Непосредствено преди настъпването на главната паша трябва да се направи преглед на пчелните семейства и да се установи тяхното състояние и готовността им да използват пашата. По това време пчелните семейства трябва да имат много пчели, които да покриват плътно всички пити в гнездото и в корпусите или магазините (ако са поставени такива преди пашата). Пилото не бива да бъде по-малко от 8--9 плодникови пити; колкото то е по-голямо количество (особено запечатаното, толкова повече пчели ще се излюпят по време на пашата и ще заместят ежедневно загиващите в голям брой стари летящи пчели. Трябва да се преценяват и майките на семействата, за да се знае кои подлежат на смяна. От много важно значение за доброто използване на пашата е пчелните семейства да бъдат с повишено работно настроение и да не изпадат в роево състояние както преди, така и по време на медосбора. Ако при прегледа се установи, че някои пчелни семейства са заложили роеви маточници, за да се предотврати естественото рояване и за да се възстанови работното настроение на пчелите, трябва всички маточници да се унищожат и гнездата силно да се разширят, като преждевременно им . се поставят магазини (или корпуси) с изкуствени пити и им се усили вентилацията или пък да се приложи способът на Вашченко. При този преглед трябва щателно да се прегледа откритото и запечатано пило, за да се установи неговото здравословно състояние. Прегледът на пилото е особено наложителен, когато в района на пчелина е констатирано гнилцово заболяване.
Главната паша настъпва, щом започне цъфтежът на онези медоносни видове (акация, ливади, липи и пр.) в района на пчелина, от които пчелите събират най-много мед, част от който може да се вземе. Това се познава и по самите пчелни семейства: летежът на пчелите значително се усилва, като започва сутрин рано и приключва късно вечер, пчелите усилено принасят нектар, като запълват празните килийки в плодниковите пити, както и килийките, която се освобождават при излюпването на пилото. Като се погледне отгоре откритият плодник, вижда се, че пчелите са надградили или запечатали с нов бял восък запълнените с пресен мед килийки в горните краища на питите или, както се казва, питите са „забелели". За настъпването на главната паша най-сигурно се съди по промените в теглото на контролния кошер, който е поставен на децимал. Щом ежедневният принос на нектар в него започне да се увеличава над 0,3--0,4 кг, а крайните пити в гнездото са запълнени с мед и вече е започнало запечатването им, това е най-сигурното указание, че главната паша е вече настъпила и че е дошъл моментът за поставяне на магазините или корпусите, както и за пълно разширяване на гнездата при кошерите лежаци.
Магазинът не бива да се поставя, преди плодникът да е зареден с пита и крайните пити да са запълнени с мед. С оглед на това на по-слабите семейства магазините се поставят по-късно. При по-слаб приток на нектар отначало магазинът може да се ограничи наполовина, като другата половина се изолира от плодника с покривното платно или дъсчиците; със запълването на питите той постепенно се разширява. Понякога, макар пчелните семейства да са добре развити, пчелите не се качват в магазина веднага. Това може да се дължи на неприятната миризма на магазините (от нафталин и пр.), която те са придобили при съхраняването. Затова преди поставянето магазините трябва да се излагат 1--2 часа на слънце, за да се проветрят и да изгубят неприятната миризма. За по-бързото примамване на пчелите в магазина се препоръчва издигането на 1--2 плодникови пити с открито пило в средата на магазина; след като пчелите заработят на съседните магазинни пити, плодниковите пити се връщат в плодника. Със започването на главната паша не всички семейства се включват активно в нейното използване още в началото. Някои семейства, макар и не по-слаби от другите, се включват в пашата с 2--3 дни закъснение след другите. Това се дължи на по-късното разузнаване й откриване на пашата от пчелите на тези семейства. Затова някои пчелари практикуват дресиране на пчелите, като непосредствено преди настъпването на главната паша подхранват пчелните семейства със сироп от мед, който произхожда от същите растения, но е от реколтата от предната година. Дресировката може да стане и с пресен нектар от същите растения, като се вземат магазинни пити от онези пчелни семейства, които са започнали най-напрел да го събират, и се разпределят между останалите семейства. Пресният нектар може предварително да се центрофугира и след това с него да се подхранят останалите семейства.
Когато притокът на нектар е от 2 до 4 кг на ден, един магазин е недостатъчен за преработката на нектара и складирането на меда. В такъв случай, за да не се загуби от медосбора, на пчелните семейства трябва да се поставят два магазина. Вторият магазин се поставя два-три дни след първия, и, то под него, непосредствено върху плодника. Ако няма изградени пити, вторият магазин може да се зареди изцяло с неизградени. При силни семейства той бързо се изгражда, тъй като пчелите се стремят да възстановят нарушената цялост на гнездото. По същия начин се поставя магазин или цял трети корпус и при двукорпусните кошери. При лежаците след пълното разширяване на гнездото при нужда може да се постави магазин.
Когато притокът на нектар е над 4 кг на ден и пчелните Семейства са силни, а главната паша още продължава, тогава на тях се поставя и трети и четвърти магазин, а в изключителни случаи магазините могат да бъдат и повече. Всеки нов магазин се поставя непосредствено върху плодника, под другите магазини, като редът им не се нарушава. Това улеснява и отбирането на магазините за центрофужене, тъй като най-зрял е медът в най-горните магазини, където пчелите най-рано са започнали да запечатват питите.
За изпаряване на излишната вода от нектара трябва да се осигури добра вентилация на гнездото. За да приготвят 10 кг мед, пчелите трябва да преработят средно 40 кг нектар, като изпарят от него около 30 кг вода; за тази работа те изразходват приблизително 2 кг мед. Застанали пред прелката, по дъното на кошера и по долните части на питите, по време на главната паша пчелите усилено размахват крилцата си и създават въздушно течение, като изкарват навън от гнездото влажния въздух и вкарват в кошера сух, топъл въздух. За да се улесни вентилацията и да не се ангажират с нея много пчели, а заедно с това и да се засили притокът на нектар, необходимо е по време на главната паша всички прелки на кошерите да бъдат напълно отворени; дъната трябва да се спуснат, като се изваждат клиновете под тях. Ако на корпуса няма прелка, той може да се повдигне и да се подпре с клин от едната страна, за да се образува пролука, широка 1--2 см, през която става вентилацията.
От много важно значение за нормалната работа на пчелите през време на главната паша е кошерите да не са изложени на силно нагряване от слънцето. При изложените на силно слънце кошери пчелите изгубват охота за работа и се трупат по стените, дъното и пред прелката на кошера. Установено е, че пчелите работят добре и в горещо време, щом кошерите са засенчени. С оглед на това през лятото кошерите трябва да бъдат разполагани под короните на дърветата, и то така, че върху тях да пада сянка по обедните и следобедните часове, когато слънчевото греене е най-силно. Кошерите обаче не бива да се поставят в гъсти насаждения със специални корони, под които има постоянна сянка, тъй като там се затруднява летежъ т на пчелите и сутрин те по-късно излитат. Когато няма подходяща сянка от дървета, кошерите се засенчват с клони, храсти или рогозки, които се поставят така, че да пазят от нагряване южната страна и капака на кошера.