Вегетативна нервна система. Нашите изследвания и изследванията на Артьомов, Бесклекоев и др. установяват, че маточното млечице проявява съвършено определено действие върху вегетативната нервна система.
То възбужда парасимпатическия нерв, като засилва неговите ефекти върху сърцето, кръвоносните съдове и гладката мускулатура. Следователно, то действува подобно на ацетилхолина. Ако се даде атропин на животно, вагусовият ефект на млечицето изчезва. Млечицето не влияе пряко на симпатическия нерв. В други опити се установи, че то увеличава отделянето на адреналин от надбъбречната жлеза. Това действие е известно под името никотинов ефект. Следователно влиянието на млечицето едно временно върху вагуса и симпатикуса е важен момент от неговото лечебно действие. С това отчасти може да се обясни неговото уравнсвесяващо влияние върху вегетативния дял на нервната система и положителното действие при хипертонична и хипотонична болест.
Млечицето не влияе върху вегетативните ганглии.
Съдова система. Млечицето разширява кръвоносните съдове, понижава артериалното налягане. Този ефект се проявява най-добре при венозното инжектиране при опити на животни. При лечение на хора с хипертонична болест, внасяно през устата и под езика, то действува по-слабо, отколкото при мускулното инжектиране. Съдоразширяващият ефект се дължи на възбуждане на вагуса. Но при по-задълбочен анализ се установява, че то действува и пряко върху гладката мускулатура в съдовата стена, като я разпуща. Млечицето разширява кръвоносните съдове на изолирани крайници от жаба и на изолирани уши от зайци. Същия съдоразширяващ ефект получава В. Лупачев, като промива изолирани вени и артерии от жаба.
Маточното млечице разширява кръвоносните съдове, като възбужда рефлекторно и съ- додвигателните центрове. При инжектиране на разтвор на млечице във вените на едното ухо на зайче след 30 до 60 секунди наблюдавахме разширяване на капилярната мрежа на другото ухо. То се зачервяваше силно. След няколко повторения настъпваше приспособителна реакция и ефектът намаляваше.