...за приготвяне на лъжичка мед (30 g) 200 пчели трябва да събират нектар цял ден при добра паша. Още толкова пчели обработват нектара, донесен в кошера. За запечатване на меда в 75 килийки се изразходва 1 g восък.
...пчелният мед при правилно съхраняване не губи вкусовите си качества в продължение на много години.
...от дълбока древност медът се използва като лечебно сред¬ство при простудни заболявания. Благоприятно въздействие оказва консумирането на мед в съчетание с топло мляко, с лимонов сок (сок от един лимон и 100 g мед), с чай от жълта кому чига (1 лъжичка мед на 1 чаша чай), с хрян (1:1) и др.
...продължителната употреба на мед подобрява общото със¬тояние на организма. Благоприятно въздейства върху сърдеч¬ните мускули, при хипертония, атеросклероза, язва, гастрит, понижава възбудимостта на нервната система и нормализира киселинността на стомашния сок. Медовата терапия се прилага за лекуване при някои очни болести и заема значително място в козметиката. Медът омекотява кожата, подобрява еластич¬ността й и я лекува от лишеи и струпеи, заздравява косъма и предпазва от косопад.
...медът ускорява заздравяването на гнойни рани и изгаряния. Съдържащата се в меда пантотенова киселина е необходима за работата на жлезите с вътрешна секреция.
...в меда има вещества, ускоряващи растежа на младия орга¬низъм. Медът е отличен източник ни енергия: в 100 g мед има 1319,85J.
...в състава на пчелния мед влизат около SO елемента, важни за човешкия организъм: гликоза, минерални соли, ензими, витамини и други вещества. Медът регулира дейността на хранос¬милателната система.
...е полезно сутрин и вечер да се изпива по чаша вода с разтворена в нея лъжичка мед.
...пчеларите много рядко боледуват от ревматизъм.
...медът повишава съпротивителните сили на детския органи¬зъм.
...лечебната доза мед за възрастен човек е 100 - 200 g дневно в продължение на два месеца. Приема се на три порции: сутрин 30 - 60 g.нa обяд 40 - 60 g и вечер 30 - 60 g. Целесъобразно е да се приема 1,5-2 часа преди или 3 часа след ядене. Медът се приема по-добре разтворен във вода, топло мляко или сметана.
...лечебните свойства на восъка са признати от древността. От пчелен восък се приготвят различни пластири и кремове. Восъкът придава гладък и нежен вид на кожата.
...цветният прашец е незаменима белтъчна храна, тъй като съдържа целия набор от елементи, необходими за нормалното съществуване на растенията и на животинските организми.
...растенията произвеждат много прашец. В един ябълков цвят се образуват 100 хил. прашецови зърна, в реса от бреза - 6 млн., в метлица от царевица - 50 млн. и т.н. Много цветен прашец отделят дъбът, тополата и др. Годишно в полята, ливадите и горите не се оползотворяват хиляди тонове цветен прашец, притежаващ ценни хранителни и лечебни свойства.
...в 1 kg цветен прашец се съдържат толкова дневни дози витамин Р (рутин), които могат да предпазят няколко десетки души от кръвоизлив в мозъка. За нормалната дейност на нервна¬та система важна роля има съдържащият се в прашеца аневрин.
...прополисът е известен в народната медицина като средство против злокачествени новообразувания на кожата.
...препарати от прополис са отлично средство при изгаряния, измръзвания, огнестрелни рани, следоперативни рани и др.
...пчелното млечице усилва апетита, повишава обмяната на веществата, създава бодро настроение, повишава съпротивител¬ните сили на организма. То е силен стимулатор, лекува злока¬чествена анемия, левкемия, възстановява функциите на жлези¬те с вътрешна секреция, оказва силно въздействие върху дейност¬та на надбъбречните жлези и на кората на главния мозък.
... пчелната отрова има лечебни свойства и се използва за лекуване при бронхиална астма, радикулит, ревматизъм, арт¬рит, хипертония, склероза.