Кошерите са основен инвентар на пчелина. Разноските за тях обикновено са много голяма част от всичките разноски по организирането на пчелина, затова стойността и дълготрайността им имат голямо значение. Длготрайността на кошерите зависи до голяма степен от условията, в които се поддържат на пчелина.
Атмосферните влияния- дъжд, слънце и вятър влияят на кошерите. Промяната на тези условия се отразява неблагоприятно за дълготрайността им.
За да предпазим от загниване външните части на кошерите, боядисваме ги с блажна боя, но от нагряването на слънцето дървото изсъхва и по тях се явяват цепнатини, а боята пада. Дъждовната вода, главният разрушител на кошерите, попада в пукнатините и цепнатините и ускорява бързото изгниване на дървото, кошерът се износва преждевременно и разноските за обикновеното грундиране и боядисване отиват напразно.
За да предпазя дървените части на кошера от загниване (под влиянието на дъждовната вода, рoсата и т. н.) в своята практика аз използвам много прости и евтини средства, които предпазват външните стени на кошерите да не набъбнат от водата. Затова дървените части на кошерите обработвам с два специални разтвора. Приготвям ги така: в 5 л вода разтварям 1 кг алумино- калиева стипца (може да се купи от аптеките). С този разтвор с помощта на голяма четка намазвам външните стени на кошерите (може и вътрешните) и внимателно следя разтворът да се просмуче от тях, колкото може по- дълбоко. Не дочаквам обаче кошерът да изсъхне напълно и го намазвам с втория разтвор, състоящ се от 5 л гореща вода, в която разтварям 1 кг домашен сапун (най- хубаво течен). След боядисването с вторя разтвор, чакам кошера да изсъхне и го използвам.
В резултат на просмукания от кошерите разтвор от стипца и сапун на повърхността на стените се образува алуминиев сапун, който не се разтваря във вода. Ако по стените на кошера, които са намазани с такива разтвори, попадне вода, капките се стичат по тях, без да се просмукват. Така обработена дървената част на кошера е предпазена от вредното влияние на дъждовната вода и росата. Стените на кошера при това си остават порести и дървото "диша".
За оцветяване на нови кошери може да разтворим във вода бои (това се върши преди просмукването с посочените разтвори). Аз препоръчвам, освен че дъната на кошерите са просмукани с указаните разтвори, да се намазват от външните страни с горещ разтопен разтвор асфалт или смола. Това ще предпази дъната на кошерите от загниване и ще ги направи топли поради малката топлопроводимост на смолата (асфалта). Освен просмукването на кошерите с посочените по- горе разтвори може да се напои и другият дървен инвентар.