.
Сега, защо авторът на програмата не предлага конкретни цифри, еднакви за всички пчелари за "златната среда". Защото в една местност те ще са едни, а в друга различни и ще се получават в не едно и също време. Тези числа, пчеларят сам намира в програмата, след запълването на изходните данни, след прегледите на пчелните си семейства. Тъй като Пчела-1 работи еднакво добре с кошерите от всяка местност (регион).
Трябва само правилно да се въведат данните: денят на провеждане на първия пролетен преглед; размерите на ДБ рамката; породата и годините (възрастта) на майката; данните за меда и пилото за всяка ДБ рамка; други изходни данни - останалото е работа на програмата. И това както се оказва на практика е удобно за планиране на дейностите на пчелина. Много пчелари това са го разбрали и го използват в своя полза, независимо от това в какъв регион се намират пчелините им. За резултатите може да се прочете от пчеларските Интернет сайтове и форуми. При желание, всеки пчелар може сам да направи изравняване с компютър на пчелина си, като използва възможността да си запише предлаганата безплатна версия на програмата Пчела-1 за 10 пчелни семейства на адрес: http://www.apis.euro-honey.com/.
В изравняването с компютър няма нищо задължително. Може да се изравнява и без него. Може и въобще да не се изравнява. Решението е лично и се взема от пчеларя. Проблемът съм го дискутирал с колеги пчелари и трябва да подчертая, че мненията са противоречиви. Не е необходимо да бъде упреквани тези, които не ползват Интернет и компютър и като обяснение предлагат безброй оправдания. Те няма как да бъдат съгласни с всичко това. Друга група пчелари са против всичко, което не са правили предните поколения колеги (бащи и дядовци) и направо питат - "Защо ти е всичко това, след като може и без него?". Радостното в случая е, че не всички пчелари са настроени негативно. Както и в другите области на живота, компютърът намира приложение и в пчеларството и според мен това трябва да се приветства. Доказва го написаното в Интернет пчеларските сайтове и на пчеларските форуми. Който е опитал веднъж и се е убедил в положителните страни на използването на компютъра на пчелина, вече се интересува от следващата, подобрена версия на програмата "ПЧЕЛА-2" Професионал. Въпросите за нея към авторите и непрекъснато се увеличаваха още преди да започнат да я предлагат в Интернет. А и самите автори на програмата пишат, че работят върху по-следващи нейни варианти. Даже в популярното списание "FORBES" за Август 2004 г има статия "Дресировщики пчел" от Анастасия Жохова за програмата Пчела-1 и нейния автор на адрес: http://www.apis.euro-honey.com/. А това, че ние като пчелари се чудим още дали да използваме подобни програмни продукти (до 10 ДБ кошера и безплатно при това) си е наш проблем...
При подготовката на материала съм се ръководил от възможността да започна да работя самостоятелно с програмата Пчела-1 и с него да дам възможност на всеки, който пожелае, да извърви много по-кратък път от мен в тази посока.
Използвал съм основно сайта на един от авторите на програмата - Папичев А., който по професия е лекар и освен това - пчелар.
1. http://www.apis.euro-honey.com/ - Пчеловодный портал, описанието на програмата, както и други интернет сайтове и форуми с пчеларска тематика, които са свързани с него и в тях е водена дискусия, произлизаща от практическата експлоатация на Пчела-1 от пчелари, използващи я в работата с ДБ кошерите си.
2. http://www.pchelovod.info/forum/ - Объединеный пчеловодческий форум.
3. http://www.beeland.ru/ - Пчеловодство - Пчеландия.
4. http://www.beekeeping.orc.ru/ - Сайт журнала Пчеловодство.
В тях освен много други неща са посочени и се коментират възможностите на програмата Пчела-1, също така и на следващата версия Пчела - 2 Професионал, при която както се подразбира, те са много много повече.
ИВАН ХРИСТОВ ПАРАШКЕВОВ
5800, България, Плевен,
e-mail: parstivan@optisprint.net
e-mail: ivanparst@dir.bg