Хиалуронидазата в пчелната отрова спада към групата ензими, чието основно свойство е хидролитичното разграждане на хиалуроновата киселина и на други сложни полизахариди с аминни, ацетилни, сулфатни и карбоксилни групи, известни като мукополизахариди.
Тези съединения влизат в състава на междуклетъчното вещество на съединителната тъкан и на мембраните. Тяхното разграждане увеличава проходимостта на тъканите и клетките. Това обяснява присъствието на хиалуронидазите в клетъчните образувания и секрети — в сперматозоидите, патогенните микроорганизми, смукателния апарат на пиявиците и в отровните секрети на змии и насекоми, предназначени за инвазия.
Хиалуронидазата на пчелната отрова е най-активният измежду познатите досега ензими от тази група. По механизъм на каталитичното си действие прилича на хиалуронидазата в семенниците, в лизозомите на клетките и в змийските отрови.
Първите успешни опити за нейното изолиране и характеризиране извърши Е. Habermann. С метода на гелфилтрационната хроматография (разделяне на веществата по относителна молекулна маса) той получи ензимен препарат, около 40 пъти по-активен от изходната отрова. Активността му е най-висока в слабо кисела среда — pH 4—5. Ензимът е термолабилен — губи активността си при нагряване. Активността му намалява и при съхраняване при обикновени условия. Кръвната плазма и хепаринът потискат активността му.
С колектив от ХТИ в София получихме по-чист и по-активен хиалуронидазен препарат от пчелна отрова и установихме, че относителната молекулна маса на ензима е между 35 000 и 40 000 и че в структурата му участвуват всички природни аминокиселини и въглехидратите маноза и глюкозамин. По-късно беше доказано и наличието на захарите фруктоза и галактоза в молекулата на хиалуронидазата. Наши и на други автори изследвания показаха, че ензимът се намира и в други молекулни форми с по-висока относителна молекулна маса и с различен електрически заряд.
Добивите на хиалуронидаза, получена по различни методи, се различават съществено. Приема се, че количеството на ензима в отровата е между 2 и 3%.
Биологичната роля на хиалуронидазата в пчелната отрова се състои в това да улеснява проникването й в тъканите на ужиления организъм и резорбцията на препаратите с пчелна отрова. Това има голямо значение за резорбцията на кожно приложимите лекарствени средства — линименти и унгвенти. Присъствието на ензима в препаратите за инжекционно приложение е нежелателно, тъй като е антиген, т. е. предизвиква образуването на антитела, които неутрализират действието му и причиняват алергични реакции.
Хиалуронидазата участвува като алерген при създаването на свръхчувствителност към пчелната отрова. Хиалуронидазата от тестикулен произход се използува като лекарствено средство за разхлабване и резорбиране на цикатрикси — съединително- тъканни втвърдявания, образувани при зарастването на рани от травми или от изгаряне. Използува се при лекуване на стерилитета и за възстановяване на проходимостта на запушени от възпалителни процеси маточни тръби. Хиалуронидазата от пчелна отрова като самостоятелен препарат не е намерила приложение вероятно поради по-високата й цена.