Специализацията на производството е резултат на общественото разделение на труда. Тя допринася за усъвършенстване на организацията на работа в пчелина, ускорява темпа на развитие на пчеларството и повишава неговата ефективност.
При условията на пазарната икономика селскостопанското производство, включително и пчеларството, се специализира под въздействието на обективните икономически закони и преди всичко на закона за стойността. Съобразявайки се с изискванията на закона за стойността, специализацията на производството се изразява в прилагането на икономическите стимули, за да се даде възможност всички основни пчелни продукти, в чието производство се специализират отделните пчелини, да осигуряват оптимална рентабилност на производството на пчеларската фирма като цяло.
Икономическите отношения на всяко общество се проявяват преди всичко като интереси. Ето защо при определянето на специализацията на дадена пчеларска фирма трябва да се имат предвид както интересите на цялото общество, така и интересите на отделната фирма. Икономическите взаимоотношения между обществото и отделните частни или кооперативни пчеларски фирми трябва да бъдат построени така, че фирмите да бъдат заинтересовани материално от максимално увеличаване на производството на необходимата за обществото пчелна продукция.
Недостатъчно внимание се обръщаше на икономическата ефективност на производството на отделните пчелни продукти, поради което с икономически средства не се стимулираше специализацията на пчеларското производство у нас. Недостатъчно се използваха и цените като инструмент за оптимизиране на пропорциите на това производство. При действащите изкупни цени до либерализирането им през 1991 г. рентабилността на пчеларските фирми беше много ниска, поради което те се поставяха в икономически неизгодно отношение. Ниската рентабилност на производството забавяше или анулираше темпа на разширеното производство, намаляваше материалната им заинтересованост и задържаше специализацията на пчеларското производство вътре в отрасъла.
Специализиране на дадена пчеларска фирма означава да се определят и максимално да се развият отделните направления в производството на основните пчелни продукти или дейност (пчелоопрашване) и правилно да бъде подбрано и съчетано с тях производството на другите пчелни продукти.
Висока степен на специализация на производството на даден продукт в пчелините е възможно да се постигне само на основата на научно-техническия прогрес. Специализацията, от своя страна, води към концентрация на производството, с което се създават необходимите условия за внедряване на отделните направления на научно-техническия прогрес и за поставяне на пчеларството в значителната си част на промишлена основа. Със специализацията се създават условия за по-рационално използване на пчелните семейства за производство на различни пчелни продукти. На тази основа се повишават обществената производителност на труда и ефективността на производството в отрасъла.
Влиянието на специализацията на пчеларското производство върху рентабилността му в пчеларските фирми се характеризира от различната структура на производството, изразена в процент от общата продукция, която е сбор от седем структурни компонента. Първите четири са основните пчелни продукти: пчелен мед, пчелно млечице, пчелна отрова и пчелни майки. Петият компонент включва всички други получавани пчелни продукти: пчелен восък, цветен прашец, пчелен клей (прополис), вощина, троптина. Шестият включва стойността на отглеждане на пчелите (полученият прираст в пчелина) и седмият - стойността на сумите, получени за пчелоопрашителната дейност.
Различната структура на производство е в резултат на различното участие на посочените компоненти в общата продукция на пчеларските фирми. Обикновено най-голямо е участието на меда - над 50%, а в отделни кооперативни фирми - до 80%. Делът на втория основен пчелен продукт - млечицето -достига 30%. Отровата участва в структурата на производство на фирмата, която го произвежда, над 30%. Голям е делът и на четвъртият основен пчелен продукт - пчелните майки, който в майкоразвъдните стопанства надхвърля 40%. Другите пчелни продукти в повечето случаи са придружаващи и техният дял се движи до 10% в структурата на производството на фирмата. Най-малък е делът в структурата на производството на всички .пчеларски кооперативни фирми на отглеждането на пчелите (прираста) - до 5%, а делът на пчелоопрашването достига 20% и то е организирано само в няколко кооперативни пчеларски фирми, чиито пчелини са разположени в райони, засети със слънчоглед, или в които има големи масиви с овощни насаждения.
са структурните елементи на специализацията в пчеларството?