Цветът, вкусът и ароматът са най-важните органолептични свойства на пчелния мед, които зависят от растителния произход и от условията на преработка и съхранение. Сравнително малко са сведенията за зависимостта на тези показатели от химичния състав и от физичните свойства на меда поради трудности при изследването на съответните компоненти.
Цветът на пчелния мед е светложълт, жълт, кафяв, тъмнокафяв в зависимост от произхода му. Със светъл цвят се отличават акациевият, акациево-ливадният, детелиновият и мановият мед от иглолистни дървета, а с тъмнокафяв — кестеновият, някои видове ливаден и мановият мед от широколистни дървета. Останалите видове имат цвят, който варира , между тези две крайности. Медът става по-светъл при кристализация, но потъмнява при съхранение. Потъмняването е по-интензивно при запазване при по-висока температура. Установена е връзка между цвета и химичния състав на меда.
Потъмняването се дължи на кондензация между азотсъдържащите съединения (аминокиселините, белтъците) и редуциращите захари, при което се образуват меланоидини, а също така и на продуктите, получени при разграждането на фруктовата. Освен това цветът на меда е свързан със съдържанието на пепел, особено на желязо, мед и манган. Има корелация между pH и цвета. Повечето цветни вещества в тъмния мед са водоразтворими, а в светлия — мастноразтворими. Смята се, че цветните вещества на меда са каротиноиди и антоцианини. Цветът на меда се определя чрез стъклени цветни еталони или чрез уреда на Пфунд.
Ароматът на меда в повечето случаи зависи от растението, от което е получен. Това е особено силно подчертано при кестеновия, липовия, тютюневия и лавандуловия мед. Някои видове мед не притежават специфичен аромат. Ароматичните вещества са летливи и при продължително съхранение или нагряване на меда при висока температура ароматът отслабва или изчезва.
Изследването на химичната природа на някои вещества, които придават аромата на меда, стана възможно след прилагането на газово-течната хроматография. Тези вещества може да се разделят главно на три групи: карбонилни съединения (алдехиди и кетони), алкохоли и естери. От първата група са идентифицирани формалдехид, оцеталдехид, пропионал- дехид, ацетон, метилетилкетон и др., от втората — пропанол и изопропанол, етанол, бутанол, изобутанол, пентанол, бензилов алкохол и др. и от третата — метилови и етилови естери на мравчената, оцетната, пропионовата, бензоената и други киселини.
Съветски автори са установили присъствие на у-терпинен, р-цимол, хексилацетат, линалол, цитронелол и други ароматични субстанции. Метилантранилатът се съдържа в бот цитрусови растения в количества от 0,8 до 4,9 мg/g. Към ароматичните вещества спада и хидроксиметилфурфуролът. Общо в меда се съдържат над 50 съединения, които обуславят неговия аромат, но по-голямата част от тях не са идентифицирани.
Вкусът на всички видове мед е сладък, а кестеновият, тютюневият и някои видове манов мед имат горчив привкус. Както ароматът, така и вкусът може да се промени при нагряване. След ферментация медът придобива кисел вкус. Вкусът се определя от количеството и от съотношението между фруктозата, глюкозата, органичните киселини и аминокиселините. Ароматичните вещества също влияят върху вкуса.
Цветът, ароматът и вкусът се определят органолептично и в съчетание с други признаци подпомагат определянето на произхода на меда.
Едно от свойствата на монозахаридите е това, че при нагряване с минерални киселини се обезводняват и се получават пръстенни съединения. От хексозите, а също и от дизахаридите се образува х и д р о к с и м е т и л ф у р ф у р о л (ХМФ), който се разгражда по-нататък на левулинова и мравчена киселина. Присъствието на незначителни количества ХМФ в натуралния мед се дължи на деградирането на монозахаридите, особено на фруктозата, под действие на органичните киселини, които се съдържат в меда.
Количеството му се увеличава при нагряване, при продължително съхраняване и при добавяне към меда на търговска глюкоза или на инвертна захар, получена чрез киселинна хидролиза на захароза. Поради това по количеството на ХМФ може да се получи известна информация както за степента на прегряване на меда, което е придружено с влошаване на качеството му, така и за фалшифицирането му с други продукти.
Количеството на ХМФ в натуралния и незагряван мед е малко под 1 mg/100 g. Само понякога — мед от субтропични страни — съдържанието на ХМФ е по-значително (до 11,7 mg%) поради по-топлия климат.
Пчелният мед съдържа минимални количества л и п и д и, които се състоят от триглицериди, стероли, фосфолипиди, свободни мастни киселини (палмитинова, олеинова, лауринова, стеаринова и др.) и естери на мастните киселини. Възможно е някои липидни съставки да попадат в меда от пчелния восък.
Някои редки видове мед съдържат токсични за пчелите и за човека вещества. Такъв е медът, получен от редица растения от сем. Ericaceae — Пиренови (Rhododendron — рододендрон, Azalea — азалеа, Andromeda — андромеда, Kahnia — калмиа).
Отровни компоненти са ацетиландромедолът (андромедотоксинът) и други подобни съединения (андромедолът, анхидроандро- медолът) или някои алкалоиди и гликозиди. Токсичните вещества са летливи. При продължително съхраняване при обикновени условия или при загряване на меда отровните субстанции се отстраняват.
Пчелният мед съдържа холин и ацетилхолин в количество до 5—6 mg/100 g мед, които според много автори попадат от пчелите.
От изложеното дотук е ясно, че медът е многокомпонентен продукт. Според White (1976) съдържа поне 181 идентифицирани вещества, но техният брой несъмнено ще се увеличава с бъдещите проучвания върху състава на меда.