Още към края на зимата през някой топъл, тих слънчев ден по обед, когато температурата на въздуха се е покачила към 12° (на сянка), пчелите излитат около кошерите и извършват първия си масов очистителен облет; тогава те се освобождават от натрупаните през зимата в дебелото им черво изпражнения. От начина на облитането на пчелите може до голяма степен да се съди за презимуването на пчелните семейства. Дружното и енергично облитане показва, че семейството е презимувало добре. Напротив, слабото облитане, облитането на единични пчели или суетенето на пчелите пред прелката, както и диаричните петна около прелката показват, че има някаква нередовност в пчелното семейство. Някои семейства обаче въпреки благополучното си презимуване не се облитат заедно с другите. Такива семейства са още в зимен покой; при почукване по стените на кошера те издават дружен, енергичен звук, който скоро затихва, което показва, че са в добро състояние. От такъв кошер трябва веднага да се свалят капакът и възглавницата, за да се затопли отгоре гнездото от слънчевите лъчи и да се подтикнат пчелите към облитане.
Преди да започне облитането, добре е предпазителите против мишки да се вдигнат от предните, а самите прелки да се отворят напълно и да се почистят от труповете; това дава възможност пчелите свободно да минават. Ако в пчелина има още сняг, пред кошерите трябва да се постели тънък пласт слама, за да кацат пчелите по нея; в противен случай някои от тях кацат по снега, където премръзват и загиват. Още по-добре е, ако предварително върху снега в пчелина се посипе пепел, която поглъща слънчевите лъчи и спомага за по-бързото му стопяване.
Пчеларят трябва да следи как се облитат отделните пчелни семейства и да си записва в бележника номерата на онези от тях, които проявяват някаква нередовност, за да може веднага след облитането да им помогне.