В основата на изкуственото отглеждане на майките е способността на пчелното семейство да отглежда няколко десетки млади майки след отнемането на неговата майка или при други специфични условия на отглеждане. При изкуственото отглеждане на майките пчелите сами строят маточниците, хранят ларвите, полагат всички грижи за маточниците.
Като познава условията и тяхното конкретно влияние при отглеждането на пчелни майки, пчеларят е в състояние така да ги промени, че да осигури високо качество на отглежданите майки. Доказано е, че най-качествените майки се получават, ако използваната ларва не е по-възрастна от 24 часа. Пчеларят може Да планира времето на излюпването на майката, да въведе ред и организация в майко производството. Ако се използват ларви, не по-възрастни от 24 часа, бъдещите майки ще се излюпят 12 дни след даването им за отглеждане.
При изкуствено отглеждане на пчелните майки от една ценна в племенно отношение майка може да се получат голям брой майки дъщери, без да се намалява силата или продуктивността на нейното семейство, да се организира производство на ранни пчелни майки, когато тяхното използване е най-ефективно, да се създадат специални майко производителни стопанства за промишлено производство на висококачествени пчелни майки от избрана порода и да се извършва организирана селекционно-племенна работа.
Промишленото производство на пчелни майки се състои в получаване на неплодни майки и племенни търтеи, съешаване на пчелните майки с търтеи, преценяване и окачествяване (бонитиране), маркиране и транспортиране на произведените плодни майки.
При организирането на производство на неплодни пчелни майки се формират две основи групи пчелни семейства: майчини (племенни) семейства и семейства отглеждачи.
Майчини семейства. Определянето им зависи от целите и задачите на селекционно-племенната работа. Обикновено те са най-добрите по продуктивност, развитие и устойчивост на заболявания, с високопродуктивни майки. Ако на пчелина е провеждана задълбочена селекционна работа, за майчини се избират семейства, които може да не са най-високопродуктивни, но са с най-добър произход, с ценни наследствени заложби, с майки, изпитани по качество на потомството или с най-добре проявилите се техни дъщери. От майчините семейства се взимат само млади ларви или яйца (в зависимост от начина) за отглеждане на майки дъщери. От майчините семейства зависят наследствените качества на бъдещите семейства с произведените дъщерни майки. Броят на майчините семейства в пчелина зависи от желания брой майки (плана), от продължителността на пашата, от състоянието на времето, от биологичните особености на пчелите, от използваните начини за отглеждането на майките, от професионалното равнище (подготовката и образованието) на майко производителите и др. При план до 500 майки се отделят 1-2, а при повече от 1000 майки - 4-5 майчини семейства. Независимо че от едно майчино семейство може да се получат десетки хиляди ларви за отглеждане като майки, за да се избегне родствено развъждане (инбридинг), са необходими няколко майчини семейства. Те се определят и се подготвят още през есента. Зазимяват се много добре. След осведомителния преглед за тях се полагат всички грижи, които довеждат до бързо развитие, така че да достигнат оптимална сила в началото на майко производствения сезон. Известно е, че най-ценните майки се получават от ларви, които в първите часове от ларвения си стадий преминават на специализирано хранене и отглеждане (за пчелни майки).
За получаване на млади едно възрастни ларви в средата на майчиното семейство се поставя светлокафява изградена пита, като се наблюдава кога майката ще започне да снася яйца. Питата се маркира, за да се различава от останалите пити в гнездото. На четвъртия ден след началото на яйце снасянето се излюпват ларви, които може да се използват за майко производство. За да се получат по-голям брой ларви, в клетка изолатор от разделителна решетка се поставят светлокафява пита и пчелната майка. След снасянето на яйцата (обикновено 2-3 денонощия) питата се маркира и се изнася в семейството. Излюпилите се ларви може да се използват за отглеждане на пчелни майки. В изолатора се поставя друга пита и така цикълът се повтаря до края на майко производствения сезон.
Семейства майкоотглеждачи. Предназначени са за отглеждане на пчелни майки от предоставения им племенен материал. Използват се, за да не се нарушава нормалното развитие на майчините семейства. Мнението, че при храненето на ларвите в маточниците отглеждачите предават наследствена информация на бъдещите майки чрез пчелното млечице, е неоснователно. От семействата
майкоотглеждачи до голяма степен зависи качеството на отглежданите майки, защото условията, които те създават, влияят непосредствено върху тяхното развитие. Подготовката на семействата отглеждачи трябва да започне навреме. Подбират се продуктивни семейства, отличаващи се с добро развитие. В семейството отглеждач трябва да има поне 10-12 междурамия пчели и достатъчно физиологично запазени млади пчели кърмачки, 5-8kg мед и 2-3 пити с прашец. При ранно майкопроизводство за отглеждане на този брой пчели и за достигане на такава сила често се прибягва до подсилване на отглеждача с пити със запечатано пило, взето от други високопродуктивни семейства, или като се използва помощно семейство.