Известно е, че пчелната майка се съешава с няколко търтея. На пункта за съешаване трудно може да бъдат осигурени насищане на пространството с търтеи от желания произход и пълна изолация от чужди търтеи. Това затруднява контрола при съешаването и пречи на развъдно-подобрителната-работа.
Пълен ефект от племенна работа може да има само при строг подбор на търтеите и инструментално осеменяване на пчелните майки.
Така се получават плодни майки по-рано напролет независимо от климатичните условия и се спестяват разходите за организиране и поддържане на нуклеуси и на пунктове за съешаване. Загубата на неплодни пчелни майки при съешаването достига често 50%, а при инструментално осеменяване теса не повече от 10 процента. Изкуственото осеменяване гарантира ефективен контрол върху произхода на търтеите и върху сигурността и качеството на осеменяването (контролират се количеството и качеството на използваната семенна течност). При изследванията не се установяват различия в качеството на изкуствено осеменените и естествено съешените пчелни майки.
Изкуственото осеменяване на пчелни майки се извършва от обучени специалисти в лаборатория, оборудвана с необходимите уреди и апарати. За осеменяване се използват полово зрели търтеи (след 140-дневна възраст) и неплодни пчелни майки на 5-дневна възраст. След получаването на семенна течност от търтеите пчелната майка се упоява с С02, фиксира се на специален станок и под бинокулярна лупа при увеличение 16 пъти се осеменява. Една майка се осеменява около 15 минути. След 24-36 часа се осеменява повторно, след което пчелната майка се използва по предназначение. Дозата за едно осеменяване е 4 mm3, а за пълното са необходими общо 8mm семенна течност.
През последните години изкуствено осеменяване на пчелните майки се прилага не само в научните институти, а и в практиката.