Една от важните задачи на пчеларя през пролетта е главният пролетен преглед. Този преглед се прави, когато времето се затопли (в края на март) и температурата на въздуха достигне 15 - 16°С на сянка. При тази температура пчелите летят
интензивно за нектар и прашец от цъфналите медоносни растения и няма опасност от простудяване на пилото при преглеждането на питите. Важно е прегледът да се извърши колкото може по-рано, за да се вземат необходимите мерки за подпомагане на нуждаещите се семейства. Всяко закъснение се отразява неблагоприятно върху развитието на пчелните семейства и върху очакваната продукция.
При главния пролетен преглед се преценяват силата на пчелното семейство, количеството на пилото, качеството на пчелната майка, количеството на хранителните запаси, здравословното състояние на семейството, обемът на гнездото, състоянието на кошера и на затоплящите материали. По време на прегледа всяка пита в гнездото се оглежда, като се прави точна преценка на посочените показатели.
След отварянето на гнездото се изчаква 20 - 30 секунди и се определя силата на семейството. Преброяват се заетите с пчели междурамия. Силни са семействата, които имат над 7-8 междурамия с пчели, средни - 5 - 6, а слаби - под 4 междурамия.
Количеството на пилото и яйцата се определя, като се изброят питите, заети с него. Относително по-точно е определянето, ако пилото се приравни към цели пити. Още по-добре е да се измери в квадратни сантиметри с мерителна рамка. По количеството и вида на пилото се съди за качествата на пчелната майка. Ако в кошера има много пило, ако пилото е правилно разположено в питите, почти без пропуски на килийките, като образува правилни елипси в плоскостта на питата, майката е добра. По това време силните семейства имат по 4-5 цели пити с пило и яйца.
При прегледа Трябва да се види и да се прецени майката. Тя трябва да се търси по питите с пило, които се намират обикновено в средата на гнездото. За да се открие по-лесно, избягва се силното подпушване на пчелите. Обръща се внимание на нейната подвижност, на състоянието на краката и крилата, на големината, цвета, запазеността на власинките. Младата майка е едра, бързоподвижна, без дефекти по краката, тялото и крилата, със запазени власинки по тялото. Старите майки са по-лъскави поради опадалите власинки по тялото. При тях яйчниците са с намален обем, затова и коремчето им е по-малко, по-тънко и по-удължено.
От голямо значение за нормалното развитие на пчелните семейства е количеството на хранителните запаси. При прегледа се преценява какво количество мед съдържа всяка пита и се определя общото количество мед в семейството.
Установено е, че една Дадан-Блатова пита със запечатан мед съдържа средно 3,6kg мед, a една много корпусна пита - 2,5kg. Площ 1dm от едната страна на питата съдържа около 160 -180g мед. В пчеларската практика е прието в края на март в гнездото на пчелното семейство да има 5 - 6kg мед. С такова количество мед пчелното семейство ще може да се развива, без да се влияе от променливите пролетни условия. Ако храната в семейството е малко, в края на гнездото (на мястото на празните пити) се дават запасни пити с мед за попълване на запасите. Преди поставянето им в гнездото питите с мед се затоплят (престояват 8-10 часа в затоплено помещение). В случай че няма на разположение запасни пити, семействата се подхранват с центрофугиран мед или със захарен разтвор (2 : 1).
Затоплянето на гнездото е важно за развитието на семейството (особено през първата половина на пролетта). При прегледа се обръща внимание на страничното и горното затопляне на гнездото и на неговия обем. За създаване на благоприятен топлинен режим всяка излишна пита се изважда. В кошера трябва да останат само питите, които са покрити с пчели. Затоплящите материали трябва да бъдат сухи.
За всяко семейство в дневника се отбелязват силата, броят пити, количеството пило и мед, качествата на майката, състоянието на гнездото и в графата "Бележки" какво трябва да се направи.
Ако първият осведомителен преглед е направен навреме и пчеларят има ясна представа за състоянието на всяко семейство, може да не се извършва специален пролетен преглед. Ролята на главен пролетен преглед в такъв случай е изиграл осведомителният преглед. По този начин се избягва излишното безпокоене на пчелите и се спестяват време и труд. При по-големите промишлени пчелини това повишава производителността на труда.