В пчеларството, особено през пролетта, се използват методите изравняване и подсилване на пчелните семейства с цел изравняване на всички кошери по сила към началото на първата главна паша. Toва се прави за да се предотврати влизането на бързо развиващите се силни семейства в роево състояние, привеждане на отслабналите пчелни семейства до такива със средна сила, привеждане едновременно на целия пчелин на поредните месечни задължения, за да се вземе от кошерите на пчелина през лятото максималното разумно количество, произведен мед.
Изравняването и подсилването, това са съвършенно различни методи, като с изключение на една особеност, за която ще стане дума по-долу нямат нищо общо. Някои пчелари бъркат тези две понятия, като ги мислят за едно и също, накрая получават плачевни резултати и всички отрицателни последствия от необмислените си действия.
Трябва да се подчертае единственият общ момент в тези две различни методики - това е пренасянето на пити с пило от едно здраво семейство към друго и целта на тези методи е една - това е максималната продуктивност на пчелина. На това общото в тези два метода свършва. Разликата между тях не разглеждаме. Mатериалът по тази тема е голям като обем и е подходящ за отделна статия.
Портативен компютърГарант за точността на извършване на изравняването се явява компютърната програма. Обяснението на процеса трябва да започне още от пролетта от времето за извършване на първия пролетен преглед. При провеждането му, а и на следващите след него прегледи примерно на 14 дни, един от друг, пчеларят записва в тетрадката, която виси на шията му заедно с химикалката, за всяка пчелна пита от кошера, количеството на меда и пилото в проценти. След като се прибере в къщи или в службата, въвежда данните в компютъра. Става дума за компютърната програма "ПЧЕЛА-1". Същото се отнася и ако има портативен компютър, който пчеларя носи със себе си. Компютърната програма от своя страна веднага, изчислява и показва количеството на меда и пилото в килограми за всяко пчелно семейство. По-нататък пчеларят с натискане на бутон от клавиатурата, подрежда кошерите по най-голямо количество пило в гнездото и анализира всички пчелни семейства за които е въвел информация в компютъра. От горе на списъка съответно ще бъдат семействата с най-голямо количество пило, например 3,5 кг, най-отдолу с най-малко количество - 1,5 кг, а между тях ще има значително количество семейства със средна сила с показатели по пило 2,2-2,5 кг (това са примерни числа). Пчелните семейства, които се намират в диапазона 2,2-2,5 кг, единият от авторите на програмата (дългогодишен пчелар), препоръчва да не се изравняват (тях той ги нарича "златна среда"). На изравняване подлежат тези пчелни семейства, който са в границите от 2,5-3,5 кг със семействата от 1,2-2,2 кг по пило. Както беше отбелязано, това са примерни (не задължителни) числа, изчислени от програмата веднага след първия пролетен преглед или примерно до средата на месец април.
Tук трябва да кажем няколко думи и за неизбежното подхранване през месеците април и май главно със захарен сироп. Няма установена норма за количеството на седмица, а и в случая, това не е главното. Става дума, че пчеларя, ако не обърне внимание на медовите запаси на семействата на пчелина си, ще се грижи за пчелни семейства, които се отличават в количествата на хранителните си запаси. И разликите никак не са малки. В зимно-пролетния период, някои от кошерите имат 5-7 кг и по-малко медови запаси, други 10-12 кг. Пчеларят трябва да намери начин да доведе това количество мед по негова преценка до едно число, което е еднакво (или приблизително еднакво) за всички пчелни семейства. Тогава на него му е ясно какви проблеми ще има със семействата с малко и голямо количество медови запаси. Същото (не с такива числа, а по смисъл) се отнася и за пилото.
Разглеждаме резултатите получени от пчеларя с компютърната програма, които той е получил след като е направил първия пролетен преглед на пчелина си. Програмата подрежда кошерите по пило и пчеларят като гледа списъка, трябва да реши кои от семействата ще изравнява с помощта на компютъра след няколко седмици.
Тези семейства, които са с по 3,5 кг пило, ще достигнат своя максимум в развитието си много по-рано от началото на първата пчелна паша. И семействата с такава маса ще се окажат в роево състояние. С други думи - те няма да донесат мед на пчеларя. Най-долната група пчелни семейства в списъка, чието пило е било по време на първия преглед 1,2-1,5 кг маса, са слаби и към момента на първата паша достигат маса 2,2-2,5 кг по пило - тези семейства също нищо не носят на пчеларя от първата паша. А тези пчелни семейства, които по пило наричаме "златна среда" (определението важи, най-точно за края на м.април, началото на м.май) към началото на пчелната паша достигат необходимата маса от 4,5-5,0 кг по маса и не успяват да встъпят (изпаднат) в роево състояние, тъй като е започнала първата главна паша и ето тази "златна среда" и донася мед на пчеларя. Посочените числа са примерни и се отличават за всяка местност. (Пчеларят ги избира лично, като получи изчисленията на програмата за своя си пчелин, за конкретните си пчелни семейства. Контролът на тези числа е задължителен до около края на април, началото на май, когато той ще проведе изравняването!!!). По-нататък първата паша плавно преминава във втора и на пчелните семейства не им е до рояване, тъй като пчеларят изцентрофужва меда от първата паша и пчелите продължават да работят. Ето за това се понижава и процентът на пчелните семейства, които се рояват. А ако пчеларят редовно преглежда кошерите си, рояването изчезва, защото е забелязано заедно с другите проблеми и не е оставено да търпи развитие.
Без да се проведе изравняване, количеството на меда в семействата е различно. Малкото му количество довежда до слабо развитие на семействата, големите запаси мед тормозят работата на майката, тъй като отсъства място за снасяне на яйца от нея. Както беше отбелязано, необходимо е пчеларят да корегира наличните запаси в кошерите, но не произволно и с уговорката, "не знам точно, колко мед има, но и така ще кара, защото и в други години е било горе-долу толкова".
При изравняването с помощта на компютъра, програмата изравнява зададените пчелни семейства както по пило, така и по мед. Като резултат към началото на първата главната паша над 90% от пчелните семейства достигат необходимата маса и я вземат. А без изравняване, за пашата са подготвени само средните по сила семейства - т.нар. "златна среда", която по стечение на обстоятелствата е такава, защото така е излязла от зимата.
Времето за провеждането на изравняването е примерно в края на април, началото на май месец - т.е. 3-4 седмици до първата главна паша и думите "златна среда", както беше отбелязано са най-точни за този момент. Изравнените семейства (лидерите и аутсайдерите) ще имат равни стартови условия по пило и мед. Така в деня на изравняването те ще се превърнат в кошери със средна сила - т.нар. "златна среда", но вече получена от пчеларя от силните и слабите му пчелни семейства. Така вече всичките му кошери ще бъдат със средна сила. Няма да има лидери (отличници) и аутсайдери (двойкаджии). Вече всички семейства (реално над 90%) на пчелина са със средна сила - "златна среда" и започват развитието си от почти едни и същи позиции по мед и по пило около месец преди първата главна паша. Това се отнася както се подразбира и за тези, които са си "златна среда" като даденост от зимата и тези, които са станали "златна среда", след проведеното изравняване. Така вече със средна сила са над 90% от кошерите в пчелина на пчеларя в деня на изравняването. Това означава, че почти всички пчелни семейства (над 90%) достигат с максимална сила за първата и последващите я паши.
Чисто технически проблем е, пчеларят да отиде на пчелина с разпечатка в ръка (или с преписан от монитора списък) и да размести указаните от компютъра пчелни пити между силните и слабите кошери. Само за сметка на компютърната точност е реално да се приближи пчелина към нужните показатели по мед и пило на необходимия на пчеларя период. "На ръка" и "на око", много малко пчелари могат да го направят и то не винаги.
Прайс е писал за изравняването: "То е ефективно от половината на април до началото на май". Главното условие за успех в работата, по мнението на Прайс, се състои в изравняването на силата на семействата преди времето за рояване и пред главната паша. Това не веднъж е подчертавал и най-знаменития пчелар-практик на Германия - Гравенхорст: "Едни семейства, благодарение на това се удържат да не роят, отдават всички сили на размножение в самия кошер, другите семейства - слабаци - получават сериозна помощ за по-нататъшното си развитие във вид на пило и млади пчели, веднага след неговото излюпване".
Изравняването не се приема еднозначно от всички и е една от спорните теми в пчеларството. На всеки пчелар е ясно, че да се изравнява "на око" целия пчелин е невъзможно. Може само на части (2-4 кошера) и то за съжаление не се получава добре при всеки пчелар, оттук произлизат и различните мнения по този въпрос. Компютърът е направил тази операция удобна и понятна за всеки пчелар. А главното я е направил точна. При изравняването с компютър, максималната разлика по пило, може да бъде не по-голяма от 200 грама, а в болшинството случаи практически равна, остава на пчелина да се преместят рамките с пило в кошерите, така както е написала програмата. Авторът и препоръчва да се прави изравняването в ранна пролет около 2 седмици след подробния преглед на кошерите и очистването им. Може да се прави и по-нататъшно изравняване през лятото, например както е правил Прайс. Както беше отбелязано, същността на изравняването се състои в това - целият пчелин да посреща първата и последващите я паши силен (всеки кошер на ниво 100%, както би се справил "идеалния" за дадената местност и технология кошер). С други думи - без изравняване за пчеларя работят тези кошери, които около месец преди главната паша са били със средна сила - "златна среда", слабите работят за себе си, а не за пчеларя, а силните встъпват в роево състояние, и на тях не им е до медосбор, макар, че пчели има предостатъчно. Те също не работят за пчеларя.
Затова изравняването издърпва отслабените по някакви причини пчелни семейства до такива със средна сила - "златна среда" и задържа бурното и ненужно на дадения момент развитие на силните семейства, отново до семействата със средна сила - "златна среда". Затова, значително се снижава роевото настроение на пчелните семейства, отпада нуждата от противороеви отводки. Главното условие на изравняването е възрастта на майката - 1-2 годишна. Няма смисъл да се подсилва семейство с 3-4 годишна майка, тук причините са свързани с възрастта и. Изравняването е тест за майките. То ускорява работата на младите майки в семействата, по различни причини по-лошо презимували, и ако тези майки действително са добри, то те започват веднага след изравняването да работят с пълна сила в течение поне на първите 14 дни. Това се забелязва, а ако майките не са добри, макар и да са млади, то ускорението в работата е незначително. Ето едно указание за замяна на майката с по-добра. И затова изравняването се явява като един тест за нейните възможности и едновременно е експеримент върху нея. Ако след неговото провеждане, семейството изостава в развитието си, това е признак за нейното предстоящо бракуване. И това не е всичко - изравняването е много интересно и продуктивно мероприятие и понякога довежда и до тиха смяна на майката от самите пчели. След изравняването, значително се понижава процентът на поразяване на пчелните семейства с аскосфероза и аспиргелоза, тъй като това са болести на слабите семейства. Силните, често се справят с болестите самостоятелно, без използването на лекарствени препарати, което никак не е маловажно.
Най-главното е, че изравняването, независимо от системата на кошерите, може и е нужно да се използва на практика, ако пчеларстването се използва не за развлечение, а за реални доходи.
Лично за мен и за много други пчелари, които също използват програмата "Пчела-1", най-важната функция е изравняването! Ето къде тази функция без компютър не може точно да бъде приложена с висока точност. Не е реално пчеларят правилно и точно да извади и постави рамки (пчелни пити), така, че във всички кошери да има равно количество мед и пило (съгласно методиката). Другата много важна функция на програмата е възможността и за прогнозиране на състоянието на пчелното семейство на 1 месец след проведения от пчеларя преглед. Темата е предмет на отделна статия, тъй като е голяма като обем.
Както беше отбелязано, силното семейство при всякакви условия, към момента на началото на първата паша, достига маса на пилото не по-малко от 5-5,5 кг. Вместо обаче да участва в медосбора, ако достигне тази маса преди началото на главната паша, то с такава биологична граница ще влезе в роево състояние и участието му в първата главна паша и в следващите, ако пчеларя не вземе мерки е нерационално. Такива семейства на всеки пчелин са не повече от 40%, тези, които са излезли от зимата със средна сила ("златна среда") са 30% и около 30% слаби семейства - причините за това не разглеждаме. Както нееднократно става дума за това, мед събират тези 30%, които излизат средни по сила "златна среда" от зимуването. Слабите няма да достигнат нужната сила до първата главна паша, силните трябва да се делят (ако не се проведе изравняване), което също не води до медосбор. При последващото изравняване, както вече беше подчертавано, всички изравнени семейства (повече от 90%) донасят стоков мед (за продаване) от първата и последващата я паши, което не винаги става, а и може да се каже, че не става без изравняване. Именно за сметка на това се увеличава обема на меда за продаване по целия пчелин на пчеларя, възприел изравняването, при това с компютър като инструмент за по-голяма медопродуктивност.
Защо авторите на програмата Пчела-1 акцентуват на изравняването макар, че в нея има много други функции, това е защото пчеларят е заиннтересуван в продуктивно пчеларство, на него му е нужен максимален резултат от всеки кошер. И изравняването дава значителен принос на медопродуктивността по целия пчелин, която в сравнение със съседите пчелари, които прилагат същата технология, работят в същата местност, но не прилагат изравняването още повече с компютърна точност е почти два пъти по-голяма (виж данни от автора на програмата на адреса: http://www.apis.euro-honey.com/).
Същността на казаното до тук е в това, че не е възможно да се изравни нормално голям пчелин с много кошери, така, че количеството на меда и пилото в тях да бъде еднакъв. Ето за това задачата е възложена на компютърната програма. "На око" не се получава достатъчно точно, а компютъра използва изходните данни, въведени от пчеларя след направения преглед на кошерите на пчелина и пчелните пити ги "размества" така, както на пчеларя не му е реално да го направи.
Именно за сметка на изравняването, направено на пчелина, през пролетта целият пчелин, а не само отделни кошери, взема максимално първата и последващите главни паши, не влизайки в роево състояние. И приръстът на продуктивността е нещо ествствено след това.
Същото изравняване, но вече само по мед, може да се направи през есента. Пчеларят ще бъде сигурен, че в ДБ кошерите му са осигурени медови запаси за тежкия зимен период над количество избрано от него, например 14 кг (числото не е задължително), част от които ще са полезни през ранната пролет.
ИВАН ХРИСТОВ ПАРАШКЕВОВ
5800, България, Плевен,
e-mail: parstivan@optisprint.net
e-mail: ivanparst@dir.bg